Bezpieczeństwo Ekonomiczne

Oprocentowanie lokat o obligacji wzrośnie! Będzie „5” z przodu

Ostatnie czasy są bardzo trudne dla oszczędzających. Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej napędziła rekordową już inflację. Tymczasem możliwości oszczędzania są ograniczone. To jednak ma się niedługo powoli zmieniać. Wzrosnąć ma oprocentowanie lokat czy obligacji.

Wielu szukających schronienia dla swoich pieniędzy może poczuć w końcu ulgę – oprocentowanie lokat i obligacji pójdzie w górę.

Czterej jeźdźcy Apokalipsy uderzyli w gospodarkę Europy

Podczas konferencji Impact’22 premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w Europę uderzyli czterej jeźdźcy Apokalipsy. Są to kolejno: pandemia, inflacja, zerwane łańcuchy dostaw czy trwająca na Ukrainie wojna. To właśnie ta ostatnia ma na naszą gospodarkę największy wpływ.

Analitycy banku Pekao pokazali ostatnio jak duży wpływ na wzrost cen w kraju ma właśnie wojna u naszego sąsiada. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, działania Rosji doprowadziły do wzrostu inflacji w Polsce na długo przed rozpoczęciem wojny. Otóż już w pierwszej połowie zeszłego roku Gazprom zaczął ograniczać dostawy gazu do Europy. W grudniu co czwarty niewykorzystany metr sześcienny pojemności magazynowej w UE znajdował się pod kontrolą tego rosyjskiego przedsiębiorstwa. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że podaż gazu w Europie znacznie spadła, a jego cena znacznie wzrosła.

Wykres: Inflacja w Polsce a czynniki geopolityczne

Pekao

Inflacja jest dużym problemem

Sam premier uznał wyznawania stojące przed polską gospodarką jako bezprecedensowe. I ciężko się z tym nie zgodzić. Inflacja w Polsce wynosi już ponad 12%, a gdyby nie obniżki podatków to przekraczałaby już 15%.

– Podczas kryzysu inflacyjnego jest pewna grupa, która na tym zarabia: banki i instytucje finansowe. Koledzy, obudźcie się – zaapelował premier, zwracając się do prezesów banków. Ta pobudka musi nastąpić szybko – apelował premier.

Prezes rady ministrów miał rozmawiać z szefami banków nt. oprocentowania lokat. Jednocześnie zapowiedział wprowadzenie nowych, wyżej oprocentowych obligacji.

– Chcę też powiedzieć o propozycji dla Polaków ze strony skarbu państwa. Wdrażamy nowe rodzaje obligacji. Będą to między innymi obligacje jednoroczne, na poziomie stopy referencyjnej banku centralnego – powiedział premier.

Same obligacje mają być łatwo dostępne dla Polaków. Będzie można je zakupić m.in. przez telefon. Sprzedawane będą nie tylko przez PKO BP, ale przez każdy bank, który tym zainteresowany. Rząd liczy na jeszcze lepsze warunki oferowane przez banki, w odpowiedzi na państwową ofertę obligacji detalicznych.

Sam pomysł może okazać się strzałem w „10”. Jeżeli Polacy przekonają się do obligacji, to może wymusić to na bankach wyższe oprocentowanie lokat. To oznaczałoby ściągnięcie gotówki z rynku. Przyczyniłoby się to do zmniejszenia inflacji, a sam rząd mógłby w ten sposób finansować potrzeby pożyczkowe.

Oprocentowanie lokat wzrośnie. Bank Pekao zapowiada „Piątkę z Żubrem”

Na reakcję nie trzeba było czekać. Nowe oprocentowanie lokat ma przedstawić na dniach bank Pekao. Sam prezes banku, pan Leszek Skiba zapowiedział tajemniczo, że należy spodziewać się „Piątki z Żubrem”, a przy długoterminowym oszczędzaniu nawet szóstki.

Działania Rosji są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią inflacji w Polsce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker