AmerykiGospodarka

Zwrot w relacjach pomiędzy USA a Wenezuelą. Czy sankcje całkowicie zostaną zniesione?

Jak w poniedziałek poinformowała agencja Associated Press, Amerykanie chcą znieść sankcje nałożone na Wenezuelę, a przynajmniej ich część. W najbliższym czasie Stany Zjednoczone mają zezwolić amerykańskiemu przedsiębiorstwu Chevron Corporation na negocjowanie licencji z wenezuelskim, państwowym koncernem Petroleos de Venezuela (PDVSA). Do tego były wysoki urzędnik PDVSA zostanie usunięty z listy osób objętych sankcjami. 

Stosunki między Wenezuelą i USA w ostatnich latach były bardzo napięte

W 2018 roku Stany Zjednoczone uznały, że wybory prezydenckie wygrane przez Nicolasa Maduro, zostały sfałszowane, prezydentem państwa powinien być Juan Guaidó. Po tym USA nałożyło na to państwo dotkliwe sankcje finansowe i personalne. Choćby zakazano importu dóbr od tamtejszych państwowych firm. Doprowadziło to do tego, że dotychczas najważniejszy sektor wenezuelskiej gospodarki, ten zajmujący się eksportem ropy, praktycznie upadł. Z kolei samego Maduro oskarżono nie tylko o sfałszowanie wyborów, ale również o spiskowanie „w celu zalania Stanów Zjednoczonych kokainą”. 

Zobacz także: Eksport złomu, czyli jak Wenezuela próbuje uzyskać zagraniczne waluty

Jednakże stosunki między Wenezuelą a USA ostatnio zaczęły się ocieplać. Choćby 5 marca Nicolas Maduro spotkał się z delegacją amerykańską. Co warto zaznaczyć, było to pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu między tymi dwoma krajami od lat. Co więcej, prezydent Wenezueli zapowiedział wtedy, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi będą kontynuowane. Ponadto, postanowił on dokonać serii gestów dobrej woli, aby pokazać, że jest skłonny do odpowiednich ustępstw. Między innymi rozpoczął on rozmowy z członkami Platformy Jedności, największej opozycyjnej partii w Wenezueli, na której czele stoi Juan Guaidó. Do tego uwolnił on dwóch amerykańskich więźniów. 

Amerykanie zaczynają znosić sankcje nałożone na Wenezuelę

Jak w poinformowała w poniedziałek agencja The Associated Press, w odpowiedzi na te gesty, Amerykanie zamierzają zacząć znosić sankcje nałożone na Wenezuelę. Agencję tą poinformowało dwóch wysokich rangą przedstawicieli rządu USA, iż niedługo władza zezwoli Chevron Corporation na negocjowanie licencji z Petroleos de Venezuela (PDVSA). Jednakże dalej nie będzie mogła ona dokonywać odwiertów na terenie Wenezueli ani eksportować ropy z tego państwa. Co interesujące Chevron jest ostatnim dużym koncernem naftowym działającym na terenie analizowanego kraju, a pierwsze inwestycje tam poczynił już w latach 20. ubiegłego wieku. 

Zobacz także: Aktywiści Greenpeace zablokowali tankowiec z rosyjskim paliwem

Co więcej, były wysoki rangą urzędnik PDVSA zostanie usunięty z listy osób objętych sankcjami. Tym urzędnikiem jest Carlos Erik Malpica-Flores, bratanek Cilii Flores pierwszej damy Wenezueli. Co warto zaznaczyć, najprawdopodobniej Amerykanie nie planowaliby zniesienia tych sankcji nałożonych na Wenezuelę, gdyby nie Platforma Jedności. Otóż liderzy największej partii opozycyjnej w Wenezueli zaczęli przekonywać amerykańskich urzędników, aby w taki sposób postąpili, gdyż to ułatwiłoby im negocjacje z Nicolasem Maduro. 

Co warto zaznaczyć, nadal wiele sankcji nałożonych na Wenezuelę obowiązuje. Choćby dalej nie można przeprowadzać żadnych transakcji z ponad 140 podmiotami znajdującymi się na terenie tego państwa. Jednakże zdaje się, że stosunki między analizowanymi krajami dalej będą się ocieplać, a zniesienie kolejnych sankcji jest jedynie kwestią czasu. 

Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker