GospodarkaPolska

Płace nominalne rosną w rekordowym tempie! Gorzej z płacami realnymi

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że wynagrodzenia w kwietniu wzrosły aż o 14,1% r/r. Warto zaznaczyć, że w tym samym miesiącu inflacja CPI wyniosła 12,3%, co oznacza, że rosną również płace realne. Jednak ich tempo wzrostu jest coraz mniejsze. 

Wynagrodzenia w kwietniu wzrosły o ponad 14%. To najwyższy wzrost od 22 lat

Nominalny wzrost wynagrodzeń w kwietniu wyniósł aż 14,1% r/r wobec 12,4% w marcu. W związku z powyższym płace w Polsce rosną najszybciej od 22 lat. Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny poziom wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach niefinansowych kształtował się na poziomie 6626,95 zł brutto.

PKO BP

Zobacz także: Wynagrodzenia w Polsce się wyrównują. Największe podwyżki dla najgorzej zarabiających

Należy zaznaczyć, że kwietniowy wzrost płac nominalnych zdecydowanie przerósł konsensus rynkowy będący na poziomie 12,6% r/r. Ekonomiści PKO BP podkreślają, że dynamika płac coraz bardziej odchyla się od trendu sprzed pandemii, co pokazuje powyższy wykres. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia nominalne, jest to w zasadzie wszystko, co można powiedzieć. Więcej miejsca należy poświęcić płacy realnej, gdyż ta pokazuje rzeczywisty obraz bogacenia się społeczeństwa i zwiększania dobrobytu.

Płace nominalne silnie rosną. Co z płacami realnymi?

Gwałtownie rosnąca inflacja będąca na poziomie dwucyfrowym powoduje, że tempo wzrostu realnych wynagrodzeń jest coraz mniejsze. Widać to na poniższym wykresie. Od połowy ubiegłego roku, kiedy wzrost cen zaczął przyspieszać, tempo dynamiki płac realnych spada. Jedynie w styczniu 2022 r. płace realne silnie wzrosły. Był to jednak przede wszystkim efekt podwyższenia płacy minimalnej z 2800 zł (2021) do 3010 zł (2021). W związku z powyższym powoli zarysowuje się trend spadkowy naszych wynagrodzeń.

Analizy Pekao

W efekcie rocznego wzrostu wynagrodzeń nominalnych o 14,1% oraz inflacji na poziomie 12,4%, roczna dynamika średniego realnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniosła tylko 1,7%. Tak więc, o taki poziom przeciętnie wzbogacili się Polacy.

Warte podkreślenia jest, że najwyższe tempo wzrostu wynagrodzeń odnotowuje się wśród najmniej zarabiających (poniższy wykres). Ponadto nie wszyscy Polacy mogą cieszyć się ze wzrostu płac. Zgodnie z danymi „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad ponad połowa pracowników w 2021 roku nie otrzymała podwyżki.

PKO BP

Wynagrodzenia w Polsce zaczną spadać. W tle masowa imigracja i wysoka inflacja

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker