Finanse

Najdroższe miasta świata znajdują się w Azji. Miasta Unii Europejskiej daleko w tyle

Najdroższe miasta świata klasyfikowane są pod kątem kosztów utrzymania. Okazuje się, że stawkę dominuje Azja. W rankingu pojawiają się również szwajcarskie miasta oraz amerykański Nowy Jork. 

Najdroższe miasta świata – dominuje Azja

Coroczną analizę kosztów życia w danym mieście przeprowadziła firma doradcza ECA International. Organizacja bada koszty życia w 207 miastach znajdujących się na terenie 120 państw. Badanie prowadzone jest dwa razy w tygodniu, w marcu i we wrześniu na podstawie koszyka towarów i usług. Uwzględniane są ceny podstawowych produktów spożywczych oraz czynsz, usługi komunalne, transport publiczny czy siła lokalnej waluty. Na tej podstawie powstaje zestawienie. Ranking publikowany jest każdego roku, gdyż spory wpływ na koszty życia mają warunki gospodarcze w danym państwie oraz czynniki zewnętrzne.

Najdroższym miastem świata jest Hongkong. Ranking ECA International publikowany jest od 2019 roku, a Hongkong niezmiennie pozostaje liderem zestawienia. Miasto-państwo wyróżnia się przede wszystkim wysokimi cenami nieruchomości. O ile w wielu miejscach na świecie obserwuje się wzrost stawek za metraż, w Hongkongu problem jest nieco bardziej złożony i wiąże się m.in. z brakiem gruntów, co wynika z położenia geograficznego. Szacuje się, że czynsz w Hongkongu jest średnio 264,62% wyższy niż w Warszawie. Szacunkowe miesięczne koszty utrzymania dla jednej osoby to 4 795,66 zł (8445,05 HK$) bez czynszu. Miesięczny czynsz za umeblowaną kawalerkę w drogiej okolicy może kosztować 22 747,18 HK$. W Hongkongu siedem milionów mieszkańców mieszka na obszarze 1049 km². Większość emigrantów pracuje w zagranicznych korporacjach mających swoje siedziby w azjatyckim mieście-państwie. Jednak pomimo wysokich kosztów życia, z badania HSBC wynika, że 7 na 10 imigrantów przyznaje, że rozwój kariery w Hongkongu jest łatwy.

Cztery chińskie miasta znalazły się w pierwszej piętnastce. Oprócz Hongkongu wyróżniono Szanghaj (8. miejsce), Kanton (9. miejsce) oraz Pekin (14. miejsce). Pomimo że inflacja w Chinach jest podwyższona, wciąż pozostaje na niższym pułapie niż w innych państwach azjatyckich. Wzrost pozycji chińskich miast motywowany jest zatem umacnianiem się chińskiego juana względem innych walut.

Pierwsza dziesiątka najdroższych miast prezentuje się następująco:

1) Hongkong,

2) Nowy Jork,

3) Genewa,

4) Londyn,

5) Tokio,

6) Tel Awiw,

7) Zurych,

8) Szanghaj,

9) Kanton,

10) Seul.

Z uwagi na obecność pięciu azjatyckich miast w TOP10 można nazwać Azję najdroższym kontynentem. Jak wiadomo, jednym z najdroższych państw do życia jest Szwajcaria. W tym roku Genewa wyprzedziła prezentowany wysoko w rankingach Zurych. To właśnie tam apartament z jedną sypialnią w centrum miasta wiąże się z kosztem na poziomie 1 869 €. Równie drogim miastem pozostaje Lozanna, położona w Szwajcarii Francuskiej.

Zobacz także: Hongkong nie jest dobrym miejscem dla biznesu

Na pozostałe miejsca rankingu wpłynęła wysoka inflacja. W ciągu minionego roku najszybszy wzrost cen zaobserwowano w Kolombo w Sri Lance. Stolica wyspiarskiego państwa zaliczyła awans o 23 pozycje i finalnie zajęła 149. miejsce.

Zobacz także: Największe huby logistyczne na świecie. Stawkę dominuje Azja

Miasta europejskie notują spadek w rankingu miejsc drogich do życia

W tym roku zauważalnym trendem był spadek miast europejskich. Przykładowo Paryż nie zakwalifikował się do pierwszej 30. drogich miast. W poprzednich latach to właśnie stolica Francji i popularny kierunek turystyczny dominował w zestawieniu. Ze ścisłego rankingu wypadły również takie miasta jak: Madryt, Rzym i Bruksela.

Lee Quane, dyrektor regionalny ECA, powiedział:

Prawie każde większe miasto strefy euro odnotowało w tym roku spadek w rankingach, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy euro radziło sobie gorzej niż dolar amerykański i funt brytyjski.

Wśród innych drogich miast europejskich należy wymienić islandzki Reykjavik, irlandzki Dublin, norweskie Trondheim oraz Oslo. W Polsce najdroższym miastem, jeśli chodzi o wynajem mieszkania, pozostaje Warszawa. Nieco taniej jest we Wrocławiu oraz Gdańsku.

Istotną rolę na niektóre pozycje rankingowe odgrywają również czynniki zewnętrzne, takie jak polityka i konflikty międzynarodowe. To właśnie inwazja Rosji na Ukrainę i sankcje gospodarcze były czynnikami, które sprawiły, że Moskwa znalazła się na 62. miejscu, a Petersburg na 147. miejscu. Najdroższym miastem Europy jest Genewa w Szwajcarii, która znalazła się na trzecim miejscu po Hongkongu i Nowym Jorku.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce bardziej atrakcyjne niż w Chinach?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker