FinanseGospodarka

Które państwo jest najbardziej zadłużone na świecie? W stawce sporo państw europejskich

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny zaktualizował ranking zadłużonych państw. Według niego najbardziej zadłużone państwo to wciąż Wenezuela. 

Najbardziej zadłużone państwo świata to wciąż Wenezuela

Pomimo że ostatnio sporo rozpisywaliśmy się o kryzysie w Sri Lance, to jedyne państwo, które w ostatnim czasie mocno nadwyrężyło swoje finanse (Więcej: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo).

Na szczycie listy najbardziej zadłużonych państw pozostaje Wenezuela, która zwiększyła dług o trzykrotność rocznego produktu krajowego brutto (PKB). Państwa takie jak Grecja (211%), Cypr (119%) czy Portugalia (135%) raczej nie są zaskoczeniem na tej liście, gdyż o ich problemach z zadłużeniem mówi się od lat. Warto zauważyć jednak, że w TOP 8 najbardziej zadłużonych państw znajdują się dwie największe gospodarki świata (Więcej: Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia).

Zobacz także: Zwrot w relacjach pomiędzy USA a Wenezuelą. Czy sankcje całkowicie zostaną zniesione?

Zobacz także: Europa wyprzedza USA pod względem popularności elektryków

Dlaczego w rankingu znajdują się największego gospodarki świata?

Japonia, która zajęła w 2020 roku trzecie miejsce pod względem PKB (ok. 5 bln USD), zajmuje drugie miejsce z długiem publicznym wynoszącym 254% PKB. Wysoką pozycję Tokio w prezentowanym poniżej rankingu można uzasadnić dynamicznemu rozwojowi zapoczątkowanemu de facto w 1991 roku, gdy pękła bańka cen aktywów i dalszymi spadkami, które były pokłosiem międzynarodowego kryzysu finansowego w 2007 roku oraz skutkami katastrofy naturalnej, którą było trzęsienie ziemi w 2011 roku. Już w 2010 roku Japonia była pierwszym krajem świata, którego wskaźnik długu do PKB przekroczył 200%. Podobnie jest w przypadku Stanów Zjednoczonych. Dług światowego mocarstwa sięga 134% PKB. Jak pisaliśmy wcześniej, dynamicznie zwiększa się również zadłużenie samych Amerykanów. Z danych udostępnionych przez Rezerwę Federalną wynika, że zadłużenie amerykańskich konsumentów w czwartym kwartale 2021 roku wyniosło łącznie 15,59 bln USD. Największą jego część stanowił dług zaciągnięty na poczet zakupu nieruchomości (Więcej: Zadłużenie amerykańskich konsumentów dobija do 16 bln USD).

Warto zaznaczyć, że w rankingu opracowanym przez MFW brakuje wielu państw (większości krajów z Afryki Subsaharyjskiej i regionu MENA), co wynika z braku oficjalnych danych dotyczących struktury zadłużenia. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeanalizował dane wyłącznie 88 państw, które dobrowolnie publikują takie dane.

Według Goldman Sachs PKB Polski w 2022 roku wzrośnie o 6,1%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker