EuropaGospodarkaPolska

Prognos: Eksport do Niemiec zapewnia milion miejsc pracy w Polsce

Według szwajcarskiego instytutu Prognos wymiana handlowa z zachodnim sąsiadem stymuluje zatrudnienie w naszym kraju. Eksport do Niemiec zapewnia milion miejsc pracy. 

Eksport do Niemiec to milion miejsc pracy w Polsce

Według badań szwajcarskiego instytutu Prognos eksport zorientowany na naszego zachodniego sąsiada zapewnia Polakom milion miejsc pracy. Co więcej, kraje takie jak Polska, Czechy, Austria i Węgry ponad 30% swojego eksportu kierują do niemieckich odbiorców.

Jeśli chodzi o strukturę eksportu do Niemiec, naszym zachodnim sąsiadom sprzedajemy głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne (ok. 34%), w tym przede wszystkim części motoryzacyjne i komponenty (Więcej: Tomasz Bęben: Polska motoryzacja częściami stoi). Duże znaczenie ma również eksport produktów rolno-spożywczych (ok. 22%). Warto wymienić również eksport tworzyw sztucznych, mebli, chemikaliów czy materiałów i wyrobów włókienniczych.

Jak pisaliśmy w zeszłym roku, Grupa Wyszehradzka jest kluczowym partnerem gospodarczym Niemiec (Więcej: Największym partnerem handlowym Niemiec jest Grupa Wyszehradzka). Wzrost znaczenia polskiego eksportu widoczny był już w ubiegłym roku. Według PIE wartość polsko-niemieckiego handlu w pierwszym półroczu 2021 roku była wyższa aż o 17% od tej sprzed dwóch poprzednich lat. W analogicznym okresie udział reszty państw należących do V4 w niemieckim handlu zwiększył się jedynie o kilka procent albo nieznacznie zmalał.

Zobacz także: Polska stolarka doceniana na świecie. Jesteśmy liderami w światowym eksporcie stolarki budowlanej

Zobacz także: Niemcy wprowadzają ogólnokrajowy zakaz sprzedaży samochodów marki Ford

Bezrobocie w Polsce po raz kolejny rekordowo niskie

Bezrobocie w Polsce spadło w kwietniu do poziomu 5,3%. Biorąc pod uwagę porę roku, jest to najniższy wskaźnik od 1990 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że bezrobocie w kwietniu zmniejszyło się 0,1 p.p. względem marca.

Na terenie Polski jest nieznaczna asymetria, jeśli chodzi o stopę bezrobocia. W województwie wielkopolskim odczyt w kwietniu 2022 roku wynosił 3%, w województwie warmińsko-mazurskim – 8,3%. W samej Warszawie obecnie bezrobocie jest najniższe w całej Unii Europejskiej (Więcej: Bezrobocie w Warszawie najniższe w całej UE!).

Łącznie import towarów z państw UE do Niemiec generuje ok. 4,7 mln miejsc pracy i zapewnia 290 mld euro wartości dodanej. 61% importu jest niezbędne dla Niemiec z perspektywy produkcji w Republice Federalnej Niemiec.

Polska jednym z liderów w postpandemicznym ożywieniu gospodarczym! Niemcy i Malta na samym końcu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker