Polska

Ważna inwestycja w Płocku. Powstanie Wytwórnia Tlenu i Azotu

PKN ORLEN zainwestuje w nowoczesną i efektywną energetycznie Wytwórnię Tlenu i Azotu w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Spółka podpisała umowę na budowę instalacji podstawowej, która powstanie w pierwszym etapie projektu.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł, a jej oddanie do użytku planowane jest na początku 2025 roku. Wytwarzany w nowej instalacji gazowy tlen i azot będzie wykorzystywany na potrzeby spółki, w tym w powstającym Kompleksie Olefiny III.

W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku działają już dwie wytwórnie skroplonego tlenu i azotu. Gazy wykorzystywane są na potrzeby własne spółki, m.in. do produkcji olefin. Zdolności wytwórcze nowej instalacji, która powstanie na początku 2025 roku, będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących wytwórni i wyniosą 38,5 tys. Nm3/h tlenu oraz 75 tys. Nm3/h azotu. To ilość, która pozwoli zaspokoić potrzeby płockiego zakładu.

W wyniku realizacji inwestycji PKN ORLEN będzie produkował także tlen i azot w postaci ciekłej. Gazy te są powszechnie stosowane m.in. w branży medycznej. Spółka poszerzy również swoje portfolio o dodatkowe produkty wysokomarżowe, które będą sprzedawane klientom zewnętrznym – gazy szlachetne, takie jak argon, wykorzystywany np. do napełniania żarówek i lamp jarzeniowych, krypton, stosowany m.in. w lampach stroboskopowych używanych na pasach startowych lotnisk, ksenon, wykorzystywany do produkcji laserów czy reflektorów samochodowych, neon stosowany w produkcji nośników reklamowych oraz hel, mający coraz częściej zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Budowa nowej Wytwórni Tlenu i Azotu w Płocku rozpocznie się już wkrótce. Wykonawcą instalacji podstawowej będzie Linde GmbH, Linde Engineering, największa na świecie firma w branży gazów technicznych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker