Polska

Długość życia w Polsce – 100 lat dożywa 4 razy więcej kobiet niż mężczyzn

GUS opublikował najnowsze statystyki dotyczące takich danych jak długość życia w Polsce czy podział Polaków według płci i wieku. Dane te pokazują bardzo ciekawe tendencje. Okazuje się, że dożycie 100 lat przez mężczyznę jest znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku kobiety.

Dzięki opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny danym z Narodowego Spisu Powszechnego, możemy lepiej poznać demografię Polski.

Długość życia w Polsce

Na całym świecie to właśnie mężczyźni żyją krócej od kobiet. Ta różnica jest oczywiście mniejsza lub większa w zależności od wielu czynników, ale nie ma kraju gdzie to akurat kobiety żyłyby krócej. Okazuje się, że Polska należy do krajów gdzie różnica ta jest największa. Kobiety żyją w naszym kraju średnio o 8 lat dłużej niż mężczyźni. Większe różnice w UE odnotowano jedynie w krajach nadbałtyckich. Dane przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. Długość życia w Polsce i UE – różnica między mężczyznami a kobietami

Eurostat

Z monitoringu wyników prognozy ludności Polski dla 2017 roku możemy dowiedzieć się więcej nt. umieralności Polaków według wieku. Okazuje się, że mężczyźni umierają najczęściej w wieku 67 lat. To aż o 20 lat wcześniej niż kobiety.

Mężczyzna ma 4-krotnie mniejszą szansę na dożycie 100 lat

Różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami pojawia się po 50 roku życia. Przed 40 rokiem życia to właśnie mężczyzn jest więcej. Z czasem różnica w liczebności kobiet i mężczyzn w danym wieku się poszerza. Wśród 70-latków na 100 kobiet przypada jedynie 70 mężczyzn. Jeszcze gorzej jest w dalszych grupach wiekowych. Wśród osób po 100 roku życia, mężczyźni są 4-krotnie mniej liczni od kobiet!

Wykres 2. Proporcje płci w grupach wiekowych w Polsce, 2021

Michał Gulczyński, GUS

Czynników wpływających na to, że mężczyźni żyją krócej od kobiet. Po pierwsze jest to zupełnie inne podejście do leczenia. Kobiety częściej odwiedzają lekarza i zaczynają chodzić do niego regularnie jeszcze w młodości. Związane jest to z ciążą, kiedy przyszła matka w trosce o dziecko zaczyna się badać i odwiedzać specjalistów. U mężczyzn ten nawyk pojawia się dopiero gdy zdrowie zaczyna coraz mocniej przeszkadzać, czyli ok. 50 roku życia.

Zobacz też: Kobiety są zdecydowanym beneficjentem systemu, w przeciwieństwie do mężczyzn

Wśród innych powodów można wymienić także takie czynniki jak palenie papierosów czy picie alkoholu które jest częstsze wśród mężczyzn. To też oni popełniają w Polsce znacznie więcej samobójstw od kobiet.

Biolodzy wskazują, że źródeł można szukać także w naturalnych predyspozycjach. Niektórzy naukowcy twierdzą na przykład, że kobiety żyją dłużej dzięki miesiączce. Jest ona swoistym kilkudniowym cardio dla organizmu kobiety.

Mężczyźni żyją krócej. Najczęściej umierają mając 67 lat. Kobiety 20 lat więcej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker