Polska

Mimo wojny na Ukrainie bezrobocie w Polsce nadal spada. Jest krok od rekordu

Nawet wojna na Ukrainie nie jest w stanie pogorszyć sytuacji na polskim rynku pracy. Gospodarka spowalnia, a mimo to bezrobocie w Polsce nadal spada. Wiele wskazuje na to, że ustanowi ono w tym roku kolejny rekord.

Bezrobocie w Polsce nadal spada

GUS poinformował, ze bezrobocie w Polsce nadal spada. Zgodnie z najnowszym komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła z 5,2% w kwietniu do 5,1% w maju.

To najniższy majowy odczyt w historii. Stopa bezrobocia jest zjawiskiem sezonowym. Spada ona najmocniej w okresie letnim, kiedy zwiększa się podaż pracy. Ma to związek z pracami sezonowymi, takimi jak pomoc przy zbiorach czy gastronomia w punktach obleganych latem przez turystów. Historycznie to początek jesieni była czasem, kiedy bezrobocie w Polsce osiągało roczne minima. Dodatkowo spada ono dokładnie tak jak w 2021 roku.

Jesteśmy o krok od rekordu

Wszystko to oznacza, że kondycja rynku pracy w Polsce jest doskonała. Jeżeli nic się nie zmieni, to w ciągu kilku miesięcy stopa bezrobocia rejestrowanego powinna spaść poniżej 5%. Przekroczenie tego symbolicznego progu będzie jednocześnie związane z pobiciem rekordu. Tak niskie bezrobocie w Polsce pkt odnotowano jedynie na początku transformacji ustrojowej. Będzie można więc śmiało powiedzieć, że osiągnie ona najniższy poziom w historii III RP.

Wykres 1. Bezrobocie w Polsce 

Dotyczasowy rekrod wynoszący 5,0% został pobity w październiku 2019 roku. Do tego rekordu zabrakło teraz naprawdę niewiele. W październiku 2019 roku liczba bezrobotnych wyniosła 840,5 tys. W maju tego roku było to 850,2 tys. Jeszcze w kwietniu było to aż 878 tys.  Z kolei w lutym 2021 roku bezrobotnych w naszym kraju było aż 1,1 mln. W maju dłużej niż rok bez pracy zostawało 389,4 tys. osób.

Bezrobocie w Polsce mimo wojny na Ukrainie nie wzrosło

Dane GUS pokazują, że mimo wojny na Ukrainie polski rynek pracy okazuje się bardzo odporny. Nawet spowolnienie gospodarcze i masowa imigracja z Ukrainy nie wpłynęły na wzrost bezrobocia w naszym kraju.

Czym jest bezrobocie BAEL?

Lepszą miarą jest bezrobocie BAEL (badanie aktywności ekonomicznej ludności). Ta miara bezrobocia bazuje na anonimowych ankietach. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zaliczania osób pracujących na czarno do zatrudnionych. Wyklucza się także osoby, które nie poszukują aktywnie pracy. To właśnie tę miarę zaleca Międzynarodowa Organizacja Pracy. Bezrobocie BAEL jest w Polsce niższe niż bezrobocie rejestrowane. Według najnowszych danych Eurostatu wynosi ono 3,0%.

Zobacz też: Mimo rekordowej imigracji bezrobocie w Polsce jest 2. najniższe w UE

Według UE bezrobocie jest jeszcze niższe. Zgodnie z najnowszym odczytem Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w kwietniu 3%. Oznacza to, że nie uległo ono zmianie w ciągu ostatnich miesięcy. Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, zmiany są niewielkie — ich liczba wzrosła o 1 tys. osób (z 525 do 526 tys.). Po raz kolejny liderem były Czechy. Stopa bezrobocia w Czechach wyniosła jedynie 2,4%. Obok Polski, drugie miejsce zajął inny nasz sąsiad – Niemcy. Stopa bezrobocia w Niemczech również jest rekordowo niska.

Bezrobocie w Polsce poniżej 5%? Możemy zobaczyć je już w tym roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker