EuropaGospodarkaPolska

Prognos: Eksport do Niemiec zapewnia milion miejsc pracy w Polsce

Według szwajcarskiego instytutu Prognos wymiana handlowa z zachodnim sąsiadem stymuluje zatrudnienie w naszym kraju. Eksport do Niemiec zapewnia milion miejsc pracy. 

Eksport do Niemiec to milion miejsc pracy w Polsce

Według badań szwajcarskiego instytutu Prognos eksport zorientowany na naszego zachodniego sąsiada zapewnia Polakom milion miejsc pracy. Co więcej, kraje takie jak Polska, Czechy, Austria i Węgry ponad 30% swojego eksportu kierują do niemieckich odbiorców.

Jeśli chodzi o strukturę eksportu do Niemiec, naszym zachodnim sąsiadom sprzedajemy głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne (ok. 34%), w tym przede wszystkim części motoryzacyjne i komponenty (Więcej: Tomasz Bęben: Polska motoryzacja częściami stoi). Duże znaczenie ma również eksport produktów rolno-spożywczych (ok. 22%). Warto wymienić również eksport tworzyw sztucznych, mebli, chemikaliów czy materiałów i wyrobów włókienniczych.

Jak pisaliśmy w zeszłym roku, Grupa Wyszehradzka jest kluczowym partnerem gospodarczym Niemiec (Więcej: Największym partnerem handlowym Niemiec jest Grupa Wyszehradzka). Wzrost znaczenia polskiego eksportu widoczny był już w ubiegłym roku. Według PIE wartość polsko-niemieckiego handlu w pierwszym półroczu 2021 roku była wyższa aż o 17% od tej sprzed dwóch poprzednich lat. W analogicznym okresie udział reszty państw należących do V4 w niemieckim handlu zwiększył się jedynie o kilka procent albo nieznacznie zmalał.

Zobacz także: Polska stolarka doceniana na świecie. Jesteśmy liderami w światowym eksporcie stolarki budowlanej

Zobacz także: Niemcy wprowadzają ogólnokrajowy zakaz sprzedaży samochodów marki Ford

Bezrobocie w Polsce po raz kolejny rekordowo niskie

Bezrobocie w Polsce spadło w kwietniu do poziomu 5,3%. Biorąc pod uwagę porę roku, jest to najniższy wskaźnik od 1990 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że bezrobocie w kwietniu zmniejszyło się 0,1 p.p. względem marca.

Na terenie Polski jest nieznaczna asymetria, jeśli chodzi o stopę bezrobocia. W województwie wielkopolskim odczyt w kwietniu 2022 roku wynosił 3%, w województwie warmińsko-mazurskim – 8,3%. W samej Warszawie obecnie bezrobocie jest najniższe w całej Unii Europejskiej (Więcej: Bezrobocie w Warszawie najniższe w całej UE!).

Łącznie import towarów z państw UE do Niemiec generuje ok. 4,7 mln miejsc pracy i zapewnia 290 mld euro wartości dodanej. 61% importu jest niezbędne dla Niemiec z perspektywy produkcji w Republice Federalnej Niemiec.

Polska jednym z liderów w postpandemicznym ożywieniu gospodarczym! Niemcy i Malta na samym końcu

Polecane artykuły

Back to top button