Chiny

Prognozy dla Chin 2022. Analitycy przewidują wolniejszy wzrost niż w USA

Fala lockdownów, która przetoczyła się w ciągu ostatnich miesięcy przez ChRL, poważnie wpłynęła na gospodarkę. Analitycy zostali zmuszeni do zrewidowania swoich prognoz gospodarczych. Jak wyglądają najnowsze prognozy dla Chin w 2022 roku? 

ChRL otwiera się po fali lockdownów

W marcu oraz kwietniu doszło do znaczącego pogorszenia się sytuacji epidemicznej w Chinach. Pekin wydawał się przez wiele miesięcy panować nad sytuacją wewnętrzną. Jednak koniec drugiego kwartału tego roku minął pod znakiem lockdownów i spadku produkcji. Sytuacja była dramatyczna szczególnie w Szanghaju, gdzie obserwowane były rekordowe zatory w kluczowym porcie (Więcej: Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory). Pokłosiem kontrowersyjnej polityki „zero COVID” było zamknięcie państwa oraz poddanie izolacji milionów osób. Specjalnymi restrykcjami objęto 50 największych miast, w tym odpowiadający za ponad 40% chińskiego PKB wspomniany Szanghaj.

Sytuacja epidemiczna wpłynęła m.in. na sprzedaż detaliczną oraz stosunki handlowe z zagranicą. Szok covidowy skutkował nasileniem problemu barier podażowych w światowym handlu, kolejny raz w ciągu zaledwie dwóch lat poważnie nadwyrężając łańcuch dostaw. Jak wskazują analitycy Credit Agricole, szok covidowy miał odzwierciedlenie zarówno po stronie popytowej (zmniejszony popyt ze względu na niższą mobilność) oraz podażowej (przerwy produkcyjne i pozrywane łańcuchy dostaw).

MakroMapa, Credit Agricole

Wreszcie wraz z końcem maja zadecydowano o stopniowym otwarciu Chin, jednak z zastrzeżeniem, że kolejny skokowy wzrost zachorowań może ponownie skutkowań lockdownami. Powrót do normalności i stopniowe łagodzenie restrykcji z pewnością wpłynie na ożywienie gospodarcze oraz wzrost aktywności ekonomicznej.

Zobacz także: Niepokojące wieści z Chin! W kwietniu nastąpił 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów

Prognozy dla Chin 2022 – wzrost wolniejszy niż w USA

Według Bloomberga chińska gospodarka naznaczona po raz kolejny falą zachorowań będzie rosła w tym roku wolniej niż gospodarka USA. Przewidywane tempo wynosi 2%, a więc 0,8 pkt proc. wolniej niż Stany Zjednoczone i 3,5 pkt proc. poniżej celu sformułowanego przez Pekin.

Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ostatni raz Chiny rozwijały się wolniej niż Stany Zjednoczone w 1976 roku. Pekin staje obecnie w obliczu spowolnienia, co może istotnie spowolnić tempo zdobywania dominacji światowej i rywalizacji z Waszyngtonem.

Według danych na 2021 rok PKB Chin wynosił 17,46 bln USD wg cen bieżących. Tym samym Chińska Republika Ludowa była drugą co do wielkości gospodarką świata oraz pierwszą według parytetu siły nabywczej (27,21 bln USD), co stanowi 18,62% światowego PKB (Więcej: Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia). Gospodarka Chin ma ogromny wpływ na światową gospodarkę, dlatego skutki spowolnienia będą odczuwalne nie tylko przez główne ośrodki miejskie, ale przede wszystkim przez partnerów handlowych Chin, m.in. Brazylię, Australię, Chile czy państwa afrykańskie, a więc państwa eksportujące surowce naturalne do Państwa Środka. Problem gorszej sytuacji wewnątrz państwa odczują również eksporterzy sprzętu oraz podzespołów zaawansowanych technologicznie, tj. Tajwan, Korea Płd. czy Japonia.

Spowolnienie może jednak oddziaływać stabilizująco na światową inflację. Jak wskazuje PIE, ostateczny bilans będzie wynikał z kondycji łańcucha dostaw. Duże znaczenie ma podejście Ludowego Banku Chin, które coraz częściej jest uzależnione od danego sektora. Podejście sektorowe oznacza, że rozluźnianie polityki następuje w działach gospodarki kluczowych z punktu widzenia polityki gospodarczej Chin, tj. przetwórstwo, transport, energetyka, ochrona środowiska, rolnictwo, budowa mieszkań na wynajem, infrastruktura miejska i przemysłowa. Analitycy CA przewidują, że Ludowy Bank Chin utrzyma swoje gołębie podejście, koncentrując się na wspieraniu akcji kredytowej. Jeśli chodzi o politykę fiskalną, oczekuje się przyspieszenia inwestycji infrastrukturalnych, ulg podatkowych dla sektorów dotkniętych przez pandemię, a także lokalnych subsydiów dla gospodarstw domowych. Duże znaczenie ma stosunek do rynku nieruchomości, który zyskał miano kluczowego sektora. Z pewnością rząd będzie starał się podtrzymać popyt na nieruchomości z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe (m.in. preferencyjne finansowanie dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, czy obniżenie wkładu własnego). Branża deweloperska uzyska natomiast dostęp do finansowania i restrukturyzacji zadłużenia.

Zobacz także: Szanghaj przygotowuje się do otwarcia! 1 czerwca mają zostać zniesione restrykcje covidowe

Chiny od początku czerwca minimalizują obostrzenia, wracając do walki o prym gospodarczy z USA. Niewątpliwie dalszy rozwój sytuacji gospodarczej w ChRL będzie zależny od wzrostu zachorowań. Szacuje się, że obostrzenia nie zostaną w pełni zdjęte aż do XX Kongresu Komunistycznej Partii Chin. Najprawdopodobniej wówczas zapadną decyzje związane z przyszłością polityki „zero COVID”.

Chiny chcą podwyższyć wiek emerytalny. Społeczeństwo szybko się starzeje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker