EnergetykaPolska

PIE: Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej może być nawet 4 razy niższy niż w węglowej!

Według ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego energia wytwarzana w elektrowniach jądrowych jest sporo tańsza od energii wytwarzanej w elektrowniach węglowych. Polska mogłaby dużo zyskać na atomie, szczególnie w kontekście cen uprawnień do emisji CO2. 

Dlaczego elektrownia jądrowa może wytwarzać tańszą energię?

Energia z elektrowni jądrowej może być sporo tańsza niż energia wytwarzana w elektrowniach węglowych. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne. Przy uwzględnieniu danej technologii i wariantu budowy w Polsce, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr. Dla porównania, obecnie koszt wyprodukowania 1 kWh w nowej elektrowni węglowej wyniósłby ok. 50 gr.

Zobacz także: Miary dobrobytu na XXI wiek: czy należy odejść od produktu krajowego brutto?

Niższy koszt w przypadku elektrowni jądrowych wynika przede wszystkim z niższych kosztów paliwa, który szacowany jest na ok. 2,5-3 gr/kWh. W przypadku elektrowni węglowych należy dodatkowo doliczyć koszt certyfikatów emisji CO2, co daje łącznie 44,8 gr/kWh. Jak wskazuje PIE, w dłuższej perspektywie to właśnie elektrownie węglowe narażone są na czynniki o dużej zmienności.

Zobacz także: PKP Energetyka planuje zasilać polskie pociągi wodorem już w 2023

Certyfikaty emisji CO2 – niestabilny rynek

Utworzony w 2005 roku przez Unię Europejską rynek uprawnień do emisji CO2 (EUA) z czasem stał się jednym z najważniejszych narzędzi kształtujących politykę klimatyczną Wspólnoty.

Ceny uprawnień do emisji dynamicznie rosły w minionym roku. W styczniu 2021 roku ceny emisji 1 tony CO2 oscylowały koło 33-34 euro. W ciągu roku ceny CO2 wzrosły 3-krotnie. Dokładne ceny certyfikatów CO2 na przestrzeni ostatnich 8 lat można zaobserwować na poniższym wykresie. Ceny uprawnień do emisji poszybowały w górę na początku tego roku, gdy Rosja zaczęła przygotowywać się do ataku na Ukrainę, destabilizując rynek energetyczny w Europie. Jednak po samym ataku spadły, gdyż rynek oczekiwał zmian w polityce unijnej dotyczącej transformacji energetycznej. Niemniej jednak jest certyfikaty są narażone na wiele zmiennych.

Źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices

Oprócz pomijania kwestii certyfikatów CO2, elektrownie jądrowe charakteryzują się również niższą emisyjnością bezpośrednią, a także bardzo niską emisją w przeliczeniu na cały cykl życia (biorąc pod uwagę również budowę, produkcję komponentów, działanie elektrowni, utylizację odpadów czy logistykę).

Jak wskazuje PIE:

Według Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, jest to taki sam wynik jak dla wiatraków na lądzie (onshore), ponad 3-krotnie niższy od fotowoltaiki instalowanej na dachach budynków (średnio 41 gCO2/kWh) i od 61 do 76 razy niższy niż dla energetyki węglowej (od 740 do 910 gCO2/kWh w całym cyklu życia dla nowych elektrowni węglowych).

Energia wytwarzana w elektrowniach jądrowych a bezpieczeństwo 

Według sondażu Digital Poland, który został przeprowadzony jeszcze w minionym roku, Polacy wciąż obawiają się budowy elektrowni jądrowej, wskazując na potencjalne zagrożenia. Ponad połowa obywateli naszego kraju uważa, że stwarza ona zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Rodacy wspominają najczęściej o bezpośrednim narażeniu na promieniowanie, które wystąpiłoby w razie awarii reaktora. Kolejnym argumentem  są obawy przed składowaniem odpadów radioaktywnych. Badania przywoływane przed kilkoma miesiącami przez PIE pokazują jednak, że obawy te mogą być bezzasadne. Co więcej, objętościowo są one znacznie mniejsze od tych produkowanych przez elektrownie węglowe. PIE dodaje również, że:

Prawdopodobieństwo awarii elektrowni atomowej jest – przy obecnym poziomie rozwoju technologii – bardzo niskie. A prawdopodobieństwo choroby lub śmierci w wyniku promieniowania – jeszcze mniejsze.

Z pewnością negatywne emocje związane z energetyką jądrową w Polsce nie powinny przysłaniać korzyści związanych z jej budową. Obecnie coraz częściej powraca temat bezpieczeństwa energetycznego Polski (Więcej: Ceny węgla w 2022 roku. Co obecnie najbardziej wpływa na cenę surowca? oraz Zapasy węgla w Polsce spadły w dwa lata o 84%. Czy zabraknie go zimą?). Po dymisji Piotra Naimskiego pojawia się wiele wątpliwości dotyczących dalszej realizacji budowy elektrowni atomowej. Mówi się również o małych reaktorach SMR. Nie kwestionując opłacalności inwestycji, wciąż nie jest jasne, czy istnieją realne szanse na wybudowanie elektrowni w najbliższych latach. Wydaje się, że w tej sprawie wciąż brakuje konkretów.

Najwięksi producenci ropy na świecie. Które państwo dostarcza na rynek najwięcej baryłek?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker