EnergetykaPolska

PGNiG zwiększa swoje tegoroczne prognozy dotyczące Baltic Pipe!

PGNiG zwiększa prognozę wydobycia gazu na norweskich złożach. Strategicznym celem spółki jest zapełnienie gazociągu jak największą ilością surowca z własnego wydobycia. Ile gazu zapewni Baltic Pipe jeszcze w tym roku? 

Ile gazu zapewni Baltic Pipe w tym roku?

PGNiG szacuje, że w 2022 wydobędzie 3 mld m3 gazu na norweskich złożach. Surowiec ma trafić do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe. Wcześniejsze prognozy informowały o 2,6 mld m3 wydobycia.

Gazociąg ma finalnie osiągnąć przepustowość 10 mld m3, jednak realizacja tych planów planowana jest na 2023 rok. Dostawy gazu są zabezpieczone zarówno przez własne wydobycie spółki, jak i kontrakty producentami z Norweskiego i Duńskiego Szelfu Kontynentalnego.

Gaz-System

Gazprom, z którym umowa wygasła pod koniec ubiegłego miesiąca, dostarczał do Polski rocznie niecałe 10 mld m3. Obecnie kluczowym celem PGNiG jest napełnienie rurociągu gazem pochodzącym z własnego wydobycia. Według oficjalnych informacji w pierwszych latach powinno być to 2,5 mld m3, z perspektywą 4 mld m3 do 2027 roku.

Zobacz także: Postępy w budowie Baltic Pipe. Trwają prace końcowe związane z dystrybucją gazu wewnątrz Polski

Zobacz także: Import LNG w Polsce – PGNiG zwiększa zapotrzebowanie na gazowce?

Gazociąg Bałtycki to nie jedyne źródło dostaw gazu do Polski

Po wygaśnięciu umowy z Gazpromem Polska dąży do jak największej dywersyfikacji dostaw. Dlatego gazociąg Baltic Pipe nie zastąpi w pełni wolumenu gazociągu jamalskiego, choć teoretycznie byłoby to możliwe. W obliczu obecnej sytuacji poleganie wyłącznie na jedynym źródle może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Równie istotnym projektem dla polskiej energetyki jest terminal LNG (Więcej: Polskie porty morskie prezentują dobre wyniki za 2021 rok).

Według zaktualizowanych planów Baltic Pipe ma zacząć działać 1 października 2022 roku, a pełną przepustowość osiągnąć na początku 2023 roku. Prace nad Gazociągiem Bałtyckim rozpoczęły się w 2016 roku. W minionym roku zużycie gazu przez Polskę wyniosło ok. 20 mld m3 gazu, z czego niecałe 10 mld m3 importowaliśmy z Rosji. Te dane pokazują, jak bardzo strategicznym planem energetycznym dla Polski jest Gazociąg Bałtycki. Całkowity koszt inwestycji ma zamknąć się w przedziale 1,6-2,2 mld euro.

Embargo na ropę i gaz z Rosji: Krótkoterminowe koszty i długoterminowe korzyści dla Zachodu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker