NieruchomościPolska

Co z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”? Żaden bank nie oferuje podobnej oferty

Mieszkanie bez wkładu to program, na który czekało wiele rodzin. Miał umożliwiać wzięcie kredytu bez konieczności dysponowania wkładem własnym. Według portalu GetHome żaden bank nie oferuje jednak podobnej oferty. 

Mieszkanie bez wkładu własnego

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym weszła w życie 27 maja. W ustawie uwzględniono trwający sześć miesięcy okres przejściowy, aby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł przygotować się do udzielania gwarancji. Jednak w dniu inauguracji programu żaden bank nie dysponował ofertą spełniającą wymagania programu, na który według rządowych szacunków miało zdecydować się niemal 60 tys. polskich gospodarstw domowych. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda na ostatniej konferencji zapewniał, że większość banków wprowadzi ten instrument.

Zobacz także: Mieszkanie z niskim czynszem? Zapomnij. Samorządy takich nie budują [FELIETON]

Według BGK udział w programie potwierdził Bank Pekao SA. W przypadku PKO wciąż trwają rozmowy. Wstępnie chęć udziału w inicjatywie „Kredyt bez wkładu zadeklarowało 12 banków. Jednak w dniu inauguracji żaden z nich nie dysponował ofertą.

Według Kariny Nożykowskiej, Dyrektor Działu Bankowego i Wsparcia Sprzedaży Notus Finanse cytowanej przez GetHome dla portalu Interia nie ma szans, aby program wystartował jeszcze w maju.

Co będzie dalej?

Po serii podwyżek stóp procentowych banki mają problem z ustaleniem odpowiednich marż będących stałym elementem oprocentowania. Z jednej strony kredyty bez wkładu są ryzykowne. Jeśli jednak marża będzie zbyt wysoka, kredyty nie będą atrakcyjne dla zainteresowanych, a tym samym program nie spełni swojej funkcji.

Eksperci GetHome wspominają również o maksymalnej cenie za metr, która również jest podyktowana przez program. Co więcej, kwota gwarancji dla wymaganego wkładu (10-20%) nie może przekraczać kwoty 100 tys. zł. Wobec tego osoby bez oszczędności mogą zdecydować wyłącznie na nieruchomości o cenie nieprzekraczającej 500 tys. zł. Istnieją również inne wymagania dla mieszkań od deweloperów (wyższe) oraz z rynku wtórnego (niższe).

GetHome dla Interii

Zobacz także: CBRE: Polski rynek magazynowy w pierwszym kwartale kontynuował dynamiczny wzrost

Sytuacja na rynku nieruchomości jest obecnie trudna. Przyszłość programu „Kredyt bez wkładu stoi pod znakiem zapytania. Według analityków HRE Investments w Krakowie jeszcze miesiąc temu zaledwie 5% używanych mieszkań i 7% nowych kwalifikowało się do programu. Szacunki wskazują, że najbardziej mogą zyskać mieszkańcy takich miast jak Gorzów Wielkopolski, Opole, Bydgoszcz czy Olsztyn, gdzie w ramach programu dostępnych będzie połowa nieruchomości. Na dziesięć dni przed wejściem w życie ustawy rząd zadecydował o podniesieniu limitów kwalifikujących do wsparcia. Dzięki temu w stolicy Małopolski kredyt bez wkładu własnego będzie możliwy już dla 9% ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego i 15% z rynku pierwotnego.

Mieszkanie prawem czy towarem? [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker