Finanse

Jak zarabiać więcej? Płace rosną tym którzy zmieniają pracę

Inflacja powoduje, że coraz więcej Polaków oczekuje podwyżki wynagrodzenia. Te jednak nie pojawiają się wcale lub są zbyt niskie. Dane z USA podpowiadają jak zarabiać więcej. Po prostu należy zmieniać pracę na lepiej płatną. Proszenie się o podwyżkę jest dla wielu bardzo niekomfortowe.

Płace w Europie i Stanach Zjednoczonych rosną coraz szybciej. Zagadnieniu postanowili przyjrzeć się ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W najnowszym Tygodniku Gospodarczym PIE, omówili oni wzrost wynagrodzeń w strefie euro i Ameryce. Tempo wzrostu płac w I kwartale 2022 r. było w strefie euro i USA najwyższe od 14 lat. Wzrost wynagrodzeń w strefie euro jest stosunkowo skromny i wynosi jedynie 2,8% w ujęciu rocznym. Warto przy tym zaznaczyć, że tendencja jest wzrostowa. Obecny wzrost jest o ponad 1 p.p. wyższy niż jeszcze kwartał wcześniej. Pod koniec 2021 roku wynagrodzenia rosły w tempie zaledwie 1,6% rocznie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wzrost wynagrodzeń jest znacznie silniejszy. Wniósł on w I kwartale 2022 roku aż 6% w ujęciu rocznym. Dla porównania, w IV kwartale 2021 roku było to 4,5% rocznie.

Jak zarabiać więcej? Podwyżki dla zmieniających pracodawcę

Dane z USA jasno wskazują, że podwyżki wynagrodzeń są najczęściej związane ze zmianą miejsca pracy. Od połowy ubiegłego roku wzrost płac wśród osób zmieniających pracę jest wyższy niż 5% w ujęciu roczny. W ostatnich miesiącach przebił nawet poziom 7% wzrostu.

Dlaczego amerykanie zmieniają pracę? Głównym powodem jest gwałtowny wzrost cen. To właśnie inflacja zmusza ich do szukania nowej pracy. Przyczyną takiego podejścia jest fakt, że pracownikom łatwiej uzyskać podwyżkę płacy przez zmianę miejsca zatrudnienia, niżeli przez awans wewnątrz firmy w której pracują. Dodatkowo gospodarka USA zmaga się z niedoborem rąk do pracy. Tamtejszy rynek pracy nadal powoli wraca do poziomów zatrudnienia sprzed COVID-19. Potencjalny powrót może być jednak czynnikiem ograniczającym presję płacową za oceanem.

Wykres: Wzrost pensji wśród osób które zmieniły pracę i u tych, którzy tego nie zrobili.

PIE

Analitycy PIE zwracają uwagę, że rotacje pracowników napędzają wzrost wynagrodzeń tylko w niektórych państwach strefy euro.

Zobacz też: USA: Prezesi zarabiają 351 razy więcej niż przeciętny pracownik. To wzrost o 1322% od 1978 roku!

Od ponad roku niemieccy statystycy rewidują szacunki płac w niemieckiej gospodarce w górę. Pod koniec 2020 r., Bundesbank prognozował, że wynagrodzenia w tym kraju wzrosną o 2% w ujęciu roczny. Ostatnie prognozy pokazały jednak, że wzrost wyniesie aż 4%. W Niemczech odnotowuje się rekordowo niskie bezrobocie. Po Czechach, to właśnie w Polsce i Niemczech jest ono najniższe w całej UE.  To niedobry siły roboczej są problemem w tym kraju. Dla przykładu, w Polsce na koniec I kwartału 2022 roku było 158,7 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. Oznacza to wzrost o 16% w ciągu kwartału i aż 44% w ujęciu rocznym. Biorąc dane dla jedynie I kwartału w roku, to najwięcej w historii. Ogólnie rzecz biorąc, przed wybuchem pandemii był jeden wyższy odczyt. Jednak na tle Niemiec wypadamy blado. Tam nieobsadzonych miejsc pracy jest również najwięcej w historii – aż 1,7 mln. To ponad 10 razy więcej niż w Polsce. Nawet biorąc pod uwagę większą populację (83 mln osób), dzieli nas przepaść. Warto jednak zaznaczyć, że ten przypadek jest ewenementem wśród państw UE.

Zobacz też: Rynek pracy w Polsce rozgrzany do czerwoności! Czy to cisza przed recesyjną burzą?

Na południu Europy sytuacje wygląda nieco gorzej. Brak odbudowy zatrudnienia po pandemii wciąż ogranicza presję płacową. Bezrobocie w Grecji czy Hiszpanii nadal jest dwucyfrowe, a we Włoszech wynosi ono blisko 8%. Dla porównania w Niemczech i Polsce to jedynie 3%. Tak słaba sytuacja to efekt ograniczonego ożywienia w turystyce oraz prawdopodobnie małej efektywności działań ratunkowych. Raport AIECE wskazuje, że 35% europejskich think tanków uważa działania podjęte dla aktywizowania osób na rynku pracy za niedostateczne, dalsze 22% za niezbyt istotne. W wielu krajach występuje też problem umów śmieciowych.

Polacy zmieniają pracę coraz częściej

Informacje płynące z najnowszej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster jasno pokazują jak rozgrzany jest rynek pracy w Polsce. Rotacja pracowników wzrosła z 19 do 22%. Wzrost z 54% do 57% zaliczył też odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy, czy rozglądających się za ofertami. Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Przede wszystkim chodzi o chęć rozwoju zawodowego (44% badanych). Jedynie 17% badanych awansowało ostatnio u obecnego pracodawcy. Co ciekawe, mimo szalejącej inflacji, maleje znaczenie wysokości wynagrodzeń w podjęciu decyzji o zmianę pracę. Nadal jedynie połowa Polaków wie jak ich zarobki wypadają na tle konkurencji. To wynik tego, że jedynie 28% dzieli się informacjami na temat zarobków z innymi.

Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie dwa razy. Ile wyniesie?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker