Azja i OceaniaGospodarka

Stopy procentowe w Nowej Zelandii ponownie zostały podniesione, a inflacja nadal jest najwyższa od 3 dekad

Aktualnie mieszkańcy Nowej Zelandii zmagają się z najwyższą inflacją od ponad trzech dekad. W pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła ona 6,9 proc. rok do roku. Z tego powodu stopy procentowe w Nowej Zelandii ponownie zostały podniesione. Ta główna osiągnęła poziom 2 proc., gdzie jeszcze przed podwyżką wynosiła ona 1,5 proc. 

Inflacja w Nowej Zelandii jest najwyższa od trzech dekad

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Nowej Zelandii w ostatnich miesiącach zaczęła rosnąć. W pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła ona już 6,9 proc. rok do roku. Co warto zaznaczyć, ostatni raz w tak szybszym tempie ceny rosły w drugim kwartale 1990 roku, czyli ponad trzy dekady temu! Najmocniej podrażały dobra należące do kategorii  transport, mieszkalnictwo i usługi komunalne oraz żywność i napoje bezalkoholowe. Ceny usług i towarów należących do tych kategorii były w pierwszym kwartalne średnio wyższe o kolejno 8,6, 6,7 i 14,3 proc. rok do roku. 

Inflacja w Nowej Zelandii
Źródło: Stats NZ Tatauranga Aotearoa

Zobacz także: Nowa Zelandia wprowadza zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych

Stopy procentowe w Nowej Zelandii ponownie zostały podniesione

Z tego powodu Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ), czyli tamtejszy bank centralny, w środę postanowił po raz kolejny podnieść stopy procentowe. Ta główna została podniesiona o 50 punktów bazowych, w wyniku czego osiągnęła poziom 2 proc., kiedy jeszcze we wrześniu zeszłego roku wynosiła 0,25 proc. Co interesujące zdecydowana większość analityków spodziewała się, że podwyżka wyniesie właśnie tyle. Wśród 21 ekonomistów ankietowanych przez agencję prasową Reuters, aż 20 wskazało, że główna stopa procentowa wzrośnie o 50 punktów bazowych. 

Zobacz także: Australia otwiera granicę, która była zamknięta przez pandemię

Co więcej, w następnych miesiącach będzie ona dalej rosnąć. Otóż według przewidywań nowozelandzkiego banku centralnego wzrost cen nadal będzie przyspieszał. Jak zaznaczył RBNZ w komunikacie opublikowanym w środę:

Szeroki zakres wskaźników wskazuje, że ograniczenia mocy produkcyjnych i utrzymująca się presja inflacyjna pozostają powszechne.

Z tego powodu nadal RBNZ będzie podnosił stopy procentowe w Nowej Zelandii. Co prawda nadal nie wiadomo, ile wyniesie ta główna po zakończeniu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale aktualnie rynek spodziewa się, iż wtedy osiągnie ona poziom 4 proc. Według prognoz do tego dojdzie w połowie 2023 roku, a poziom stóp procentowych utrzyma się na takowym poziomie do 2024 roku. 

Nowa Zelandia obniża ceny biletów transportu publicznego o połowę. Rząd walczy z drożyzną

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker