Europa

Susza w Europie! Żywność zdrożeje jeszcze bardziej [MAPA]

Susza w Europie może przyczynić się do jeszcze większych wzrostów cen żywności. Analitycy Polskiego Instytut Ekonomicznego oczekują, że wzrost cen żywności nie tylko będzie kontynuowany, a nawet przyspieszy.

Globalne ceny żywności znajdują się na rekordowych poziomach. W marcu 2022 roku wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6%) od lutego. Mimo delikatnego spadku cen w kwietniu, kiedy Indeks światowych cen żywności FAO nieznacznie spadł do 158,5 pkt, te są nadal na najwyższych historycznych poziomach. Teraz susza w Europie może spotęgować kryzys żywnościowy na świecie.

Żywność rekordowo droga, a susza w Europie dopiero przed nami

Już w zeszłym roku żywność wchodziła na nowe, historycznie wysokie poziomy. Wśród przyczyn wymieniało się słabą pogodę w Kanadzie czy Rosji. Te kraje należą do czołowych globalnych producentów pszenicy. Również rosnące ceny gazu silnie oddziaływały na rolnictwo. W tym roku jest jeszcze gorzej. Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen gazu, a co za tym idzie, zwiększyły się też ceny nawozów. Kolejnym problemem była sama produkcja tych dwóch krajów. Należą one do globalnych liderów w eksporcie płodów rolnych. Działania wojenne sprawiły, ze eksport tąpnął.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację. W kwietniu inflacja w Polsce wynosiła już 12,4% r./r., a tylko w miesiąc ceny urosły aż o 2%. Wzrost napędzany był przede wszystkim przez ceny paliw czy energii. W obu przypadkach ceny wzrosły o ponad 27% w ujęciu rocznym. Problemem była także żywność, która jest o 12,7% wyższa niż w kwietniu 2021 roku.

– W kolejnych miesiącach wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację. Rosyjska agresja skutkowała przerwaniem handlu zbożem z Ukrainy, co podniosło ceny pszenicy, olejów oraz mięsa. Dodatkowo Europa ponownie zmaga się z problemem suszy, co będzie skutkować wzrostem cen warzyw i owoców. W obecnych warunkach nie można wykluczyć, że po wakacjach ceny żywności będą wyższe o prawie 20 proc. względem ubiegłego roku” – wskazano w komentarzu PIE.

To sprawi, że wysoka inflacja utrzyma się przez cały rok. W całym 2022 roku zdaniem analityków PIE wyniesie ona średnio 11,6%. W 2023 roku czekać ma nas umiarkowany spadek do 8%, ale wskaźnik nadal będzie kilkukrotnie przekraczać cel inflacyjny NBP.

Zobacz też: Mikroretencja lekarstwem na susze i powodzie

Głównym powodem jest wojna, której skutki odczuwać będziemy także w przyszłym roku, ale istotna jest również susza w Europie. Jak zauważa agrometeorolog Dr. Serge Zaka, susza dotyka prawie całej Europy. Przedstawia to poniższa mapa.

Dr. Serge Zaka

Jak informuje portal mojanorwegia.pl, stolica Norwegii zmaga się z dużym deficytem wody. Do tej pory zadecydowano o wyłączeniu kilku fontann w stolicy, a także zmniejszeniu częstotliwości mycia pojazdów transportu publicznego. Roślinność na cmentarzach również będzie podlewana w ograniczonym stopniu.

Tak szeroka skala problemu nie jest w Polsce nowością. Od kilku lat zmagamy się w kraju z suszą. Jej przyczyny tkwią nie tylko w zmianach klimatycznych, ale w kiepskiej retencji. Zabetonowane miasta, czy rowy melioracyjne w kraju przyczyniają się do wysuszania naszego kraju.

10 najgorszych klęsk żywiołowych tego roku kosztowało świat 170 mld dol.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker