Polska

Grupa ORLEN będzie współpracować z Klaipėdos Nafta AB przy budowie litewskich morskich farm wiatrowych

Wchodzące w skład Grupy ORLEN spółki ORLEN Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Morskie farmy wiatrowe na Litwie mają powstać w ramach strategiczne porozumienia. 

Morskie farmy wiatrowe na Litwie

Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy ORLEN w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.

Zobacz także: Grupa ORLEN planuje budowę pierwszego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

Łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku szacowany jest na ok. 3,3 GW. W fazie przewidzianej na rok 2023, Litwa przeprowadzi minimum jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW. Z informacji przekazywanych publicznie przez stroną litewską wynika, że wolumen ten jeszcze w roku 2023 może ulec znacznemu zwiększeniu. Grupa ORLEN, zgodnie ze strategią rozwoju w obszarze zeroemisyjnej energetyki, planuje udział we wszystkich ogłaszanych postępowaniach.

Zobacz także: W Gdańsku powstanie terminal zbożowy! W porcie trwają prace modernizacyjne

Strategiczna współpraca z Klaipėdos Nafta AB

Porozumienie z Klaipėdos Nafta AB pozwoli na wypracowanie strategii utrzymania tych projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty. Morska energetyka wiatrowa jest dla Grupy ORLEN jednym z głównych obszarów strategii ORLEN2030, zakładającej 47 mld zł nakładów inwestycyjnych na zaawansowane nisko- i zeroemisyjne aktywa wytwórcze. Nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN realizowane są poprzez spółkę ORLEN Neptun I. Koncern, wspólnie z kanadyjską spółką Northland Power, przygotowuje się również do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW, w polskiej części Bałtyku.

79% Polaków chce rozwoju energetyki wiatrowej. Postrzegamy to jako szansę na uniezależnienie się od Rosji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker