EuropaPolska

Urlop rodzicielski z perspektywy polskich ojców. Czy unijna dyrektywa przyniesie zmiany?

Polscy ojcowie stosunkowo rzadko decydują się na urlop rodzicielski i przejęcie obowiązku opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Za tradycyjnym podziałem związanym z opieką nad niemowlęciem przemawia przede wszystkim czynnik ekonomiczny, a więc wyższe zarobki w przypadku mężczyzn. W życie jednak wchodzi unijna dyrektywa, która może w niektórych przypadkach odwrócić ten trend. 

Urlop rodzicielski z perspektywy polskich ojców

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, polscy ojcowie rzadko decydują się na dłuższą przerwę w pracy zawodowej po urodzeniu się ich dziecka. Z pełnopłatnego urlopu ojcowskiego skorzystało w ubiegłym roku 185 tys. mężczyzn, co stanowi niemal połowę urodzeń. Jednak urlop ojcowski trwa zaledwie dwa tygodnie i nie wiąże się z faktycznym przejęciem opieki nad dzieckiem, lecz częściej z doraźną pomocą. Statystyki wskazują, że na przejęcie urlopu macierzyńskiego przez mężczyznę decyduje się zaledwie garstka ojców. W 2021 roku było to tylko 11 tys. mężczyzn, co stanowi 3% liczby urodzeń w skali roku. Pod tym względem Polska znacznie odstaje od państw skandynawskich czy Kanady, gdzie ojcowie coraz częściej decydują się na przerwę w pracy i przejęcie obowiązków matki.

Zobacz także: PIE: 1% Polaków decyduje się skorzystać z urlopu ojcowskiego

PIE

Zobacz także: Wciąż nie ruszyła budowa fabryki Izery. Co dalej z projektem polskiego elektryka?

Urlop rodzicielski w przypadku mężczyzn – możliwe rozwiązania

Według danych, w krajach, w których istnieją limity dotyczące urlopów rodzicielskich dla ojców i matek,  statystycznie więcej mężczyzn decyduje się na czasowe przejęcie obowiązków związanych z wychowaniem małego dziecka. W niektórych państwach urlop rodzicielski jest rozgraniczany i przydzielany osobno na matkę i ojca, a ponadto tylko część urlopu można przekazać drugiej osobie.

Pojawia się również drugi warunek, a więc wyższa odpłatność za okres spędzony na opiece nad nowo narodzonym dzieckiem:

Wykorzystanie urlopów rodzicielskich przez ojców jest wysokie w Norwegii, Islandii i Szwecji – w krajach z długą historią polityki równouprawnienia płci. W każdym z tych krajów ok. 90 proc. ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego. Badania wykazały, że wprowadzenie niezbywalnych urlopów dla ojców miało bezpośredni wpływ na zwiększenie poziomów ich wykorzystania.

PIE

Urlopy rodzicielskie a równość płci

Według badań zdecydowanie się na urlop rodzicielski przez mężczyznę zmniejsza specjalizację wewnątrz małżeństw i prowadzi do ograniczenia tradycyjnych ról w związku, według których kobiety pracują w domu, zajmując się codziennymi obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego, mężczyźni zaś wykonują pracę zarobkową. Polski Instytut Ekonomiczny przywołuje kanadyjskie badanie. W prowincji Quebec w 2006 roku wprowadzono program, w którym ojcowie dostali prawo do 5 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność. Po latach okazało się, że mężczyźni, którzy wówczas skorzystali z przysługującego im prawa, bardziej angażują się w wychowanie dziecka oraz w obowiązki domowe.

Jak wskazują analitycy PIE, częstsze korzystanie z urlopów rodzicielskich w przypadku ojców jest więc ważnym krokiem w realizacji celu równości płci:

Z tego powodu UE wprowadziła dyrektywę, w której od 1 sierpnia 2022 r. zobowiązuje kraje członkowskie m.in do stosowania co najmniej dwóch miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców bez prawa przeniesienia.

W świetle tych zmian urlop dla ojca będzie niezależny od uprawień matki. Tak więc mężczyzna będzie mógł z niego skorzystać, nawet jeśli matka nie jest nigdzie zatrudniona. Dotychczas w Polsce jedyną opcją było przekazanie mężczyźnie przez kobietę części urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem dyrektywy do polskich warunków. Według projektu ustawy polscy rodzice otrzymają prawo do 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. W trakcie urlopu będzie wypłacany zasiłek wynoszący 70% podstawy wynagrodzenia. Matka, przy wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie mogła złożyć specjalny wniosek o zasiłek wynoszący 81,5% wynagrodzenia.

W Polsce ojców najczęściej zniechęca do brania urlopów czynnik ekonomiczny, a więc niska odpłatność.   Ponadto najczęściej mężczyźni zarabiają więcej od swoich partnerek, więc branie urlopu jest po prostu nieopłacalne. Nowe zmiany powinny jednak w niektórych przypadkach sprawić, że młodzi ojcowie rozważą tę opcję po urodzeniu dziecka.

Nasze drogie dzieci – czyli ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker