Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie dwa razy. Ile wyniesie?

Jak wysoka będzie płaca minimalna w 2023 roku? O ile wzrosną zarobki najbiedniejszych? Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie aż dwa razy w ciągu.

Jak bardzo wzrośnie w Polsce płaca minimalna w 2023 roku? To pytanie które zadaje sobie teraz wielu Polaków. Zgodnie z polskim prawem, płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie aż dwa razy. Na początku i w środku roku. Spowodowane jest to wysoką inflacją w Polsce.

Średnia inflacja w roku powyżej 5% oznacza potrzebę ustalenia dwóch terminów zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca. W tym roku mimo tak wysokiej inflacji, dzięki zapisaniu w ustawie budżetowej inflacji na poziomie 3,3%, rządowi udało się uniknąć tej sytuacji. Teraz już mamy pewność, że niemożliwe będzie prognozowanie tak niskiej dynamiki cen, co oznacza, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie nie raz, a dwa razy w ciągu roku.

Z informacji z posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wynika, że rząd składania się ku podwyżce o 490 zł. Najpierw z 3010 zł do 3350 zł 1 stycznia 2023 roku. Druga podwyżka miałby być niższa i wynieść 150 zł. Oznacza to, że wzrosłaby ona do poziomu 3500 zł od 1 lipca 2023 roku.

NSZZ solidarność naciska. Płaca minimalna w 2023 roku ma wzrosnąć mocniej

Na większe podwyżki naciska NSZZ „Solidarność”. Związek proponuje aby wzrost wynagrodzeń był wyższy niż 13,41%. Z kolei podwyżki w państwowej strefie budżetowej miałyby wynieść przynajmniej 20%.

Zgodnie z ich propozycją, minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wzrosłoby od 1 stycznia o 16,28%, czyli o 490 zł. Wyniosłoby wtedy 3500 zł. Lipcowa podwyżka miałby wynieść kolejne 250 zł. Oznacza to, że ostatecznie wzrosłaby do poziomu 3750 zł.

Tak duże podwyżki są jednak bardzo kontrowersyjne dla wielu ekonomistów. Część ekspertów uważa bowiem, że to właśnie dynamiczny wzrost płacy minimalnej jest jedną z przyczyn wysokiej inflacji w naszym kraju. Dodatkowo Polska płaca minimalna będzie naprawdę wysoka. Wyniesie ona blisko 50% średniego wynagrodzenia w gospodarce. To jeden z najwyższych poziomów w całej Unii Europejskiej.

Inflacja w Polsce będzie tak wysoka, że płaca minimalna wzrośnie dwa razy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker