Gospodarka

Ceny żywności na świecie spadają 3. miesiąc z rzędu!

Dane FAO potwierdzają, że żywność znów tanieje. Ceny żywności spadają od kwietnia.

Globalne ceny żywności mierzone przez Indeks Cen FAO ponownie spadły. To już trzeci miesięczny spadek z rzędu. Czy żywność stanieje także w Polsce? Ekonomiści zwracają uwagę na kurs złotego.

Jak informuje FAO (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), globalne ceny żywności ponownie spadły. To już 3. miesięczny spadek cen żywności z rzędu!

Ceny żywności na świecie spadają

Czerwcowy wskaźnik cen żywności FAO wyniósł 154,2 pkt. Oznacza to spadek cen o 3,7 pkt. (czyli o 2,3%) w stosunku do maja. Mimo że jest to już trzeci z rzędu miesięczny spadek cen żywności, to są one nadal znacznie droższe niż rok temu. Indeks cen żywności był w czerwcu zeszłego roku  o 29,0 pkt. niższy. Oznacza to, że w ciągu roku ceny żywności wzrosły o 23,1%. Czerwcowe spadki były spowodowane spadkami indeksów cen olejów roślinnych, zbóż i cukru. Rosły natomiast ceny nabiału i mięsa.

Czym jest wskaźnik cen żywności FAO?

Wskaźnik cen żywności FAO to specjalny Indeks opracowany przez ONZ. Składa się on z 5 subindeksów. Indeksu cen nabiału, zbóż, mięsa, olejów roślinnych i cukru. 100 pkt. oznacza średni poziom cen tych dóbr a latach 2015-16. Indeks jest ważony udziałem poszczególnych kategorii w globalnym rynku.

Zboża tanieją!

Indeks cen zbóż wyniósł w czerwcu 166,3 pkt. Był tym samym o 7,2 pkt. (4,1%) niższy od majowego odczytu. Niestety w ujęciu rocznym ceny są nadal o 36 pkt. (27,6%) wyższe niż rok wcześniej.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że ceny zbóż wystrzeliły. Tereny pasa czarnoziemów rozciągającego się na terenach Rosji i Ukrainy należą do jednego ze spichlerzy świata. Takie gleby powstają pod stepową roślinnością trawiastą. Z uwagi na swoje właściwości, gleby te są idealne dla rolnictwa. Wiele z tych terenów jest obecnie teatrem działań wojennych.

Zobacz też: ONZ: Wojna w Ukrainie może doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego

Ukraina i Rosja należą do najważniejszych eksporterów żywności na całym świecie. Szczególnie duży jest ich udział w eksporcie pszenicy czy oleju słonecznikowego. Wielu ekspertów ostrzega, że zakłócenia wynikające z wojny mogą wywołać głód we wschodniej Afryce. Kraje takie jak Egipt, Sudan, Etiopia, Somalia, Erytrea czy Kenia boją się o dostawy żywności, ponieważ w dużej mierze bazują na handlu z Rosją i Ukrainą.

Po osiągnięciu niemal rekordowego poziomu w maju międzynarodowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7%.  Nadal były o 48,5% droższe w ujęciu rocznym. Spadek w czerwcu był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw u niektórych głównych producentów (w tym w Kanadzie), wyższymi perspektywami produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz wolniejszym globalnym popytem importowym.

Ceny oleju nurkują

Znacznie tanieją także oleje roślinne. Indeks cen olejów roślinnych wyniósł w czerwcu 211,8 pkt. Tym samym spadł on o 17,4 pkt. (7,6%) w ujęciu miesięcznym. Spadek był napędzany przez niższe ceny oleju palmowego, słonecznikowego, sojowego i rzepakowego.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie: Ceny żywności wystrzelą. Kraje Bliskiego Wschodu najbardziej narażone

Międzynarodowe ceny oleju palmowego spadły w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu, ponieważ sezonowo rosnąca produkcja głównych krajów produkujących zbiegła się z perspektywą zwiększenia dostaw z Indonezji. Rosnące koszty sprawiły, że popyt na olej sojowy i słonecznikowy spadł. To zmniejszyło presję cenową. W przypadku oleju rzepakowego, poza mniejszym popytem, ceny obniżyły się wraz ze zbliżającym się z nowymi dostawami zbóż.

Ceny żywności spadają także dzięki cenom cukru

O 3,1 pkt. (2,6%) spadły w czerwcu (w ujęciu miesięcznym) także ceny cukru. Osiągnęły tym samym poziom 117,3 pkt. Przyczyną było spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego. Jeśli dodamy do tego dobre perspektywy dla globalnej produkcji, to otrzymamy obecny spadek. Znacznie miało także osłabienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego. Niższe ceny etanolu w Brazylii skłoniły producentów do zwiększenia produkcji cukru, co przyczyniło się do wyższych dostaw.

Rosną ceny mięsa i nabiału

Spadek cen spowalniają notowania nabiału i mięsa, które wzrosły w czerwcu o kolejno 5,9 pkt. (4,1%) i 2,1 pkt. (1,7%). W ujęciu rocznym były o 24,9% i 12,7% wyższe.

W czerwcu wzrosły międzynarodowe ceny wszystkich produktów mlecznych. Najmniej wzrosły ceny sera. Powodem jest fala upałów na początku lata, która pogorszyła i tak już niską produkcję mleka w Europie. Międzynarodowe ceny masła odbiły, ponieważ niepewność rynku dotycząca dostaw mleka w nadchodzących miesiącach zwiększyła zakupy zagraniczne, a także popyt wewnętrzny w Europie.

Zobacz też: Ceny żywności na Węgrzech rosną najszybciej w regionie! Polityka krajowa Orbána to przestroga

Wybuch ptasiej grypy na półkuli północnej i wojna na Ukrainie spowodowały gwałtowny wzrost cen drobiu. Ceny mięsa wołowego wzrosły, ponieważ Chiny zniosły ograniczenia importowe na zakupy z Brazylii. Niższy eksport z Nowej Zelandii podbił za to ceny mięsa owczego.

Ceny żywności w Polsce drożeją szybciej, a spadają wolniej

Jak zauważają ekonomiści banku PKO BP, światowe ceny żywności (w USD) w czerwcu wg FAO spadły trzeci miesiąc z rzędu, ale w porównaniu z zeszłym rokiem były nadal o ponad 20% wyższe. W przeliczeniu na PLN ceny żywności wzrosły o ponad 40% r/r. Tak duża różnica jest winą osłabienia naszej waluty. Złoty jest obecnie najsłabszy w historii (w relacji do dolara). Jeśli obecny trend się utrzyma, to już niedługo możemy spodziewać się dolara i euro za 5 złotych.

Ceny żywności na świecie spadają drugi miesiąc z rzędu! Inflacja spadnie?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker