GospodarkaUSA

Missouri likwiduje bezdomność ustawą. Zakazuje spania na publicznych terenach

Gubernator Mike Parson podpisał ustawę dotyczącą bezdomności, co oznacza, że nowe prawo w Missouri wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. Od tego dnia między innymi spanie czy obozowanie na terenach publicznych, czyli na przykład pod mostami, będzie zabronione. Co więcej, ludzie, którzy złamią prawo więcej niż raz, zostaną ukarani nawet 750 dolarami grzywny lub 15 dniami więzienia. Co warto zaznaczyć, ustawa wywołała spore kontrowersje jeszcze przed jej uchwaleniem. Jak donosi portal St. Louis Post-Dispatch, w maju Valerie Huhn, dyrektor Departamentu Zdrowia Psychicznego w Missouri, wysłała list biura budżetowego gubernatora Parsona, w którym przestrzegała go przed podpisaniem ustawy. Stwierdziła ona w nim, że wprowadzenie analizowanego prawa zaostrzy kryzys bezdomności, a nie go rozwiąże. 

Pod względem liczby bezdomnych Missouri jest w środku stawki

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, pod względem absolutnej liczby bezdomnych Missouri w styczniu 2020 roku wypadło średnio na tle pozostałych stanów. Pod względem wielkości populacji ludzi bez dachu nad głową stan zajął 20. miejsce na 51 możliwych. Choć, jeśli weźmiemy pod uwagę populację danych stanów, to sytuacja w Missouri prezentuje się nieco lepiej. W 2021 roku pod względem liczby bezdomnych w stosunku do ludności Missouri zajęło 24. miejsce, a stosunek tych dwóch liczb wyniósł 0,001. 

Wykres 1. Liczba bezdomnych w poszczególnych stanach (stan Missouri wyróżniony na czerwono)

Liczba bezdomnych w poszczególnych stanach
Źródło: United States Interagency Council on Homelessness, “Homelessness Statistics by State”

Zobacz także: Mieszkanie prawem czy towarem? [RAPORT OG]

Nowe prawo w Missouri ma zmniejszyć liczbę bezdomnych

Jednakże władze stanowe uznały, że ludzi bezdomnych jest zbyt wiele i postanowiły wprowadzić nowe prawo w Missouri, którego głównym celem jest zmniejszenie populacji takowych osób. Niedawno podpisał je gubernator stanu, Mike Parson, co oznacza, że zacznie ono obwiązywać już 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z uchwaloną ustawą, od nowego roku zabronione zostanie używanie terenów należących do państwa do nieautoryzowanego spania, obozowania lub długoterminowych schronień. Co więcej, pierwsze złamania tego prawa skończy się ostrzeżeniem, a każde kolejne zostanie już potraktowane jako wykroczenie klasy C. Oznacza to, że na bezdomnego śpiącego pod mostem, który zostanie złapany na tym więcej niż raz, może zostać ukarany nawet grzywną w wysokości 750 dolarów lub 15 dniami więzienia. 

Co więcej, sankcje zostaną nałożone również na miasta, które nie będą egzekwowały uchwalonego przez władze stanowe prawa! Otóż nowe prawo w Missouri stanowi, że ośrodki miejskie niestosujące nowych przepisów w praktyce, mogą zostać pozwane przez prokuratora generalnego. Do tego, jeśli nie obniżą one odpowiednio wskaźników bezdomności, zostaną całkowicie odcięte od stanowych funduszy przeznaczonych na usługi dla osób bezdomnych. Ponadto nowe prawo reguluje nawet sposoby, na jakie miasta mogą rozwiązywać kryzys bezdomności. Otóż zakazuje ono wykorzystania funduszy stanowych i federalnych do budowania mieszkań dla ludzi bez dachu nad głową. Za wspomniane środki będzie można jedynie stawiać tymczasowe obozy dla bezdomnych. 

Zobacz także: Warszawa: Pierwsze mieszkanie dla bezdomnych osób LGBT+

Kryzys bezdomności najskuteczniej rozwiązuje polityka Housing First

Co warto zaznaczyć, prawo spotkało się z krytyką ze strony administracji rządowej jeszcze przed jego uchwaleniem. Jak donosi portal St. Louis Post-Dispatch, w maju Valerie Huhn, dyrektorka Departamentu Zdrowia Psychicznego w Missouri, mianowana na to stanowisko przez aktualnego gubernatora, wysłała do niego list, w którym przekonywała go do niewprowadzania nowego prawa. Wskazała ona, że nie rozwiąże ono problemu bezdomności w Missouri. Jej zdaniem, aby zmniejszyć populację bezdomnych, władze powinny zapewnić lokale takim ludziom. Jak możemy wyczytać w liście:

Prywatni właściciele mogą zdecydować się nie wynajmować osobom doświadczającym bezdomności z różnych powodów, takich jak brak historii wynajmu, brak kredytu lub niska zdolność kredytowa, lub historia kryminalna. Uzyskanie mieszkania jest kluczowym elementem udanego powrotu do normalnego życia.

Co warto zaznaczyć, wyniki badań zdają się potwierdzać tezę postawioną przez Valerie Huhn. Otóż w niektórych krajach zaczęto wprowadzać politykę zwaną Housing First. Polega ona na zapewnieniu w pierwszej kolejności mieszkań osobom bezdomnym bez żadnych wymogów (posiadanie lub poszukiwanie pracy, spełnione normy zdrowotne bądź społeczne). Taki program wdrożono na przykład w Kanadzie i jak się okazało, pomógł on wielu bezdomnym poprawić swoją sytuację życiową. Badania metodą RCT (randomized controlled trial) dowiodły, że osoby bezdomne korzystające z Housing First rzadziej trafiały do szpitali w wyniku zaburzeń psychicznych oraz więzień, aniżeli osoby bezdomne korzystające z tradycyjnych programów pomocowych.

Zobacz także: Mniej niż 700 zł miesięcznie? Skrajne ubóstwo nadal dotyczy co 24. Polaka

Co więcej metanaliza badań zajmujących się tego typu programami w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dowiodła, że bezdomni korzystający z programu Housing First potocznie rzecz ujmując, rzadziej ponownie trafiają na ulicę, aniżeli beneficjenci wcześniejszych programów pomocowych. Oznacza to, że relatywnie dobrze radzi sobie on ze zwalczaniem kryzysu bezdomności. Choć ma on również pewne wady. Choćby jego prowadzenie jest bardziej kosztowane niż na przykład zapewnianie miejsc bezdomnym w noclegowniach. Szczerzej zarówno wady, jak i zalety tego programu poruszyliśmy w artykule poniżej: 

Polityka Housing First skutecznie zwalcza kryzys bezdomności

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker