AmerykiGospodarka

Skala dolaryzacji argentyńskiej gospodarki jest porażająca

Jak wynika z analizy opublikowanej przez Strategiczne Centrum Geopolityki Ameryki Łacińskiej (Celag), skala dolaryzacji argentyńskiej gospodarki jest wręcz zaskakująca. W tym południowoamerykańskim państwie ludzie trzymają swoje, znaczne oszczędności głównie w walucie Stanów Zjednoczonych. Co więcej, w 2006 roku statystyczny mieszkaniec Argentyny posiadał więcej papierowych dolarów niż przeciętny mieszkaniec USA! Do tego ceny wielu dóbr, między innymi mieszkań, są wyrażone wyłącznie w tej walucie. 

Skala dolaryzacji argentyńskiej gospodarki, czyli o setkach miliardów oszczędności „w skarpetach”

Mieszkańcy Argentyny swoje oszczędności przechowują głównie w amerykańskiej walucie. Jak informują ekonomiści Celag w 2022 roku jedynie te zgromadzone i przechowywane w formie papierowych banknotów w domu wyniosły aż 258,077 mld dolarów! Oznacza to, że Argentyńczycy w swoich „skarpetach” mają schowaną równowartość ponad połowy tamtejszego PKB, który w 2021 roku wyniósł, według Banku Światowego, ok. 491 mld dolarów! 

Zobacz także: Argentyńskie banknoty stały się problemem. 1000 peso jest warte jedynie 5 USD

Na to, że oszczędzanie dolarów w „skarpetach” jest wśród Argentyńczyków bardzo popularne, wskazuje również badanie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej z 2006 roku, na które powołują się analitycy Celag. Otóż z niego wynika, że we wspomnianym roku na jednego Argentyńczyka przypadało średnio ok. 4,5 tys. zaoszczędzonych w formie papierowych banknotów dolarów. Co warto zaznaczyć, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w analizowanym okresie mieli statystycznie mniej zaoszczędzonych środków w analizowanej formie! Średnio na jednego Amerykanina przypadało ok. 3 tys. dolarów zgromadzonych w formie papierowych banknotów. 

Międzynarodowa pozycja inwestycja netto Argentyny jest dodatnia!

Jednakże Argentyńczycy nie tylko posiadają znaczną liczbę dolarów w formie gotówki, ale są również zasobni w aktywa zagranicznych podmiotów. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, międzynarodowa pozycja inwestycja netto Argentyny już prawie od dwóch dekad jest dodatnia. Ponadto, w 2020 roku zagraniczne aktywa Argentyny przewyższały o ok. 120 mld zobowiązania wobec zagranicznych podmiotów. Do tego analizowaną nadwyżkę posiada w całości sektor prywatny, gdyż argentyński sektor publiczny już od wielu dekad ma więcej długów denominowanych w zagranicznych walutach (głównie w dolarach), niż zagranicznych aktywów. 

Wykres 1. Międzynarodowa pozycja inwestycja netto Argentyny wyrażona w miliardach dolarów

Międzynarodowa pozycja inwestycja netto Argentyn
Źródło: CEIC, „Argentina AR: IIP: Net International Investment Position”

Zobacz także: Argentyńscy pracownicy portowi planują 24-godzinny strajk

Co warto zaznaczyć, Argentyna pod tym względem jest fenomenem na tle Ameryki Łacińskiej. Otóż żadne inne państwo z tego regionu nie ma dodatniej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto. Co więcej, wyróżnia się ona również na tle krajów rozwijających się. Otóż jak informują ekonomiści Celag, Argentyna jest jednym z trzech takowych, które nie posiadają zasobów ropy naftowej i jednocześnie mają więcej aktywów, niż długów za granicą. 

Skala dolaryzacji argentyńskiej gospodarki, czyli mieszkania czy auta można kupić jedynie za amerykańską walutę

Co więcej, dolaryzacja argentyńskiej gospodarki uwidacznia się nie tylko przez to, w jaki sposób Argentyńczycy oszczędzają, ale również przez to, jak, a dokładniej za co, kupują dane dobra. Choćby na rynku nieruchomości praktycznie zawsze ceny mieszkań podawane są jedynie w amerykańskiej walucie. Do tego transakcje na nim przeprowadzane są w dolarach. W wypadku najmu, szczególnie luksusowych mieszkań, sytuacja wygląda podobnie. Co więcej, nawet Airbnb publikuje ceny najmu wyrażone w dolarach dla Argentyńczyków. Z kolei w innych większych państwach Ameryki Południowej, takich jak Brazylia, Kolumbia czy Chile taka sytuacja nie ma miejsca. 

Zobacz także: Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej

Do tego, jeśli chcemy kupić samochód w Argentynie, również możemy zostać zmuszeni do wydania dolarów. Jak możemy wyczytać w analizie Celag:

Ceny 18 proc. z 2 tysięcy najdroższych samochodów sprzedawanych na platformie Mercado Libre wyrażone są jedynie w dolarach, a wypadku 2 tys. najtańszych samochodów odsetek ten wynosi 19 proc.

Nie da się łatwo oddolaryzować gospodarki

Na samym końcu warto zaznaczyć, że po tym, jak już dojdzie do dolaryzacji gospodarki, procesu tego nie da się już praktycznie odkręcić. Daniel Cadenas, ekonomista i profesor wykładający na Uniwersytecie Centralnym Wenezueli, zapytany o to, czy dolaryzację w Wenezueli (więcej o niej tutaj: Boliwar wenezuelski: Maduro chce oddolaryzować gospodarkę) da się cofnąć, odpowiedział, że jest proces praktycznie nieodwracalny. Podkreślił on, iż choćby w Peru już od dziesięcioleci próbuje się walczyć z dolaryzacją na różne sposoby, ale dalej amerykańska waluta jest w tym państwie stosunkowo popularna. Powiedział on, iż przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, iż:

Koszt powrotu do myślenia w boliwarach jest dla podmiotów gospodarczych wyższy niż korzyści z tego płynące. Dopóki tak będzie, dolaryzacja będzie trwała.

Argentyński bank centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Ta główna wynosi już 52 proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker