Finanse

Rynek NFT upada? Liczba transakcji spadła od września o 80%

Jak wynika z danych dostępnych na stronie NonFunqible, rynek NFT się skurczył. Szczyt zainteresowania miał miejsce na jesień zeszłego roku.

NFT — chwilowa moda czy może przyszłość? Obecne dane wskazują na to, że zainteresowanie rynkiem jest obecnie niewielkie. Z informacji udostępnianych przez stronę NonFungible wynika, że w ostatnim czasie sprzedaż ma się znacznie gorzej niż pół roku temu. Poza jednym wystrzałem 1 maja średnio odnotowuje się ok. 30-40 tys. transakcji. Choć rezultat sam w sobie nie jest zły, to oznacza on spadek nawet o 80% względem szczytu zainteresowania. Jeszcze w październiku średnia tygodniowa wynosiła nawet 190 tys. transakcji dziennie. Poniższy wykres przedstawia liczbę transakcji w ciągu ostatniego roku.

Wykres 1. Liczba transakcji na rynku NFT

nonfungible.com

Spada także liczba aktywnych portfeli na rynku NFT. W szczycie było ich 118 650. Najnowsze dane wskazują, że liczba ta spadła do jedynie 27 640. Oznacza to spadek 76%.

Wykres 2. Liczba aktywnych portfeli na rynku NFT

nonfungible.com

Rosnące stopy procentowe uderzają w rynek NFT

Tokeny są aktywem spekulacyjnym. Wiele osób kupuje je w nadziei na wzrost znaczenia tego rynku w przyszłości, tak jak miało to miejsce w przypadku kryptowalut. Duża popularność takich aktywów wynika z małej atrakcyjności innych metod oszczędzania. Zmienia to się jednak powoli z rosnącymi stopami procentowymi. Uderzają one także w rynek kryptowalut, który podobnie jak rynek NFT odnotowują obecnie spadek zainteresowania. Cena Bitcoina osiągnęła w listopadzie wartość 63 tys. dolarów. Obecnie za jednego BTC zapłacimy jedynie 36 tys. dolarów.

Zobacz też: WAŻNE! Fed zdecydował się na podniesienie stóp procentowych!

3 dni temu, Fed podniósł stopy procentowe. Na konferencji ogłoszono oficjalną decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 pb, a więc najwyżej od 2000 roku, kiedy walczono m.in. ze skutkami bańki internetowej. W konsekwencji obecnie stopy zawierają się w przedziale 0,75-1,00%. Jak podaje CNBC, decyzja Fed jest jednym z najbardziej agresywnych kroków w walce z pokoleniowymi maksimami inflacji. Ekonomiści przewidują, że wzrosną one także w przyszłym miesiącu.

Brak zainteresowania NFT widać także w wyszukiwaniach w internecie. Według Google Trends zainteresowanie transakcjami NFT mierzone liczbą wyszukiwań osiągnęło najwyższy poziom w styczniu i od tego czasu spadło globalnie o około 70%.

Czym jest NFT?

NFT (z angielskiego non-fungible token, czyli niewymienialny token) to unikatowa cyfrowa jednostka danych. Oparta jest na architekturze blockchain. Elementem handlu są wirtualne karty sportowe, nieruchomości, dzieła sztuki czy nawet części ciała znanych osób.

TAURON inwestuje w technologię blockchain

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker