Afryka i Bliski WschódFinanse

Cyfrowa waluta w Nigerii: Na razie eNaira nie odnosi zapowiadanego sukcesu

Cyfrowa waluta w Nigerii funkcjonuje już od października ubiegłego roku. Nigeryjski Bank Centralny (CBN) zapewnia, że eNaira, bo taką nosi nazwę, zwiększy włączenie finansowe, ułatwi transakcje pieniężne oraz sformalizuje gospodarkę. Natomiast prezydent podczas ubiegłorocznego już przemówienia przekonywał, iż przyjęcie technologii blockchain w ramach emisji eNairy może zwiększyć PKB o 29 mld USD w ciągu 10 lat. Czy cyfrowa transformacja bankowa wzmocni afrykańską gospodarkę? 

Cyfrowa waluta odmieni system finansowy?

Prekursorem badań nad emisją CBDC (Central Bank Digital Currency) jest Bank Ludowy Chin, który koncepcję wprowadzenia cyfrowej waluty do obiegu analizuje już od 2014 roku. Kolejno za nim podążyły banki centralne w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Szwecji. Następnie dołączyła strefa euro na czele z EBC, amerykański FED, a także nasz rodzimy NBP. Dziś CBDC podlega dogłębnym analizom niemal w każdym kraju na świecie. Jest to jednak proces stosunkowo długotrwały, gdyż emisja cyfrowej waluty to bez wątpienia transformacja, a może i nawet rewolucja tradycyjnego systemu bankowego.

Ów rewolucja może zakończyć się sukcesem, tj. obniżeniem lub wyeliminowaniem kosztów transakcji bankowych, poprawą funkcjonowania systemów płatności oraz zwiększeniem integracji w systemie bankowym rozumianej jako włączenie finansowe. Finalnie system finansowy stać się może bardziej efektywny, co przełoży się na wymierne korzyści gospodarcze. Jednak emisja cyfrowej waluty może okazać się również fiaskiem, jeżeli nie zostanie odpowiednio przeprowadzona zarówno pod kątem technicznym, jak i regulacyjnym. Skutkiem cyfryzacji pieniądza może być odpływ środków z depozytów klientów stanowiących jedno ze źródeł finansowania banków, o co głównie obawiają się decydenci w strefie euro.

Co ciekawe, to nie kraje najbardziej rozwinięte, są motorem napędowym wirtualnych walut, a rynki wschodzące oraz gospodarki o niskich dochodach. Jednym z takich krajów jest Nigeria, gdzie od października ubiegłego roku do obiegu emitowana jest eNaira.

Co to jest eNaira?

Cyfrowa waluta eNaira jest wirtualnym pieniądzem emitowanym przez nigeryjski bank centralny (CBN) przy wykorzystaniu technologii blockchain. Przechowywana jest ona w cyfrowych portfelach jej posiadaczy i może być wykorzystywana do wszelkiego rodzaju transakcji bez ponoszenia kosztów. Oczywiście, wartość eNairy równa się wartości jej fizycznemu odpowiednikowi, jakim jest naira.

Cyfrowa waluta w Nigerii — korzyści i ryzyko

Finalną korzyścią emisji cyfrowej waluty ma być wzrost gospodarczy w wyniku łatwiejszego dostępu do kapitału i usług finansowych. Ponadto eNaira ma sprawić, że zwiększy się szybkość przekazów pieniężnych, spadnie liczba oszustw w sektorze bankowym oraz nastąpi usprawnienie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej poprzez ułatwienie w dystrybucji pieniędzy.

Jednak przede wszystkim CBDC spowoduje, iż społeczeństwo nigeryjskie, które nie posiada kont bankowych (36% populacji), będzie miało możliwość korzystania z usług finansowych — na ten moment z cyfrowej waluty mogą korzystać jedynie klienci banków, aczkolwiek ma się to zmienić. Warto zaznaczyć, że eNaira obniża koszty przekazów pieniężnych, które przy tradycyjnych płatnościach stanowią od 1 do 5% wartości transakcji.

Zobacz także: Afrykański gaz jako alternatywa rosyjskich dostaw dla Zachodu [ANALIZA]

Wdrożenie cyfrowych walut niesie za sobą także wiele ryzyk.

Podobnie jak waluty cyfrowe w innych miejscach, eNaira niesie ze sobą ryzyko dla wdrażania polityki pieniężnej, bezpieczeństwa cybernetycznego, odporności operacyjnej oraz integralności i stabilności finansowej – wskazuje MFW

Bez uprzednich zintensyfikowanych badań, może okazać się, że emisja CBDC zakończy się fiaskiem. Istotne jest również, aby waluta kraju emitującego cyfrowy pieniądz nie podlegała silnej dewaluacji. Jak wskazuje dla portalu Al Jazeera Jennifer Echenim, inżynier front-end z Lagos, pracująca z technologiami Web3, przed wprowadzeniem eNairy zabrakło odpowiednich badań.

Właściwe badania nie zostały przeprowadzone przed jej uruchomieniem

Gotówka króluje. Cyfrowa waluta na razie nie prosperuje

Według danych ze stycznia obecnego roku aplikacja eNaira została pobrana 694 tys. razy i zawierała 35 tys. transakcji. Natomiast lokalne nigeryjskie media wskazują, że w sumie jest już 700 tys. pobrań aplikacji. W porównaniu do Salwadoru, który również wprowadził CBDC, powyższe liczby nie robią wrażenia.

Miesiąc po uruchomieniu cyfrowej waluty „Chivo”, aż 3 mln ludzi ją pobrało, co stanowi połowę populacji Salwadoru.

W portfelach Bitcoin jest więcej Salwadorczyków niż tradycyjnych kont bankowych – wskazywal Forbes w październiku 2021 roku

Nic w tym dziwnego, że eNaira na ten moment nie cieszy się popularnością wśród nigeryjskiego społeczeństwa. W Nigerii przyzwyczaili się do płacenia gotówką. Ponadto większy udział tam ma sektor nieformalny, niż formalny.

Polityka CBN nie może być skuteczna, jeśli udział sektora nieformalnego jest znacznie większy niż sektora formalnego – stwierdził Hassan Mahmud, dyrektor ds. polityki pieniężnej CBN

Neoimperializm i neokolonializm, czyli źródła zacofania gospodarczego w Afryce [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker