Azja i OceaniaGospodarka

Deficyt budżetowy Afganistanu wyniesie 501 mln USD, czyli ponad 2 proc. PKB

Jak poinformowali w sobotę Talibowie, deficyt budżetowy Afganistanu wyniesie w tym roku fiskalnym aż 44 mld afganów, czyli około 501 milionów dolarów. Dla porównania PKB tego państwa w 2020 roku wyniósł ok. 19,81 mld dolarów. Oznacza to, że planowany deficyt budżetowy stanowi znacznie ponad 2 proc. produktu krajowego brutto tego państwa. 

Ustalenie budżetu zajęło Talibom wiele miesięcy

Po 20 latach walki, po wydaniu bilionów dolarów na działania zbrojne Amerykanie ponieśli klęskę w Afganistanie. W zeszłorocznym sierpniu Talibowie odzyskali władze i zaczęli szybko wprowadzać własne prawa oparte na zasadach fundamentalizmu religijnego. Co interesujące, budżet udało się im uchwalić dopiero w ciągu ostatnich kilku dni, czyli niemal 10 miesięcy po przejęciu przez nich władzy w Afganistanie. 

Zobacz także: Afgańskie aktywa zostaną rozdane. Część dostaną ofiary 11 września

Zajęło im to aż tyle czasu głównie ze względu na to, że dotychczas dochody tego państwa pochodziły głównie z pomocy zagranicznej. Środki przeznaczane przez bogatsze kraje i darczyńców stanowiły aż 80 proc. budżetu. Jednakże, kiedy Talibowie ponownie przejęli władze i zaczęli ponownie dopuszczać się zbrodni, mimo wcześniejszych zapewnień, zagraniczne podmioty zatrzymały napływ pomocy do Afganistanu. Ponadto środki, jakie posiadał tamtejszy bank centralny, zostały zajęte przez Stany Zjednoczone. Otóż były one zdeponowane w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, a w lutym bieżącego roku Joe Biden zapowiedział, że zamierza przekazać ich część ofiarom zamachu 11 września, a całą resztę specjalnemu funduszowi powierniczemu, który zajmie się niesieniem pomocy mieszkańcom tego kraju. 

Deficyt budżetowy Afganistanu wyniesie 501 mln USD, czyli ponad 2 proc. PKB

Jednakże, mimo tych trudności w końcu Talibom udało się uchwalić budżet na bieżący rok fiskalny, który potrwa do lutego przyszłego roku. Wicepremier Abdul Salam Hanafi ogłosił, iż wydatki państwa wyniosą 231,4 mld afganów, a dochody 186,7 mld afganów. 

Zobacz także: MFW: Ekonomiczne nieszczęścia Afganistanu szkodzą sąsiadom

Oznacza to, że planowany deficyt budżetowy Afganistanu wynosi 44,7 mld afganów, czyli około 501 mln dolarów. Co warto zaznaczyć na afgańskie realia jest on relatywnie duży. W 2020 roku PKB tego państwa wynosiło zaledwie 19,81 mld dolarów. Oznacza to, że deficyt stanowi ponad 2 proc. tamtejszego produktu krajowego brutto. Ponadto Hanafi nie powiedział, z czego zamierzają oni pokryć ten deficyt. Z kolei aktualnie zagraniczne instytucje finansowe nie są skłonne udzielić Talibom pożyczki. 

Edukacja dla wszystkich, czyli według Talibów, wyłącznie dla mężczyzn

Co warto zaznaczyć wicepremier w sobotę podkreślił, że państwo zamierza znaczną ilość środków w ramach budżetu zainwestować w edukację. Hanafi stwierdził, iż:

Zwróciliśmy uwagę na edukację, edukację techniczną i szkolnictwo wyższe. Skupiamy się na tym, jak utorować drogę do edukacji dla wszystkich.

Jednakże przez edukację dla wszystkich ma on myśli edukację wyłącznie dla mężczyzn. Szkoły średnie w tym państwie nadal są zamknięte dla dziewcząt, mimo tego, że Talibowie zobowiązywali się, że w marcu ponownie je otworzą. 

Segregacja płciowa w Afganistanie. Co to oznacza dla kobiet?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker