EuropaGospodarka

Hiszpania zainwestuje miliardy, aby stać się głównym producentem mikroczipów w Europie

Rząd hiszpański ogłosił we wtorek ambitny plan inwestycyjny. Tamtejsze władze chcą zainwestować 12,3 mld euro, aby Hiszpania stała się głównym producentem mikroczipów w Europie. Minister gospodarki Nadia Calviño podkreśliła, że dzięki realizacji tego planu Unia Europejska w końcu uniezależni się od innych dostawców.

Globalny niedobór mikroprocesorów i inwestycje rozwiniętych gospodarek

Ze względu na wybuch pandemii, wydarzenia naturalne (choćby kryzys energetyczny w Teksasie) i wypadki w fabrykach (między innymi pożar w japońskiej fabryce Renesa) w 2021 roku doszło do powstania globalnego niedoboru mikroprocesorów, określonego przez brytyjską prasę mianem „chipageddonu”. Kryzys ten uderzył szczególnie mocno w branżę samochodową. W Wielkiej Brytanii w lipcu zeszłego roku wyprodukowano najmniej samochodów od 1956 roku. Z kolei według wyliczeń analityków z AlixPartners, brak mikroczipów przyczynił się do zmniejszenia globalnej produkcji samochodów o 7,7 mln, co spowodowało spadek przychodów całego sektora aż o 210 mld dolarów. Choć, warto zaznaczyć, że inne branże w wyniku wybuchu chipageddonu również ucierpiały. Choćby takie przedsiębiorstwa jak Apple czy Sony ze względu na niedobór mikroprocesorów zadeklarowały opóźnienia w produkcji. 

Zobacz także: Niedobór mikroprocesorów uderzył najbardziej w branżę motoryzacyjną

Między innymi chipageddon doprowadził do tego, że rządy wielu rozwiniętych państw postanowiły zacząć przywracać produkcję zaawansowanych technologicznie towarów do swoich krajów. Jak informowaliśmy wcześniej (link tutaj: Niemcy zainwestują miliardy we własną suwerenność technologiczną), we wrześniu 2021 roku Niemcy ogłosiły, iż zainwestują miliardy, aby przywrócić produkcję półprzewodników do Europy. Z kolei w kwietniu Joe Biden zapowiedział, iż w ramach zapowiedzianego przez niego pakietu inwestycyjnego o wartości 2 bilionów dolarów, aż 50 mld dolarów zostanie przeznaczonych na produkcję półprzewodników i badania naukowe w tym zakresie. 

Główny producent mikroczipów w Europie, czyli hiszpańskie aspiracje

Z kolei niedawno hiszpański rząd ogłosił podobne plany. Jednakże, zamiast inwestować w sektor półprzewodników, zamierza on wydać 12,3 mld euro, aby stać się głównym producentem mikroczipów w Europie. Jak zaznaczyła tamtejsza minister gospodarki Nadia Calviño, plan ma celu umożliwić Hiszpanii objęcie wszystkich obszarów projektowania i produkcji mikroprocesorów. 

Zobacz także: Volkswagen przez mikrochipy dyskryminuje Škodę na rzecz Audi i Porsche

Do tego pokreśliła, iż dzięki niemu Europa znacznie umocni swoją pozycję w tym sektorze. Z przywołanych przez nią danych wynika, że aktualnie pozycja UE na tym rynku jest relatywnie słaba. Państwa członkowskie odpowiadają za jedynie 10 proc. światowej produkcji mikroprocesorów. W wyniku analizowanej sytuacji UE jest uzależniona od niewielkiej liczby głównych producentów, takich jak Tajwan, Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia i Chiny. Jednakże na skutek realizacji inwestycji, jej zdaniem, taka sytuacja nie będzie już dłużej miała miejsca. 

Brak chipów sprawia, że producenci stracą w tym roku 210 mld USD

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker