AmerykiGospodarka

Nicolas Maduro zawarł umowy z prezydentem Turcji, Algierii i Iranu

Na początku tego tygodnia prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro rozpoczął swoją podróż po różnych krajach, mającą na celu rozpocząć albo zacieśnić współpracę gospodarczą między Wenezuelą a innymi państwami. Na razie odwiedził on Turcję, Iran i Algierię. Szczególnie owocne były spotkania z przedstawicielami tych dwóch pierwszych państw. 

Nicolas Maduro podpisał umowę handlową z Erdoganem

8 czerwca Nicolas Maduro spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Erdoganem. Co warto zaznaczyć Turcja jest jednym z niewielu państw, które dalej utrzymują stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Wenezuelą, po tym jak Stany Zjednoczone zaczęły nakładać na ten kraj sankcje. Co więcej, w ostatnich latach wymiana handlowa między tymi dwoma państwami zaczęła rosnąć w relatywnie szybkim tempie. Jak poinformował na konferencji Erdogan, w 2019 roku wartość handlu dwustronnego między analizowanymi państwami wyniosła zaledwie 150 mln dolarów.  Z kolei w 2021 roku osiągnęła ona poziom 850 mln dolarów. 

Zobacz także: Stany Zjednoczone luzują sankcje nałożone na Wenezuelę. Ropa popłynie do Europy!

Niestety nie znamy dokładnej struktury handlu między tymi dwoma państwami, ale możemy podejrzewać, że najważniejszym towarem eksportowym Wenezueli jest obecnie złom. Otóż na skutek sankcji nałożonych na tamtejsze, najważniejsze, państwowe przedsiębiorstwo Petroleos de Venezuela (PDVSA) zostało ono zmuszone do zaprzestania modernizacji sprzętu i ten w końcu zaczął rdzewieć. Jednakże PDVSA postanowiło wykorzystać tę sytuację, aby zdobyć tak potrzebne Wenezueli zagraniczne waluty. Przedsiębiorstwo to zaczęło rozmontowywać maszyny, a następnie sprzedawać złom prywatnym firmom, które potem transportowały go głównie do Turcji (więcej o wenezuelskim eksporcie złomu tutaj: Eksport złomu, czyli jak Wenezuela próbuje uzyskać zagraniczne waluty).

Jednakże przyszła współpraca gospodarcza między tymi dwoma krajami ma opierać się głównie na rolnictwie i turystyce. Przynajmniej to właśnie odnośnie tych sektorów zawarto umowy między Turcją i Wenezuelą, choć dokładnych szczegółów nie podano. Między innymi to dzięki nim, według Erdogana wartość handlu dwustronnego między tymi dwoma krajami ma wzrosnąć do 3 mld dolarów w bliżej nieokreślonej przyszłości. 

Samoloty zaczną latać między stolicą Wenezueli i Algierii

Po odwiedzeniu Turcji, 9 czerwca Nicolas Maduro zawitał do Algierii, gdzie spotkał się z jej prezydentem Abd al-Madżid Tabbunem. Mieli rozmawiać oni głównie o ropie, gazie i rolnictwie, ale spotkanie nie było tak owocne, jak te z Erdoganem. Jedyne, co udało się wynegocjować Maduro to, iż w najbliższych miesiącach rozpoczną się loty między stolicami obu państw. 

Zobacz także: Argentyńscy pracownicy portowi planują 24-godzinny strajk

Nicolas Maduro podpisał z prezydentem Iranu umowę o 20-letniej współpracy

Następnie prezydent Wenezueli udał się do Iranu, gdzie spotkał się z tamtejszym jego odpowiednikiem Ebrahimem Raisimem. Co warto zaznaczyć kraje te zacieśniły współpracę gospodarczą, po tym jak Stany Zjednoczone w 2020 roku nałożyły dotkliwe sankcje również na Iran. Ponadto to właśnie przedsiębiorstwo z tego państwa National Iranian Oil Refining and Distribution Company (NIORDC) zaczęło pomagać PDVSA w modernizacji wenezuelskich rafinerii. Do końca tego roku irańska firma ma zamiar naprawić mniejszą rafinerię El Palito, aby znowu zaczęła produkować 146 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Do tego w następnym roku pracownicy NIORDC przyjadą do Wenezueli, aby rozpocząć modernizację największego wenezuelskiego kompleksu rafinerii ropy naftowej Paraguana Refining Center. Co warto zaznaczyć, irańska firma za te wszystkie usługi otrzyma w zamian wenezuelską ropę (dokładniej tę kwestię poruszaliśmy tutaj: Rafinerie w Wenezueli: Iran zamierza je naprawić i rozbudować).

Jeżeli zaś chodzi o samo spotkanie między przedstawicielami obu krajów, to na nim udało się podpisać umowę o 20-letniej współpracy gospodarczej. Ta będzie miała miejsce głównie w zakresie przemysłu petrochemicznego, turystyki i kultury. Jednakże i tym razem nie znamy szczegółów. 

Jak doniosła państwowa wenezuelska telewizja, w następnych dniach Nicolas Maduro zamierza odwiedzić kolejne państwa, ale aktualnie nie wiadomo, jakie dokładnie.

Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker