Polska

Polacy żyją w zdrowiu przez ponad 60 lat życia. Na co najczęściej chorujemy?

Według badania Eurostatu Polacy żyją w zdrowiu średnio przez nieco ponad 60 lat. Istnieje jednak znaczna rozbieżność w zależności od płci. Na co najczęściej chorują Polacy? 

Czy Polacy żyją długo w zdrowiu? Na tle Europy nie

Jak podaje Eurostat, w 2020 roku liczba lat zdrowego życia po urodzeniu wynosiła 64,5 lat dla kobiet i 63,5 lat dla mężczyzn (średnia dla krajów UE). Według badań oczekiwana długość życia kobiet w Unii Europejskiej była dłuższa średnio o 5,7 lat (83,2 lat w porównaniu z 77,5 lat). Tym samym lata zdrowego życia obywateli państw członkowskich wynoszą odpowiednio 78% i 82% całkowitej średniej długości życia kobiet i mężczyzn.

Najwyższą liczbę lat zdrowego życia dla kobiet zaobserwowano w Szwecji (72,7 lat), Malcie (70,7 lat) i we Włoszech (68,7 lat). Dla mężczyzn liczba zdrowych lat wyniosła odpowiednio 72,8 w Szwecji, 70,2 Malcie oraz 67,2 we Włoszech. W zestawieniu najgorzej wypadła Łotwa. Liczba lat zdrowego życia wyniosła 54,3 w przypadku kobiet i 52,6 w przypadku mężczyzn. Polska znalazła się w środku zestawienia.

Zobacz także: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

Największe różnice w zależności od płci odnotowano w Bułgarii (+4,2 roku), Estonii (+4,1 roku) i Polsce (+4,0 lata). Tak więc Polska jest jednym z państw, gdzie istnieje spora rozbieżność, jeśli chodzi o zdrowie kobiet i mężczyzn. Jedynie w Hiszpanii tę samą liczbę lat zdrowego życia odnotowano zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Na co najczęściej chorują Polacy?

Według badania przeprowadzonego na zlecenie firmy TEVA nawet 80% Polaków cierpi na choroby przewlekłe. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że rodacy najczęściej zmagają się z chorobami krążenia. 24,5% rodaków w 2018 roku zmarło na nowotwory złośliwe. Warto zaznaczyć, że o 1999 roku regularnie rośnie w Polsce śmiertelność wynikająca właśnie z nowotworów złośliwych. Najczęstszą przyczyną zgonów są choroby serca (zawał, niewydolność serca, choroba wieńcowa). Drugą najczęstszą śmiertelną chorobą jest miażdżyca, trzecią – choroby naczyń mózgowych.

Niestety badania pokazują, że Polacy zaniedbują swoje zdrowie. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków  47% rodaków w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie wykonało podstawowego badania, jakim jest morfologia krwi. Jedynie 12% osób stwierdziło, że obawia się badania ze względu na stan epidemiczny. 76% przyznało natomiast, że nie czuje potrzeby jego wykonania. To pokazuje niestety niską świadomość społeczeństwa dotyczącą diagnostyki. Jednak w badaniu zauważalny był również pozytywny trend. Coraz więcej Polaków dba o zdrowe nawyki, wysypia się i zwraca uwagę na jakość spożywanej żywności. 61% badanych przyznało, że stara się spać 7-9 godzin na dobę. To wynik o 3 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej. Liczba Polaków, którzy śpią mniej niż 7 godzin dziennie zmalała w stosunku do 2021 roku o 4 pkt proc. 34% Polaków włączyło warzywa do swojej codziennej diety, 43% spożywa je kilka razy w tygodniu. Co istotne, wszystkie grupy wiekowe w podobnym stopniu dbają o to, aby włączyć warzywa do codziennej diety. Nieznacznie spadła liczba rodaków sięgających po fast-foody. Kilka razy w tygodniu spożywa je tylko ok. 2% Polaków, kilka razy w miesiącu 23% rodaków, natomiast nie je ich w ogóle 16% badanych.

Jak dbamy o zdrowie?

Jak pokazują dane, sporym powodzeniem na polskim rynku cieszy się branża suplementów diety. Tylko w 2021 roku na rynku pojawiło się 60 nowych producentów tego typu preparatów. Tak więc obecnie na rodzimym rynku działa niemalże 30 tys. podmiotów zajmujących się produkcją i dystrybucją suplementów diety. Rynek wart jest prawie 6 mld zł. W tej branży widoczny jest również trend ograniczania punktów stacjonarnych i przenoszenia sklepów do internetu. Co 20. firma na rynku jest nowa.

Badania pokazują, że świadomość Polaków dotycząca zdrowych nawyków rośnie. Rodacy dbają o sen, coraz częściej sięgają po zdrową żywność. Problemem wciąż pozostanie niska świadomość chorób oraz skuteczności diagnostyki. Wciąż zbyt mało osób regularnie się bada. Systematyczne wykonywanie badań zwiększa prawdopodobieństwo zwalczenia części chorób na wczesnym etapie rozwoju. Konieczne zatem wydaje się zwiększanie świadomości w społeczeństwie na temat konieczności wykonywania badań diagnostycznych przynajmniej raz w roku.

Nowy Ład a zdrowie. Większe nakłady i wyższe wynagrodzenia medyków

Źródła: Eurostat, Puls Medycyny, UPacjenta, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker