FinanseGospodarkaPolska

Na Warmii i Mazurach planowany jest pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego!

Pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego jest planowany w Polsce na Warmii i Mazurach. Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce może stać się zaczątkiem przemian w skali makro. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce – program pilotażowy

Bezwarunkowy dochód podstawowy to koncepcja z zakresu finansów publicznych, która zakłada, że każdy obywatel niezależnie od sytuacji finansowej otrzymuje od państwa ustaloną kwotę, za którą nie wymaga się żadnego świadczenia wzajemnego. Tym samym dochód ma gwarantować minimum niezbędne do egzystencji. BDP charakteryzuje się trzema kluczowymi cechami. Po pierwsze jest powszechny, a więc otrzymują go wszyscy, nie tylko wybrana grupa ludzi zakwalifikowanych do programu. Po drugie jest bezwarunkowy, nie trzeba zatem spełnić żadnych wymagań, aby go otrzymać. Po trzecie jest indywidualny, co oznacza, że przysługuje każdemu obywatelowi. Wysokość świadczenia miałaby być ustalana na podstawie progu ubóstwa, na warunki polskie – minimum socjalne.

Zwolennicy tego rozwiązania wskazują na zmniejszenie nierówności w społeczeństwie oraz szansę na aktywizację zawodową. Przeciwnicy natomiast podnoszą problem wysokich kosztów programu i zniechęcenia ludzi do szukania zatrudnienia.

Zobacz także: Ten rok może być dla gospodarstw domowych gorszy niż pandemia. Realne dochody spadną w wielu krajach

Podobny projekt w Indiach zakończył się sukcesem. Jak będzie w Polsce?

Jak wskazuje Ewa Konarzewska-Michalak w artykule na portalu Uniwersyteckie.pl, w XXI wieku przeprowadzano kilka programów badających rzeczywisty wpływ BDP na społeczeństwo. Eksperymenty realizowano na całym świecie, w tym w Indiach w latach 2011-12. W konsekwencji naukowcy odnotowali poprawę higieny oraz poziomu życia. Zaangażowani w projekt zaczęli się zdrowiej odżywiać, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia alkoholu. Co więcej, zawiązywały się kooperatywy rybaków czy szwaczek. Ludzie kupowali sprzęt i rozpoczynali prowadzenie działalności, co pozytywnie wpłynęło na ich stan majątkowy.

Dr Szlinder komentuje:

Jest to o tyle istotne, że odpowiada na jedno z powszechnych w społeczeństwach uprzedzeń, że jeśli przekażemy bezpośrednio pieniądze do ręki, to ludzie je zmarnują, przepiją. Inne społeczne eksperymenty również potwierdzają, że to uprzedzenie nie jest potwierdzane przez fakty.

Ewa Konarzewska-Michalak wspomina również o podobnych programach, które są realizowane lub planowane w innych regionach Europy. W maju ubiegłego roku podobne badania rozpoczął Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych, w którym osobom mieszkającym na danym obszarze wypłacana jest kwota 1200 euro przez trzy lata. Analiza objęła 122 osoby. W Katalonii ma ruszyć natomiast program pięcioletni, w ramach którego 5 tys. osób uczestniczących w projekcie otrzyma 700-900 euro i 300 euro na dzieci przez okres dwóch lat. W Polsce podobny projekt planowany jest przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Eksperyment zostanie przeprowadzony w gminach północnych, znajdujących się przy granicy z Rosją. Pilotaż koordynowany jest przez dr Macieja Szlindera, prezesa Polskich Sieci Dochodu Podstawowego, a także autora przewodnika po idei bezwarunkowego dochodu oraz socjologów z UAM – dr Mariusza Baranowskiego i prof. Piotra Jabkowskiego z Wydziału Socjologii. W ciągu 24 miesięcy wybrana grupa otrzyma 1300 zł (min. 5000, max. 31000 osób).

Zobacz także: Amazon Europe unika podatku dochodowego od sprzedaży

Podczas przebiegu eksperymentu naukowcy będą monitorować szereg zmiennych, np. aktywność ekonomiczną, edukacyjną i społeczną. Ważnymi czynnikami z perspektywy wyników badań będą kwestie związane z dobrobytem, a więc struktura konsumpcji, dochody i oszczędności. Naukowcy poddadzą analizie sytuację mieszkaniową, nierówności majątkowe, w tym zmiany dotyczące zadowolenia z życia. Pod uwagę zostaną wzięte również zmiany w relacjach międzyludzkich dotyczących zaufania społecznego. Istotną zmienną będzie także poziom bezpieczeństwa i zagrożenie przestępczością na danym obszarze.

Chicago chce wdrożyć program gwarantowanego dochodu podstawowego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker