AmerykiGospodarka

Wylesianie Amazonii w Brazylii w kwietniu osiągnęło rekordowe tempo

Wylesianie Amazonii w Brazylii w kwietniu osiągnęło rekordowe tempo. Ponadto jedynie w tym roku na jej terenie wycięto lasy o powierzchni ponad dwukrotnie większej od całego Nowego Jorku. Za tak szybkie tempo wylesiania Amazonii odpowiada Jair Bolsonaro, który znacznie osłabił instytucje zajmujące się ochroną środowiska. 

Wylesianie Amazonii w Brazylii osiągnęło rekordowe tempo

Ze zdjęć satelitarnych, opublikowanych przez brazylijską agencję badań kosmicznych Inpe, wynika, że tempo wylesiania Amazonii w Brazylii osiągnęło rekordowe tempo. W ciągu pierwszych 29 dni kwietnia w tym regionie wylesiono teren o powierzchni 1012,5 kilometrów kwadratowych. Tak dużo drzew w przeciągu zaledwie jednego miesiąca nie wycięto na jej terenie od przełomu lat 2015-2016, kiedy to rozpoczęto zbierać dane. 

Zobacz także: W styczniu wycięto rekordową liczbę drzew w lasach tropikalnych Brazylii!

Tamtejsi ekolodzy już od miesięcy ostrzegają o tym, że lasy na terenie Amazonii są wycinane w stosunkowo szybkim tempie, ale nawet oni nie spodziewali się takiego odczytu w kwietniu. Analitycy z Climate Observatory przewidywali, że tempo wylesiania spadnie w stosunku do marca, a nie wzrośnie, ze względu na niekorzystne dla drwali warunki pogodowe. 

Co warto zaznaczyć, ogólnie w tym roku wylesianie Amazonii w Brazylii osiągnęło rekordowe tempo. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku wycięto lasy o łącznej powierzchni szacowanej na 1954 kilometry kwadratowe. Cały Nowy Jork jest ponad dwukrotnie mniejszy. Ponadto, w poprzednim roku w analizowanym okresie wycięto teren o 40 proc. mniejszy. 

Zobacz także: Statki z rosyjskimi nawozami płyną do Brazylii pomimo sankcji

Za ten stan rzeczy odpowiada Jair Bolsonaro

Jak wskazują analitycy z Climate Observatory za ten stan rzeczy odpowiada głównie jeden człowiek, Jair Bolsonaro. Aktualny prezydent Brazylii znacznie osłabił instytucje zajmujące się ochroną środowiska, co umożliwiłoby przyspieszenie wylesienia na terenie Amazonii. Bolsonaro obecnie twierdzi, że dzięki wylesianiu uda się rozwinąć rolnictwo oraz zmniejszyć skalę ubóstwa. Choć kilka lat temu wskazywał on, iż należy przyspieszyć wyrąb lasów głównie po to, aby odebrać ziemię ludności tubylczej. 

Otóż jego zdaniem, stanowi ona ogromne zagrożenia dla suwerenności Brazylii. W jego opinii zachodnie agencje dążą do tego, żeby utworzyć separatystyczne republiki na terenie tego państwa. Jak stwierdził on w 2017 roku:

Prędzej czy później będziemy mieli dziesiątki państw wewnątrz [Brazylii]. Nie będziemy mieli w nich żadnej ingerencji, pierwszy świat będzie eksploatował Indian, a dla nas nic nie zostanie.

Kandydat na prezydenta Brazylii chce stworzyć quasi strefę euro

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker