GospodarkaUSA

Niedobór preparatów do żywienia niemowląt w USA jest ogromny. Sprawą zajmuje się obecnie prezydent

Niedobór preparatów do żywienia niemowląt w USA jest ogromny. Aktualnie wiele rodzin w Stanach Zjednoczonych ze względu na niemożność zakupu ich w sklepach, kupuje je od handlarzy na grupkach na Facebooku po znacznie wyższych cenach. Sprawa jest tak poważna, że sam prezydent USA spotkał się z dyrektorami firm odpowiedzialnych za produkcję wspomnianych dóbr.

Niedobór preparatów do żywienia niemowląt w USA jest ogromny

Jak donosi Komisja Nadzoru Izby Stanów Zjednoczonych (United States House Oversight Committee), niedobór preparatów do żywienia niemowląt w USA jest ogromny. Aktualnie wskaźnik wyczerpania zapasów dla tych dóbr wynosi 43 proc. Oznacza to, że liczba zamówień na preparaty przewyższa obecnie o 43 proc. ich łączne zapasy. Co więcej, w pięciu stanach ten wskaźnik już przekroczył poziom 50 proc. Tak niski stan zapasów spowodował, że niektóre sklepy w USA całkowicie zaprzestały sprzedaży preparatów do żywienia niemowląt. Z kolei niektórzy detaliści mi.n. Walmart wprowadzili specjalne limity, które ograniczają to, ile konsument może kupić. Jak informuje portal USA Today, niedobory w sklepach są tak znaczne, że wiele rodzin aktualnie kupuje preparaty od handlarzy na grupkach na Facebooku po znacznie zawyżonych cenach. 

Zobacz także: Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA najwyższe od 2009 roku!

Sama sytuacja została spowodowana wieloma czynnikami. Otóż aktualnie czterej najwięksi producenci preparatów do żywienia niemowląt w USA, którzy kontrolują niemal 90 proc. amerykańskiego rynku, mierzą się z bezprecedensowymi problemami. Zdaniem analityków firmy Datasembly ze względu na między innymi problemy z łańcuchami dostaw, nie są one w stanie produkować tak szybko i sprawnie, jak kiedyś. 

Do tego w lutym jedna z tych firm Abbott Laboratories wycofała z rynku niektóre preparaty, w tym relatywnie popularne w USA produkty z serii Similac. Zrobiła tak, ponieważ zaczęły pojawiać się skargi na infekcje bakteryjne u niemowląt, które je spożywały. Jej decyzja znacznie wpłynęła na dostępność analizowanych dóbr. 

Zobacz także: Europa wyprzedza USA pod względem popularności elektryków

Sytuacja jest tak poważna, że Joe Biden postanowił interweniować

Niedobór preparatów do żywienia niemowląt w negatywny sposób wpływa zarówno na bezpieczeństwo ekonomiczne, jak i zdrowotne wielu gospodarstw domowych w USA. Jak zaznaczyła Komisja Nadzoru Izby Stanów Zjednoczonych w liście wysłanym do producentów tych towarów:

Krajowy niedobór preparatów do żywienia niemowląt stanowi zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ekonomicznego niemowląt i rodzin w całym kraju – szczególnie tych o niższych dochodach, które w przeszłości doświadczały nierówności w zakresie zdrowia, w tym braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Sytuacja jest tak poważna, że postanowił interweniować sam prezydent Stanów Zjednoczonych. Otóż Joe Biden w czwartek spotkał się z dyrektorami firm zajmujących się produkcją preparatów do żywienia niemowląt. Na spotkaniu naciskał na nich, aby zrobili co w ich mocy, aby zwiększyć produkcję. 

Inflacja w USA zaczęła spadać. Szczyt mają już za sobą?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker