Polska

Cena truskawek w tym roku jest najniższa od 3 lat

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez analityków PKO Banku Polskiego, cena truskawek aktualnie jest najniższa od 3 lat. Ponadto w stosunku do 2021 roku jest niższa aż o ok. 31 proc. Za sytuację tą odpowiada import z Grecji oraz spadek popytu.

Cena truskawek w tym roku jest najniższa od 3 lat!

Analitycy PKO BP postanowili przyjrzeć się temu, jak aktualna cena truskawek prezentuje się na tle zeszłych lat. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, okazało się, że obecnie owoce te są najtańsze od 3 lat. Aktualnie cena za kilogram polskich truskawek na rynku hurtowym w Broniszach jest niższa w stosunku do 2021 roku o ok. 31 proc., a do 2020 roku o 11 proc. 

Cena polskich truskawek
Źródło: Twitter, PKO Research

Zobacz także: Cena limonki w Meksyku rośnie za sprawą działań karteli przestępczych

Taki spadek jest o tyle zaskakujący, iż obecnie żywność jest co do zasady droższa niż rok temu. Choćby ze względu na działania Rosji, gaz podrożał, a wraz z nim nawozy. W takim razie, dlaczego cena truskawek spadła? Otóż jak wskazują analitycy portalu Fresh-market.pl, istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Po pierwsze w tym roku zbiory tych owoców w Grecji, która była w 2020 roku czwartym eksportem świeżych truskawek w Europie i szóstym na świecie, były bardzo dobre. Z tego powodu zaczęliśmy je importować z tego kraju, co zwiększyło podaż tych owoców na początku sezonu.

Jednakże, jak zaznaczają analitycy wspomnianego portalu, import nie jest jedynym „winnym”. Otóż aktualnie Polacy zmagają się z rekordową inflacją. Wskaźnik CPI w kwietniu wyniósł 12,4 proc. r/r. Z kolei inflacja bazowa osiągnęła poziom 7,7 proc. Z tego powodu konsumenci ograniczają zakupy towarów, które nie są im niezbędne do życia. Najpewniej uznali oni, że da się żyć bez truskawek, gdyż popyt na te owoce spadł, przyczyniając się tym samym do tego, że ich cena w stosunku do lat ubiegłych jest znacznie niższa. 

Zobacz także: Wojna w Ukrainie powoduje gigantyczny wzrost światowych cen żywności

Truskawki są tańsze, ale nie oznacza to, że są tanie

Co prawda to, że cena truskawek jest najniższa od 3 lat, nie oznacza, że owoce te są tanie. Obecnie kilogram polskich truskawek kosztuje ok. 17,00 zł. Jednakże wynika to głównie z tego, że podaż tych owoców jest nadal bardzo ograniczona. Ze względu na wyjątkowo chłodny marzec i początek kwietnia sezon na truskawki rozpocznie się najprawdopodobniej dopiero pod koniec czerwca 

Susza w Europie! Żywność zdrożeje jeszcze bardziej [MAPA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker