Polska

GUS: drożeje niemal wszystko. Co tanieje? Ceny których dóbr rosną najszybciej?

Co obecnie drożeje w Polsce? Odpowiedź brzmi: w zasadzie wszystko. Znacznie łatwiej jest powiedzieć, co tanieje. Lista rzeczy, które kosztują mniej niż rok temu, jest bardzo krótka. Zawiera ona tylko 2 kategorie. Co drożeje najszybciej, a co tanieje? Odpowiedź znajdziemy w nowych danych GUS.

Inflacja w Polsce nadal rośnie. Co tanieje w naszym kraju? Ogólnie rzecz biorąc, ceny w Polsce rosną bardzo szybko. Główny Urząd Statystyczny udostępnił najnowsze dane dotyczące cen w naszym kraju. Wynika z nich, że inflacja w Polsce wyniosła w lipcu 15,6% w ujęciu rocznym oraz o 0,5% w ujęciu miesięcznym. To najwyższy poziom w tym wieku. Co napędza wzrost cen w kraju?

Co napędza inflację w Polsce?

Warto w tym miejscu zadać kluczowe pytanie — co napędza wzrost cen w naszym kraju? Inflacja na poziomie 15,6% r/r. nie oznacza, że wszystko drożeje jednakowo. Są towary, które są ponad dwa razy droższe niż rok temu. Są też takie, których ceny spadły. Istotny jest też udział danej kategorii w koszyku. Mała podwyżka cen energii elektrycznej czy żywności podniesie inflację mocniej od większej podwyżki cen telefonów, czy telewizorów.

Zobacz też: Inflacja w lipcu… spadła? Zaskakujące prognozy ekonomistów

Dobrze prezentuje to wykres pokazujący strukturę inflacji w Polsce. Poniższy został sporządzony przez analityków banku Pekao. Wykres wskazuje, że szczególnie duży wpływ mają ceny żywności i nośników energii. Odpowiadają one za połowę inflacji w naszym kraju. Udział paliw jest znacznie mniejszy niż jeszcze kilka miesięcy temu. Około 1/3 wzrostu cen kryje się pod pojęciem inflacji bazowej. Zawiera ona wszystkie inne kategorie.

Inflacja w Polsce, struktura
Pekao

W nieco inny sposób przedstawili to eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Podzieli oni lipcową inflację na 4 części. Możemy na tej podstawie dokładniej ocenić skład inflacji w Polsce. Za 26% odpowiadają kategorie energia i żywność. 14% wzrostu cen tłumaczone jest przez wyższe ceny paliw. Z kolei 33% to inflacja bazowa.

Struktura inflacji w Polsce PIE
PIE

Inflacja bazowa jest miarą „przegrzania gospodarki”. Ocenia ona wewnętrzną presję inflacyjną w danym kraju. Nie należy jednak przekładać 1:1 poziomu inflacji bazowej na wysokość inflacji wynikającej tylko z czynników wewnętrznych. Takie twierdzenie jest prawdą jedynie w krótkim terminie. Dla zobrazowania posłużę się konkretnymi przykładami, jakim są ceny paliw i prądu (obrazujące czynniki zewnętrzne) oraz ceny usług fryzjerskich i ceny mebli.

Zobacz też: Inflacja w Polsce – mamy dobre wiadomości

Załóżmy, że na skutek decyzji o zmniejszeniu wydobycia przez kraje OPEC+, cena ropy wzrosła. Z kolei niższa podaż gazu z Rosji wpłynęła na wzrost cen energii. Inflacja konsumencka wzrasta. Gdy jednak spojrzymy na bazową, to wpływu na nią te podwyżki mieć nie powinny. W krótkim terminie jest to prawda. Gdy jednak rosną rachunki za prąd, to zakład fryzjerski zmuszony jest do zmiany cennika swoich usług. Wraz z droższymi opłatami za transport, rosnąć mogą także ceny mebli. Dodatkowo wyższe ceny wywierają presję na pracodawcach, aby ci podnieśli swoich pracownikom wynagrodzenia i w ten sposób zrekompensowali spadek siły nabywczej pensji swoich pracowników. Mówimy tutaj, o tzw. efekcie drugiej turyInflacja bazowa nie jest więc inflacją oczyszczoną z czynników zewnętrznych.

Co drożeje najmocniej?

Jakie produkty drożeją najszybciej? W ujęciu rocznym jest to z pewnością opał. Jest obecnie o 131,2% droższy niż rok temu. Drugie miejsce zajmuje gwiazda ostatniego odczytu, czyli cukier. W ujęciu rocznym jego cena wzrosła o 47,6%. W ujęciu miesięcznym to właśnie to dobro, drożejąc o 7%, znalazło się na czele rankingu. Trzecie miejsce przypadło tłuszczom roślinnym. Są one o  46,1% droższe niż w lipcu 2021 roku.

Czwartą pozycję zajął gaz. Jego ceny wzrosły w 12 miesięcy o 44,9%. Szybko drożeje także olej napędowy — jest o 40,3% droższy niż rok wcześniej. Następne pozycje zajęły: mąka (38,9%), paliwa do prywatnych środków transportu (36,8%), mięso wołowe (32,8%) czy pieczywo (29,1%).

Co tanieje?

Powstaje ważne pytanie — czy cokolwiek tanieje? A jeżeli tak, to co tanieje? Okazuje się, że w ujęciu rocznym są dwie kategorie, w których odnotowano spadek. Najmocniej staniał sprzęt telekomunikacyjny. Jego ceny spadły aż o 8,2%. Co należy do tej kategorii? Według Głównego Urzędu Statystycznego są to:

  • urządzenia przeciwwłamaniowe, przeciwpożarowe, oraz inne temu podobne,
  • urządzenia nadawcze zawierające aparaturę odbiorczą,
  • urządzenia nadawcze niezawierające aparatury odbiorczej,
  • kamery telewizyjne,
  • przewodowe aparaty telefoniczne za słuchawką bezprzewodową (plus części do nich),
  • telefony sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych (plus części do nich),
  • pozostałe aparaty telefoniczne i aparatura do transmisji lub odbioru głosu, obrazu lub innych danych, włączając aparaturę do komunikacji w sieci przewodowej lub bezprzewodowej (takiej jak lokalna lub rozległa sieć komputerowa).

Drugą taniejącą kategorią jest sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny. Jego ceny spadły o 0,5% w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym spadków jest więcej. W lipcu spadły ceny w kategoriach: mięso drobiowe (0,9%), owoce (1,5%), warzywa (5,1%), odzież (1,9%), obuwie (3,8%), gaz (0,7%), meble (0,8%), wyroby farmaceutyczne (0,1%), benzyna (4%) i gaz ciekły (3,3%), sprzęt telekomunikacyjny (o 0,7%), sprzęt fotograficzny (1%), usługi związane ze sportem i rekreacją (0,1%) oraz artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (0,1%).

Inflacja w Polsce jednak wzrosła. GUS poprawia szybki odczyt [WYKRES]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker