Finanse

Gdzie inwestować w ETF: w Europie czy w USA?

Rynek funduszy ETF w największym stopniu rozwija się w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym cieszy się on znaczną popularnością na całym świecie. Niestety, poważnym problemem dla polskich inwestorów jest stosunkowo słaba dostępność amerykańskich funduszy. Okazuje się jednak, że istnieje wiele niezwykle atrakcyjnych ETF-ów europejskich, które również wyróżniają się wieloma zaletami. W poniższym artykule omawiamy, o czym należy pamiętać inwestując w ETF-y w Europie i USA.

Europa i USA – najpopularniejsze rynki ETF na świecie

Fundusze ETF z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem wśród inwestorów z całego świata. Pasywne inwestycje są doceniane przez wiele osób z powodu wielu atutów. W tej chwili w skali globalnej funkcjonuje już ponad 8500 rozmaitych funduszy ETF. Warto wiedzieć, że w fundusze ETF można zaopatrywać się na platformach inwestycyjnych takich jak Saxo.

Zasady inwestowania w ETF-y na każdym z rynków są nieco inne. Zdecydowanie najpopularniejszymi rynkami są Stany Zjednoczone i Europa. O czym powinni wiedzieć początkujący inwestorzy, zanim postawią na zakup ETF-ów na którymś z tych rynków?

Rynek ETF w USA i Europie w liczbach

Za największy rynek ETF-ów na świecie uznawane są Stany Zjednoczone. Jest tam ponad 2500 funduszy (według danych ETFGI). W Europie liczba działających funduszy wynosi niecałe 2000, co także jest bardzo dobrym wynikiem.

Z kolei pod względem wartości aktywów fundusze amerykańskie wypadają znacznie lepiej. Są one warte przeszło 4 razy więcej aniżeli europejskie. Fakt ten sprawia, że zdecydowana większość inwestorów – zarówno początkujących jak i doświadczonych – chętnie inwestuje w ETF-y zza Oceanu.

Jak wyglądają koszty zarządzania funduszami ETF?

Jeśli chodzi o koszty zarządzania, ETF-y amerykańskie – zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych, wyróżniają się najniższymi na świecie kosztami zarządzania. Według danych zgromadzonych przez Morningstar Direct wynoszą one około 0,14% (pod względem aktywów).

Z kolei koszty zarządzania w Europie wynoszą 0,26%, czyli prawie dwa razy więcej. Dane te oznaczają, że rynek amerykański jest znacznie korzystniejszy dla inwestorów, ponieważ uważa się go za najtańszy ze wszystkich obecnie istniejących.

Różnice w prowizjach i spreadach

W zdecydowanej większości przypadków prowizje są tańsze na rynku amerykańskim, jednak nie jest to powszechnie obowiązującą regułą. Oprócz prowizji należy też zwracać uwagę na spready – pod tym pojęciem kryje się różnica między ofertami kupna i sprzedaży. Rynek amerykański także uważany jest za najtańszy pod tym względem.

Notowania spółek giełdowych w Europie. Podsumowanie 2021 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker