Gospodarka

Korupcja w Polsce. Jest lepiej niż w Czechach, ale gorzej niż w Niemczech

Jak duża jest korupcja w Polsce? Czy zmieniała się ona w ciągu ostatnich lat? Jak wypadamy na tle innych państw? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w Indeksie Percepcji Korupcji.

Korupcja istotnie wpływa na sytuację w kraju. Mimo, że jest ona jednym z najważniejszych wskaźników determinujących rozwój gospodarczy kraju, to jej dokładne określenie nie jest możliwe.

Indeks Percepcji Korupcji

Są jednak próby przybliżenia skali korupcji w danym kraju. Jest nim np. Indeks Percepcji Korupcji. Indeks jest przygotowywany na podstawie badań renomowanych organizacji międzynarodowych, z których każda zawiera ocenę sytuacji korupcji w różnych krajach. Oceny dokonują więc osoby zawodowo zajmujące się takimi rzeczami. Ma to pozwolić uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Kraje nordyckie na czele

Indeks przybiera wartość od 0 do 100. Wynik równy 100 oznaczałby kraj, w którym nie ma w ogóle korupcji. Z kolei 0, przypadłoby skrajnie skorumpowanemu państwu.

Indeks uchodzi za dobrą bazę do porównania poziomu korupcji w różnych krajach. Badanie z 2002 r. wykazało „bardzo silną, znaczącą korelację” między Indeksem Percepcji Korupcji a dwoma towarzyszącymi korupcji zjawiskami: działalnością na czarnym rynku i nadmiarem regulacji.

Co nie powinno chyba nikogo dziwić, czołówkę w dużym stopniu zdominowały państwa nordyckie. Pierwsze miejsce przypadło trzem krajom: Danii, Finlandii i Nowej Zelandii. Wszystkie trzy kraje uzyskały 88 na 100. W przypadku Danii i Nowej Zelandii wynik nie uległ zmianie. Za to Finlandia poprawiła swój rezultat aż o 3 punkty.

Na 4 pozycji znalazły się trzy kraje – Singapur, Szwecja i Norwegia. Wszystkie trzy państwa uzyskały 85 punktów. Na 7 pozycji znalazła się Szwajcaria, która uzyskała 84 punkty. 8 pozycja z 82 punktami przypadała Holandii. Luksemburg zdobył 81 punktów i uplasował się na 9 miejscu. Czołową dziesiątkę zamyka nasz zachodni sąsiad. Niemcy zdobyły 80 punktów.

Korupcja w Polsce – jak wypadamy na tle innych państw?

Najwyższą pozycję spośród postkomunistycznych państw zajęła Estonia. Zdobywając 74 punkty zajęła 13. pozycję. Względem roku 2020 oznacza to spadek o 1 punkt, ale jeszcze w 2012 uzyskali jedynie 64 punkty. W perspektywie dekady sytuacja w kraju ulegał znacznej poprawie. Dla porównania USA zdobyło w 2021 roku jedynie 67 punktów (wobec 75 punktów w 2017 roku).

Drugie miejsce spośród państw postkomunistycznych zajęła Litwa, która zdobyła 61 punktów. Dwa punkty za Litwą uplasowała się Łotwa. Polska zdobyła 56 punktów. To tyle co Włochy i o dwa więcej od Czechów.

Warto jednak zauważyć, że nasz wynik spada od 2016 roku, kiedy zdobyliśmy aż 62 punkty. Od tamtego czasu wyprzedziło nas aż 15 państw. Odwrotna sytuacja ma miejsce u Włochów. W 2016 roku ten kraj zdobył jedynie 47 punktów (a w 2014 były to 43 punkty).

Słowacja zdobyła jedynie 52 punkty. Rumunia zagrodziła 45 punktów wyprzedzając o 2 punkty Węgry. Jeszcze gorszy rezultat osiągnęła Bułgaria, która zdobyła 42 punkty. Białoruś zdobyła 41 punktów, a Ukraina 32 punkty.

Korupcja w Polsce ogranicza wzrost gospodarczy

Z badań naukowych wynika, że istnieje istotna korelacja między wyższym wskaźnikiem percepcji korupcji, a wyższym długoterminowym wzrostem gospodarczym. Oznacza to, że zmniejszenie skali korupcji może jeszcze bardziej zwiększyć polski wzrost gospodarczy.

Grubsi politycy to skorumpowani politycy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker