Azja i Oceania

W indyjskim Radżastanie odkryto ogromne złoża uranu. Sektor wydobywczy może wiele zyskać

W Indiach odkryto ogromne złoża uranu. To bardzo dobra wiadomość dla tamtejszego przemysłu wydobywczego, gdyż w ciągu ostatnich lat uran znacząco zyskał na wartości. 

Złoża uranu w Indiach – Radżastan ze sporym potencjałem

Według raportu Business Standard w Radżastanie, stanie leżącym w zachodniej części kraju odkryto znaczące złoża uranu. Wskazane tereny znajdują się w Rohil (Khandela Tehsil) w dystrykcie Sikar.

Po raz pierwszy uran odkryto w Radżastanie w 2012 roku. Od tego momentu trwały dalsze poszukiwania i próby geologiczne. Nowe odkrycie to złoża sięgające 12 milionów ton o wartości ok. 380 milionów dolarów. Władze stanu wystąpiły z listem intencyjnym do Uranium Corporation of India. Wydobycie ma rozpocząć się po zrealizowaniu wszystkich wymogów formalnych. Minister Pramod Jain Bhaya nazwał odkrycie złóż ważnym punktem i dużym osiągnięciem w dziedzinie górnictwa. Złoża uranu oszacowano na obszarze 1086 hektarów. Obecnie największe indyjskie kopalnie uranu znajują się w stanach Jharkhand, Telangana i Andhra Pradesh.

Subodh Agarwal, sekretarz stanu, powiedział:

Wraz z postępem w sektorze wydobycia uranu otworzyły się nowe możliwości inwestycji, przychodów i zatrudnienia. Na wniosek Uranium Corporation of India departament wydał list intencyjny na wydobycie rudy uranu i powiązanych minerałów.

Zobacz także: Indie mogą uniknąć recesji i zyskać na trudnej sytuacji państw Zachodu

Uran w cenie, gdy powraca temat elektrowni jądrowych

Ceny uranu od kilkunastu miesięcy kontynuują dynamiczny wzrost, są najwyższe od ponad dekady (Więcej: Ceny uranu pną się w górę. Tylko dziś wzrosły o 12%).

Uran na nowo zaczyna być pożądanym pierwiastkiem, a wszystko za sprawą m.in. decyzji UE o zmianach w taksonomii. W związku z przejściową fazą transformacji energetycznej elektrownie jądrowe będą traktowane jako względnie bezpieczne dla środowiska. Zmiany sprawiały, że wiele europejskich państw odroczyło decyzję o ich zamknięciu. Również Polska ma w planach budowę pierwszej elektrowni jądrowej (Więcej: Pierwsza polska elektrownia atomowa ma stanąć na Pomorzu). Zwrot ku energii z atomu obserwowany jest na całym świecie. Jak informowaliśmy, Chiny planują budowę 150 reaktorów w 15 lat (Więcej: Energia atomowa w Chinach – w planach budowa 150 reaktorów w 15 lat!). Budowę elektrowni jądrowej ma w planach m.in. Argentyna (Więcej: Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej).

Dynamiczny rozwój indyjskiej gospodarki

Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek. W niektórych analizach pozostają liderem wzrostu również po pandemii. Rosnąca siła nabywcza obywateli oraz rozwijający się sektor konsumencki sprzyjają pozytywnym prognozom.

Nawiązując do ogromnego potencjału gospodarczego, związanego z odkryciem znacznych złóż uranu, warto wspomnieć o eksploatowanych pokładach węgla kamiennego w dorzeczu rzeki Damodar w stanach Zachodni Bengal i Bihar. W państwie wydobywa się również: boksyt, ruda tytanu, chrom, magnez, wapień, dolomit, kaolin, gips, apatyt, fosforyt, steatyt, fluoryt.

Zobacz także: Polska firma NED-Project stworzy jacht napędzany energią jądrową!

Jednak pomimo ogromnego bogactwa naturalnego oraz dynamicznie rozwijającej się gospodarki, Indie mają wiele problemów wewnętrznych, które są skutecznymi hamulcami ekonomicznymi. Mowa przede wszystkim o systemie kastowym. Pomimo że odgrywa coraz mniejszą rolę, na prowincji wciąż niejednokrotnie prowadzi do stygmatyzacji, uniemożliwiając rozwijanie się nowych pokoleń. Na podstawie kast dziecko jeszcze przed przyjściem na świat pełni określoną funkcję w społeczeństwie oraz gospodarce. Dla wielu młodych jest to de facto przekreślenie jakiejkolwiek przyszłości i niesprawiedliwy społeczny wyrok. Indie to również państwo bardzo złożone etnicznie i kulturowo. Prowadzi to do dużego zróżnicowania rynku, co może stanowić zarówno zaletę, jak i wadę. Nie sposób przeskoczyć przeszkód takich jak słabo rozwinięta infrastruktura i archaiczne pojazdy komunikacji regionalnej. Oczywiście w wielu strukturach gospodarki powszechna jest korupcja czy zbyt rozbudowana biurokracja.

Obecnie największymi producentami uranu są: Kazachstan, Kanada i Australia. Znaczące złoża odkryto natomiast w Nigrze, Rosji, Namibii, Uzbekistanie, USA i na Ukrainie. Indie będą kontynuować poszukiwania kolejnych złóż uranu. Jednak najnowsze wiadomości poruszyły sektor wydobywczy i być może po raz kolejny ugruntowały pozycję Indii jako bieguna wzrostu w światowej gospodarce.

Wielki powrót uranu. Fuzja australijskich gigantów wydobywczych ma pozwolić na zwiększenie wydobycia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker