EuropaGospodarka

Gospodarka Szwecji pogrąży się w stagflacji? Nie można tego wykluczyć

Riksbank, czyli szwedzki bank centralny, pod koniec kwietnia pierwszy raz od ponad dwóch lat podwyższył stopy procentowe, mimo tego, że wcześniej zarzekał się, że nie zrobi tego do 2024 roku. Co więcej, jego przedstawiciele zapowiedzieli, że w tym roku najpewniej podniesie on je jeszcze trzy razy. Jak się jednak okazało, niektórzy członkowie banku dalej są sceptyczni wobec podwyżek. Obawiają się oni, że na ich skutek, gospodarka Szwecji pogrąży się w stagflacji. 

Riksbank miał nie podnosić stóp procentowych aż do 2024 roku

Riksbank do niedawna zarzekał się, że pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce dopiero w 2024 roku. Twierdził on, że inflacja jest przejściowa i jeszcze w tym roku zacznie ona maleć. Jednakże marcowy odczyt inflacji w Szwecji zmusił jego członków do zrewidowania poglądów. 

Zobacz także: Polska gospodarka spowolni, ale prognozy i tak pozostają korzystne

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wyniosła ona wtedy aż 6 proc. rok do roku. Ostatni raz ceny rosły na terenie tego kraju w tak szybkim tempie w grudniu 1991 roku. Z tego powodu Riksbank postanowił 27 kwietnia pierwszy raz od ponad dwóch lat podnieść stopy procentowe. Tą główna podniósł on o 0,25 pkt proc. i aktualnie wynosi ona 0,25 proc. Co więcej, jego przedstawiciele, zapowiedzieli, że w tym roku podwyższą je jeszcze trzy razy. 

Inflacja w Szwecji
Źródło: PKO Research, Twitter

Dalsze podwyżki stóp doprowadzą do tego, że gospodarka Szwecji pogrąży się w stagflacji

Jednakże z ostatnio opublikowanego protokołu narady zarządu Riksbanku wynika, że dalej niektórzy jego członkowie nie są przekonani do podnoszenia stóp procentowych. Na naradzie choćby Anna Breman, wiceprzewodnicząca banku przekonywała, że kolejne podwyżki z pewnością zaszkodzą szwedzkiej gospodarce. Dokładnie stwierdziła on, iż:

Moim zdaniem, planujemy obecnie zbyt wiele podwyżek, biorąc pod uwagę informacje, którymi obecnie dysponujemy. Nie można wykluczyć ryzyka stagflacji, niskiego wzrostu i wysokiej inflacji. 

Zobacz także: 700-metrowe pociągi obsłużą nowe połączenie kolejowe Niemcy-Szwecja

Co warto zaznaczyć podobne obawy do tych Breman ma Martin Floden, który uważa, że z inflacją trzeba walczyć, ale głównie ograniczając fiskalne impulsy. Dzięki temu jego zdaniem wzrost gospodarczy Szwecji aż tak nie spowolni. Co więcej, na posiedzeniu zaznaczył on, że PKB nie wzrośnie w tym roku o 3,6 proc., jak prognozuje Riksbank, jeśli dalej główna stopa procentowa będzie rosnąć. Jak zaznaczył on na naradzie:

Podejrzewam, że podwyżki stóp procentowych zgodnie z naszym planem, w połączeniu z wysokimi cenami konsumpcyjnymi, doprowadzą do nieco szybszego spowolnienia aktywności gospodarczej, niż jest to uwzględnione w naszej prognozie. 

Gospodarka Brazylii pogrąża się w stagnacji. W tym roku urośnie ona o 0,5%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker