GospodarkaUSA

Krytyka Bidena narasta. Według ekspertów ponosi klęskę w walce z inflacją

Polityka Joe Bidena wobec inflacji wiąże się z wieloma kontrowersjami. Nawet osoby popierające Demokratów krytykują podejście administracji Biden-Harris do zjawiska podwyższonych cen. Jednak, aby rozpoznać przyczynę obecnej inflacji, należy cofnąć się o kilka lat. Krytyka Bidena narasta od początku tego roku. 

Biden walczy z inflacją, jednak nie zawsze skutecznie

Krytycy działań administracji Biden-Harris zarzucają przede wszystkim brak konsekwencji w działaniach oraz negowanie opinii ekonomistów. Niejednokrotnie w amerykańskich mediach powielana jest narracja, że prezydent nie rozumie podstawowych przyczyn obecnej inflacji, wobec tego jego działania są z góry skazane na porażkę.

W artykule opublikowanym przez The Wall Street Journal prezydent podaje trzy wybory polityczne, dzięki którym ma dojść do złagodzenia inflacji. Podał, że jego decyzje mają na celu opanowanie problematycznej sytuacji rynkowej będącej pokłosiem nałożenia się na siebie przeszkód w łańcuchu dostaw, związanych z pandemią i nasilonych przez wojnę. Przyznaje, że ma pełne zaufanie do Rezerwy Federalnej i Jerome’a Powella. Biden żywi nadzieję, że Fed podniesie stopy wystarczająco szybko i na tyle wysoko, że okiełzna inflację bez załamania gospodarki. Prezydent krytykowany jest za chęć zwiększenia dotacji, wprowadzenia ulg podatkowych oraz ograniczenia deficytu bez cięcia wydatków.

Zobacz także:  Czy w USA dojdzie do zaostrzenia przepisów dotyczących posiadania broni? To zależy od układu sił politycznych

W artykule nie wspomniano jednak o krytykowanej w publicznym dyskursie polityce wydatkowej Bidena, zwłaszcza o amerykańskim planie ratunkowym o wartości 1,9 bln USD przyjętym w marcu 2021 roku. Krytycy przypominają, że wiele badań dowiodło, iż to właśnie polityka fiskalna wprowadzona w czasie pandemii jest głównym winowajcą dzisiejszej inflacji. Pogorszenie sytuacji miało nadejść wraz ze zbyt łagodnymi działaniami w ramach polityki pieniężnej Fed oraz zbyt powolną reakcją na inflację.

Szczególnie kontrowersyjna jest jedna z ostatnich wypowiedzi prezydenta, która odnosi się do polepszenia warunków życia zwykłych obywateli wskutek prowadzonej przez niego polityki. Eksperci Reason Magazine przypominają, że de facto inflacja zmniejsza siłę nabywczą dolara i zmniejsza wartość oszczędności Amerykanów. Prezydent wspomina, że „miliony Amerykanów dostają lepiej płatną pracę”. W rzeczywistości jednak inflacja obniża realne prace.

Stopa inflacji w USA spadła nieznacznie do 8,3% w kwietniu z 41-letniego maksimum 8,5% w marcu. Wzrosły przede wszystkim ceny żywności (najbardziej od kwietnia 1981 roku), mieszkań oraz transportu. Eksperci podają, że inflacja osiągnęła już szczyt, jednak mało prawdopodobny jest szybki powrót do odczytów sprzed pandemii.

Wykres 1. Inflacja w USA w ciągu ostatnich miesięcy. 

Zobacz także: Biden chciał naprawić problem z łańcuchami dostaw, ale szybko poległ

Krytyka Bidena narasta

Prezydent przypisuje sobie m.in. spadek bezrobocia. Po pierwotnym szoku pandemicznym stopa bezrobocia w USA spadła z 14,7% w kwietniu 2020 roku do 6,3% do stycznia 2021 roku, kiedy urząd objął Biden. Wskaźnik ten wynosi obecnie ok. 3,6%.

Przeciwnicy prezydenta skupiają się na wydatkach rządu, m.in. ulgach podatkowych na zieloną energię czy dotacjach na opiekę nad dziećmi. Wiele z tych założeń obejmowała ustawa Build Back Better (BBB), która została odsunięta m.in. ze względu na obawy przed niekontrolowanym wzrostem cen. Wobec tego zarzuca się prezydentowi, że inflacja napędzana przez kwestie fiskalne wzrośnie w wyniku zwiększenia wydatków. Joe Biden twierdzi również, że:

Musimy nadal zmniejszać deficyt federalny, co pomoże złagodzić presję cenową.

W tym kontekście najskuteczniejszym sposobem mogłoby być właśnie cięcie wydatków.

W Stanach Zjednoczonych krytyka obecnej władzy staje się coraz powszechniejsza, pomimo wcześniejszego poparcia. Według sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Quinnipiac w dniach 24 do 28 marca Amerykanie za wzrost cen gazu obwiniają politykę administracji Bidena. Według badania 41% mieszkańców USA stanowczo twierdzi, że sytuacja na rynku wynika z niewłaściwej polityki prowadzonej przez prezydenta. Już na początku tego roku poparcie Demokratów malało, co było szansą dla Republikanów na odbudowanie swojej pozycji. W styczniu oskarżano prezydenta o brak działań, mówiąc, że w ciągu roku od objęcia urzędu, wydaje się, że Biden nie wypełnił w pełni żadnej wyborczej obietnicy (Więcej: Poparcie Demokratów w USA maleje, Republikanie mogą zyskać przewagę). Pomimo spadku inflacji poparcie dla prezydenta maleje, a coraz więcej wyborców wydaje się rozczarowywać polityką prowadzoną przez administrację Biden-Harris.

Niemcy się kompromitują, a USA stawiają na Polskę. Polska może być regionalnym mocarstwem [FELIETON]

Źródła: tradingeconomics.com, Reason Magazine, Obserwator Gospodarczy, Obserwator Logistyczny, The Wall Street Journal 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker