Polska

Orlen zaprezentował fundusz venture capital na Open Innovation Day

PKN ORLEN zaprezentował swój system wspierania innowacji podczas Open Innovation Day, międzynarodowego wydarzenia, w którym udział wzięły startupy i duże międzynarodowe przedsiębiorstwa. Jednym z tematów tegorocznej edycji był wpływ innowacji na rozwój i wzrost konkurencyjności firm. 

Podczas wydarzenia zaprezentowano kluczowe elementy ekosystemu innowacji: począwszy od ORLEN Skylight accelerator, przez Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku, po korporacyjny fundusz ORLEN Venture Capital.

Dzięki programowi akceleracyjnemu ORLEN Skylight accelerator młode technologiczne firmy z Polski i zagranicy mają możliwość współpracy ze spółkami z Grupy ORLEN i realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych. Podczas wydarzenia przedstawiono dotychczasowe efekty uruchomionego w lipcu 2021 r. programu ORLEN Skylight Accelerator. W ramach 4 z 11 rund akceleracyjnych przeprowadzono nabór dla 70 wyzwań technologicznych odpowiadających na aktualne potrzeby biznesowe PKN ORLEN. Otrzymano ponad 260 zgłoszeń, spośród których wybrano 12 startupów do pilotażowych wdrożeń, w tym np. w obszarze automatyzacji procesów na stacjach paliw, obszarze recyklingu, rozwiązań IoT w logistyce czy sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych. Uruchomienie kolejnej, piątej rundy programu zaplanowano na początek czerwca.

Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku jest ośrodkiem umożliwiającym budowanie w ramach Grupy ORLEN nowych kompetencji w obszarach technologii „jutra”, takich jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii i wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje.

ORLEN VC to największy w Polsce korporacyjny fundusz venture, który w ciągu najbliższych 10 lat planuje zainwestować ok. 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania. Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy ORLEN w kolejnych latach. 

Podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział przedstawiciele PKN ORLEN, Google, Microsoft, Siemens oraz start’upu CHINGS.CO, rozmawiano o skutecznym pozyskiwaniu nowatorskich rozwiązań w oparciu o model otwartych innowacji, roli korporacyjnych akceleratorów i funduszy VC/CVC w procesie przyciągania najlepszych inżynierów, naukowców i budowania atrakcyjnego środowiska dla tworzenia i rozwoju startupów w Polsce.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker