Azja i OceaniaEuropa

Ważna decyzja. Japonia zakazuje eksportu technologii do Rosji!

Japonia zakazuje eksportu zaawansowanej technologii do Rosji. Na rządowej liście umieszczono czternaście punktów, które wskazują m.in. na elementy związane z technologią kwantową. 

Japonia zakazuje eksportu technologii do Rosji

Embargo na eksport produktów zaawansowanych technologicznie ma wejść w życie 20 maja. Według oficjalnych informacji podanych przez organizacje rządowe Japonii podjęto działania na podstawie prawa dewizowego i regulacji dotyczących handlu zagranicznego (w tym nowelizację rozporządzenia o kontroli handlu eksportowego). Decyzja ta ma uniemożliwić rozwój przemysłu zbrojeniowego w Rosji.

Zobacz także: Japonia nakłada dotkliwe sankcje na Rosję i odcina ją od SWIFT

Zakaz obejmie m.in. katalizatory do rafinacji ropy naftowej, urządzenia sterujące do obrabiarek, drukarki 3D oraz części zamienne do obliczeń kwantowych. Na szczegółowej liście Ministerstwa Technologii, Handlu i Przemysłu umieszczono czternaście punktów:

 1. Katalizatory do rafinacji ropy naftowej.
 2. Komputery kwantowe i inne urządzenia wykorzystujące cechy kwantowe, ich akcesoria i ich komponenty.
 3. Mikroskopy elektronowe, mikroskopy sił atomowych i inne mikroskopy oraz sprzęt przeznaczony do użytku z mikroskopami.
 4. Sprzęt do modelowania (drukarka 3D) oraz sproszkowane metale i stopy metali.
 5. Sprzęt do produkcji organicznych diod elektroluminescencyjnych, organicznych tranzystorów polowych i organicznych ogniw słonecznych.
 6. Urządzenia do produkcji układów mikroelektromechanicznych.
 7. Urządzenia do produkcji paliw z wodoru (ograniczone do tych wytwarzanych przy użyciu energii słonecznej, wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii) oraz ogniw słonecznych o wysokiej wydajności konwersji.
 8. Pompy próżniowe i wakuometry (związane z technologią kwantową).
 9. Urządzenia chłodnicze przeznaczone do ekstremalnie niskich temperatur oraz ich akcesoria i ich komponenty (związane z technologią kwantową)
 10. Urządzenie do zdejmowania pokrywek i obudów z układów scalonych.
 11. Fotodetektor o wysokiej wydajności kwantowej (związany z technologią kwantową).
 12. Urządzenie do sterowania numerycznego obrabiarek i ich części oraz obrabiarek.
 13. Materiały usprawniające funkcję wykrywania za pomocą fal elektromagnetycznych (metamateriały), stopy złożone z wielu pierwiastków w niemal równych proporcjach (stopy o wysokiej entropii) oraz inne zaawansowane materiały (niektóre związane są z technologią kwantową).
 14. Polimery przewodzące, półprzewodnikowe i polimery o właściwościach elektroluminescencyjnych.

Zobacz także: Nowy transport multimodalny między Japonią a Europą

Rosja wykorzystuje półprzewodniki odzyskane ze sprzętu AGD

Jak podały organizacje rządowe Stanów Zjednoczonych, Rosja wykorzystuje półprzewodniki, stopy metali oraz inne podzespoły z urządzeń AGD i RTV do sprzętu wojskowego. Powodem mają być dotkliwe sankcje Zachodu, które uniemożliwiają sprowadzanie zaawansowanych technologicznie komponentów. Robyn Patterson, rzeczniczka Departamentu Handlu poinformowała, że w niektórych przechwyconych czołgach odkryto części używane w lodówkach oraz maszynach handlowych i przemysłowych.

Decyzja Japonii istotna, ponieważ Moskwa nie dysponuje własnym dobrze rozwiniętym przemysłem półprzewodnikowym. Wszystkie kluczowe podzespoły sprowadzane były od zagranicznych partnerów. Jeden z największych globalnych producentów chipów, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) również dołączył do sankcji. Pojawia się również kwestia Chin, które teoretycznie mogłyby udzielić wsparcia Rosji. Sekretarz handlu USA Gina Raimondo ostrzegła jednak chińskie firmy, że próba obejścia sankcji nałożonych przez Zachód mogłaby się skończyć zamknięciem pekińskiej firmy Semiconductor Manufacturing International Corporation [SMIC].

Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker