AmerykiGospodarka

Argentyński bank centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Ta główna wynosi już 52 proc.

Argentyński bank centralny podniósł główną stopę procentową aż o 300 punktów bazowych. Doprowadziło to do tego, że osiągnęła poziom 52 proc. i w prawie żadnym innym państwie w Ameryce Południowej nie jest ona aż tak wysoka. Co więcej, choćby w Brazylii, w której główna stopa procentowa wynosi 13,25 proc., czyli jest znacznie niższa od tej argentyńskiej, realna stopa procentowa jest dodatnia. Z kolei w Argentynie nadal jest ujemna, gdyż inflacja wynosi tam już ponad 60 proc.

Argentyński bank centralny podnosi stopy procentowe, a inflacja wynosi już ponad 60 proc.

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, argentyński bank centralny rozpoczął cykl zacieśniania polityki monetarnej relatywnie późno, gdyż dopiero w tegorocznym styczniu. Dla porównania Brazylia rozpoczęła go już w kwietniu 2021 roku. Od tamtego czasu główna stopa procentowa w Argentynie została podniesiona łącznie o 14 pkt proc., z czego jedynie na ostatnim spotkaniu zarządu banku centralnego podwyższono ją o 300 punktów bazowych. Obecnie wynosi ona 52 proc. Co warto zaznaczyć równie wysokiej głównej stopy procentowej obecnie nie ma żadne inne państwo w Ameryce Południowej oprócz Wenezueli, w której wynosi ona 58,13 proc. Ponadto jedyny kraj na całym świecie, w którym aktualnie główna stopa procentowa jest wyższa niż w tych dwóch wspomnianych przeze mnie państwach, jest Zimbabwe (80 proc.). 

Wykres: główna stopa procentowa w Argentynie

Zobacz także: Wydobycie litu w Argentynie, za sprawą koreańskiej spółki, wzrośnie

Jednakże fakt, że akurat w Argentynie stopy procentowe obecnie są jednymi z najwyższych na świecie bynajmniej nie jest przypadkiem. Kraj ten już od jakiegoś czasu zmaga się z szybkim wzrostem cen. Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że w maju w tym państwie roczna inflacja wyniosła 60,07 proc. Do tego argentyńskie peso znacznie straciło na wartości w stosunku do dolara. Otóż obecnie banknot argentyński o największym nominalne (1000 peso) jest wart faktycznie ok. 5 dolarów. Z kolei jeszcze dziesięć lat temu można było za niego otrzymać aż ok. 200 dolarów (więcej o problemie z argentyńskimi banknotami tutaj: Argentyńskie banknoty stały się problemem. 1000 peso jest warte jedynie 5 USD).

Wykres: inflacja r/r w Argentynie

Czy inflację w Argentynie uda się zatrzymać? Raczej nie

To właśnie kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, argentyński bank centralny stara się zwalczyć wysoką inflację. Jednakże zdaniem wielu analityków raczej mu się nie uda. Otóż jednym z głównych celów podnoszenia stóp procentowych jest przekonanie inwestorów, aby ci zaprzestali sprzedawać papiery wartościowe denominowane w peso. Jak możemy wyczytać w komunikacie argentyńskiego banku centralnego:

Podwyżka stóp działa głównie poprzez zachęcanie do oszczędzania w pesos.

Zobacz także: Argentyńscy pracownicy portowi planują 24-godzinny strajk

Jednakże, po pierwsze nadal realne stopy procentowe w Argentynie są ujemne, gdyż inflacja jest tam znacznie wyższa od tych nominalnych. Co warto zaznaczyć, na przykład w Brazylii, gdzie główna stopa procentowa wynosi 13,25 proc., realne stopy procentowe są dodatnie, gdyż inflacja wynosi tam 11,73 proc. Do tego, jak wskazuje Mariano Sardáns, dyrektor naczelny FDI Wealth Manager, zaufanie do tego, że Argentynie uda się zatrzymać inflację jest na tyle małe, iż nawet kolejne podwyżki stóp procentowych raczej nie przekonają inwestorów. Stwierdził on, iż:

To, co istnieje, to pełna nieufność.

Co warto zaznaczyć istnieją dobre powody, aby nie ufać tamtejszej władzy. Choćby podczas zawierania umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (więcej o tej umowie tutaj: Zarząd MFW zatwierdził „bardzo ryzykowny” program dla Argentyny. Kraj otrzyma 44 mld USD) w tegorocznym marcu, kraj ten uzgodnił cele, które Argentyna powinna zrealizować w tym roku w zamian za otrzymanie pożyczki o wartości 44 mld dolarów. Jednym z nich było to, iż inflacja wyniesie 51,7 proc. w tym roku. Jednakże obecnie rząd zapowiada, iż w 2022 roku wyniesie ona pomiędzy 52 a 62 proc. Co więcej, te prognozy są bardziej optymistyczne od tych formułowanych przez analityków. Choćby w czerwcu argentyński bank centralny postanowił zapytać się 41 ekonomistów odnośnie przewidywanego przez nich tempa wzrostu cen. Jak się okazało średnio przewidywali oni, że w tym roku inflacja wyniesie aż 72,6 proc. 

Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker