Europa

Susza w Europie! Żywność zdrożeje jeszcze bardziej [MAPA]

Susza w Europie może przyczynić się do jeszcze większych wzrostów cen żywności. Analitycy Polskiego Instytut Ekonomicznego oczekują, że wzrost cen żywności nie tylko będzie kontynuowany, a nawet przyspieszy.

Globalne ceny żywności znajdują się na rekordowych poziomach. W marcu 2022 roku wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6%) od lutego. Mimo delikatnego spadku cen w kwietniu, kiedy Indeks światowych cen żywności FAO nieznacznie spadł do 158,5 pkt, te są nadal na najwyższych historycznych poziomach. Teraz susza w Europie może spotęgować kryzys żywnościowy na świecie.

Żywność rekordowo droga, a susza w Europie dopiero przed nami

Już w zeszłym roku żywność wchodziła na nowe, historycznie wysokie poziomy. Wśród przyczyn wymieniało się słabą pogodę w Kanadzie czy Rosji. Te kraje należą do czołowych globalnych producentów pszenicy. Również rosnące ceny gazu silnie oddziaływały na rolnictwo. W tym roku jest jeszcze gorzej. Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen gazu, a co za tym idzie, zwiększyły się też ceny nawozów. Kolejnym problemem była sama produkcja tych dwóch krajów. Należą one do globalnych liderów w eksporcie płodów rolnych. Działania wojenne sprawiły, ze eksport tąpnął.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację. W kwietniu inflacja w Polsce wynosiła już 12,4% r./r., a tylko w miesiąc ceny urosły aż o 2%. Wzrost napędzany był przede wszystkim przez ceny paliw czy energii. W obu przypadkach ceny wzrosły o ponad 27% w ujęciu rocznym. Problemem była także żywność, która jest o 12,7% wyższa niż w kwietniu 2021 roku.

– W kolejnych miesiącach wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację. Rosyjska agresja skutkowała przerwaniem handlu zbożem z Ukrainy, co podniosło ceny pszenicy, olejów oraz mięsa. Dodatkowo Europa ponownie zmaga się z problemem suszy, co będzie skutkować wzrostem cen warzyw i owoców. W obecnych warunkach nie można wykluczyć, że po wakacjach ceny żywności będą wyższe o prawie 20 proc. względem ubiegłego roku” – wskazano w komentarzu PIE.

To sprawi, że wysoka inflacja utrzyma się przez cały rok. W całym 2022 roku zdaniem analityków PIE wyniesie ona średnio 11,6%. W 2023 roku czekać ma nas umiarkowany spadek do 8%, ale wskaźnik nadal będzie kilkukrotnie przekraczać cel inflacyjny NBP.

Zobacz też: Mikroretencja lekarstwem na susze i powodzie

Głównym powodem jest wojna, której skutki odczuwać będziemy także w przyszłym roku, ale istotna jest również susza w Europie. Jak zauważa agrometeorolog Dr. Serge Zaka, susza dotyka prawie całej Europy. Przedstawia to poniższa mapa.

Dr. Serge Zaka

Jak informuje portal mojanorwegia.pl, stolica Norwegii zmaga się z dużym deficytem wody. Do tej pory zadecydowano o wyłączeniu kilku fontann w stolicy, a także zmniejszeniu częstotliwości mycia pojazdów transportu publicznego. Roślinność na cmentarzach również będzie podlewana w ograniczonym stopniu.

Tak szeroka skala problemu nie jest w Polsce nowością. Od kilku lat zmagamy się w kraju z suszą. Jej przyczyny tkwią nie tylko w zmianach klimatycznych, ale w kiepskiej retencji. Zabetonowane miasta, czy rowy melioracyjne w kraju przyczyniają się do wysuszania naszego kraju.

10 najgorszych klęsk żywiołowych tego roku kosztowało świat 170 mld dol.

Polecane artykuły

Back to top button