AmerykiGospodarka

Stany Zjednoczone luzują sankcje nałożone na Wenezuelę. Ropa popłynie do Europy!

Z informacji, do których udało się dotrzeć agencji prasowej Reuters, wynika, iż Amerykanie zezwoli włoskiemu przedsiębiorstwu Eni i hiszpańskiej firmie Repsol rozpocząć transport wenezuelskiej ropy naftowej do Europy. Jednakże inne przedsiębiorstwa, w tym amerykański koncern naftowy Chevron Corporation, dalej nie będą mogły tego robić. 

Relacja między USA i Wenezuelą się ocieplają

Już od wielu miesięcy relacje między Stanami Zjednoczonymi a Wenezuelą się ocieplają. 5 marca Nicolas Maduro pierwszy raz od naprawdę wielu lat spotkał się z delegacją amerykańską. Ponadto postanowił on dokonać serii gestów dobrej woli, aby pokazać, że jest skłonny do odpowiednich ustępstw. Między innymi rozpoczął on rozmowy z członkami Platformy Jedności, największej opozycyjnej partii w Wenezueli, na której czele stoi Juan Guaidó. Do tego uwolnił on dwóch, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, więźniów. 

Zobacz także: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Co warto zaznaczyć, Amerykanie postanowili nie być dłużni. W zeszłym miesiącu Joe Biden zgodził się na to, aby Chevron Corporation mógł negocjować licencję z wenezuelskim, państwowym koncernem Petroleos de Venezuela (PDVSA). Do tego były wysoki urzędnik PDVSA został usunięty z listy osób objętych sankcjami. Ponadto, jak wynika z ustaleń agencji prasowej Reuters, Stany Zjednoczone zgodziły się na to, aby dwa europejskie przedsiębiorstwa zaczęły transportować wenezuelską ropę do Europy. Od następnego miesiąca włoski koncern Eni oraz hiszpańska firma Repsol będą mogły otrzymać od PDVSA ropę w zamian za umorzenie części niespłaconych długów. Choć firmy te będą mogły sprzedać uzyskaną w taki sposób ropę jedynie w Europie. 

Przedsiębiorstwa Repsol i Eni rozpoczną transport wenezuelskiej ropy do Europy

Co warto zaznaczyć inne przedsiębiorstwa dalej nie będą mogły trudnić się transportem i sprzedażą ropy z analizowanego państwa. W 2020 roku Stany Zjednoczone zakazały wszelkim zagranicznym firmom prowadzenia jakichkolwiek transakcji z wenezuelskimi publicznymi przedsiębiorstwami. Kiedy koncerny takie jak indyjski Oil and Natural Gas Corp Ltd lobbowały za tym, aby zezwolono im przyjąć wenezuelską ropę w zamian za anulowanie części długów, USA wyrażało sprzeciw. Co więcej, władze tego państwa nie pozwoliły w taki sposób postąpić nawet tamtejszemu koncernowi naftowemu Chevron Corporation.

Zobacz także: Joe Biden zakazuje rosyjskim statkom wstępu do portów USA

Dlaczego w takim razie władze USA zezwoliły europejskim przedsiębiorstwo robić to, czego nie pozwalają nawet tym krajowym? Otóż dotychczas to właśnie Unia Europejska miała najwyższy udział w imporcie rosyjskiej ropy. Europejskie kraje należące do OECD średnio sprowadzały aż 2,3 mln baryłek ropy dziennie w 2021 roku. Jednakże ostatnio UE nałożyła na Rosję szósty pakiet sankcji. W jego ramach import rosyjskiej ropy drogą morską został całkowicie zakazany. Co warto zaznaczyć do postąpienia w taki sposób, zachęcały UE właśnie Stany Zjednoczone. Można przypuszczać, iż właśnie w zamian za to, że UE zakazała importu rosyjskiej ropy, władze USA zezwoliły europejskim firmom na sprowadzanie tej wenezuelskiej.

Czy wszystkie sankcje nałożone na Wenezuelę zostaną zniesione?

Czy opisane zezwolenie oznacza, że kolejne sankcje nałożone przez USA na Wenezuelę będą znoszone? Obecnie wiele na to wskazuje. Nicolas Maduro zaczął prowadzić rozmowy z opozycją i podkreśla, że jest skłonny do znaczących ustępstw. Co więcej, zdaniem wielu analityków rozmowy między Wenezuelą i USA zakończą się sukcesem. Choćby tak prognozują analitycy Credit Suisse, według których jeszcze w tym roku ropa z tego południowoamerykańskiego państwa popłynie szerokim strumieniem na Zachód. 

Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker