NieruchomościUSA

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA najwyższe od 2009 roku!

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA jest najwyższe od ponad dekady. Rosną również koszty utrzymania domu oraz czynsze. 

Raty kredytów hipotecznych gwałtownie w górę

Tylko w tym roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło o ponad 2 pkt proc., grożąc wypchnięciem z rynku coraz większej liczby potencjalnych nabywców. Co więcej, rosnące koszty utrzymania utrudniają oszczędzanie, pogarszając status wielu amerykańskich rodzin.

Zobacz także: Wzrost znaczenia mieszkalnictwa wspólnotowego w USA sposobem na uregulowanie rynku nieruchomości

Stała stopa Freddie Mac dla 30-letniego kredytu wzrosła z 5,10% do 5,27%, po obwieszczeniu nowych regulacji przez Fed (Więcej: WAŻNE! Fed zdecydował się na podniesienie stóp procentowych!).

Prezes Fed Jerome Powell, powiedział:

Inflacja jest o wiele za wysoka i rozumiemy trudności, jakie powoduje, szybko dążymy do jej obniżenia.

Zasygnalizowano również zamiar zmniejszenia podaży pieniądza poprzez zmniejszanie wielkości bilansu do dziesiątek mld USD każdego miesiąca. Ten zabieg pozwoli na zwiększenie siły podwyżki stóp.

Zobacz także: Zadłużenie amerykańskich konsumentów dobija do 16 bln USD

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA i trudna sytuacja na rynku

Wraz z zeszłotygodniowym obwieszczeniem Fed pojawia się nowa rzeczywistość rynkowa. Po trzech latach oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 4% Amerykanie zmagają się z gwałtownymi podwyżkami. Oprócz najwyższych w historii cen ofertowych pojawia się niepokój związany z finansowaniem zakupu domu.

Jak wskazuje portal Realtor, w marcu zaobserwowano gwałtowny wzrost wysokości czynszów. Szczególnie szybko rosną opłaty za mieszkania z jedną sypialnią, których wysokość osiągnęła historyczny szczyt. Mediana czynszu za lokale z 1 sypialnią wyniosła 1 659 USD, co oznacza wzrost o 16,3% w porównaniu z 2021 r. i wzrost o 17,9% od marca 2020 r. Dynamikę wzrostu cen odnotowano również w przypadku kawalerek. W marcu tego roku czynsz za kawalerkę wyniósł średnio 1483 USD, co oznacza wzrost o 16,9% r/r i 12,6% więcej niż dwa lata temu.

Obecnie iskierką nadziei na amerykańskim rynku nieruchomości jest wzrost ofert sprzedaży domów. Dane pokazują, że w ostatnim tygodniu kwietnia w serwisie Realtor pojawiło się o ok. 3% więcej nowych ofert niż w tym samym czasie w minionym roku.

Niepokojące wieści z Chin! W kwietniu nastąpił 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker