Azja i OceaniaEnergetyka

Japonia uruchomi dotychczas nieczynne reaktory

Japonia prowadzi aktualnie proces licencjonowania wyłączonych reaktorów jądrowych. Tokio może czekać powrót do atomu, pomimo tragicznych wspomnień z 2011 roku. Japonia uruchomi dotychczas niedziałające reaktory. 

Japonia uruchomi reaktory jądrowe w kraju

Problem zależności Japonii od gazu z Rosji staje się coraz poważniejszy. W obliczu obecnej sytuacji Japonia chce powrócić do atomu jako jednego z istotnych źródeł energii. Pomimo sprowadzania znacznej ilości LNG, Tokio dąży do większej dywersyfikacji. Na rynku funkcjonuje ograniczona liczba dostawców skroplonego gazu. W razie jakichkolwiek zakłóceń w dostawach Japonia mierzyłaby się ze sporym zagrożeniem.

Premier Japonii Fumio Kishida oficjalnie przyznał, że Japonia planuje uruchomić nieczynne elektrownie jądrowe, aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną. Jej posunięcie ma wpłynąć na ustabilizowanie cen i dostaw energii.

Zobacz także: Japonia podwaja budżet obronny. Co z wizerunkiem kraju pacyfistycznego?

Kishida zapowiada częściowy powrót do atomu 

Po katastrofie w Fukushimie Japonia zdecydowała się na odejście od energetyki jądrowej. Ponad dekadę temu podjęto decyzję o stopniowym wygaszaniu działających reaktorów, jednak obecna sytuacja składnia Tokio do pojęcia starań zmierzających do ponownego ich uruchomienia.

Trzecia co do wielkości gospodarka świata również stała się zależna od dostaw z Federacji Rosyjskiej. Po ataku na Ukrainę Kishida zapowiedział odchodzenie od importu rosyjskiego węgla i ropy. Na początku maja Japonia oświadczyła, że dołączy do embarga G7 na rosyjską ropę. Wobec tego znalezienie alternatywnego rozwiązania jest aktualnie koniecznością.

Zobacz także: Nowy transport multimodalny między Japonią a Europą

Kazuhiro Ikebe, przewodniczący Federacji Przedsiębiorstw Energetycznych Japonii wspomniał, że z uwagi na niskie koszty oraz szerokie możliwości Japonii pod względem infrastrukturalnym, w obecnych okolicznościach przywrócenie atomu będzie racjonalną decyzją. Zaznaczył również, że celem Japonii pozostaje maksymalne zwiększanie udziału OZE:

Konieczne jest maksymalizowanie wykorzystania istniejącej energii jądrowej z najwyższym priorytetem bezpieczeństwa, również z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego, opłacalności ekonomicznej i realizacji neutralności węglowej do 2050 roku.

Japonia dysponuje czterema działającymi reaktorami jądrowymi. Wiele innych przechodzi aktualnie proces ponownego licencjonowania według bardziej rygorystycznych norm bezpieczeństwa nałożonych po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku.

Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker