Azja i Oceania

Birma będzie importować ropę z Rosji! W wyniku zamachu stanu ceny wzrosły o 350%

Media obiegła informacja, że Birma importuje rosyjską ropę. Umowę dotyczącą importu miano rozpatrywać już przed miesiącami, jednak dopiero teraz ustalono szczegółowe dane, obejmujące m.in. termin pierwszej dostawy. 

Birma importuje rosyjską ropę – izolacja ekonomiczna sprzyja współpracy

To już kolejne państwo ogarnięte konfliktem wewnętrznym, które zdecydowało się na zacieśnienie relacji z Moskwą. Rosyjska oferta uwzględnia znacznie przecenioną ropę, odrzuconą na Zachodzie przez pakiet sankcji gospodarczych.

Birma będzie importować ropę z Federacji Rosyjskiej. Państwo utrzymuje dobre stosunki z Moskwą ze względu na sankcje gospodarcze, które nałożył na nie świat Zachodni. Izolacja ekonomiczna sprawia, że rząd wojskowy zdecydował się na bliższe partnerstwo z Rosją. W minionym miesiącu w państwie gościł przywódca, generał Min Aung Hlaing. Omawiano efektywne sposoby importu surowców energetycznych. Obecnie Birma prowadzi import ropy przez port w Singapurze. Wciąż jednak nie jest jasne, w jaki sposób surowce sprowadzone z Rosji będą trafiać do azjatyckiego państwa. Jak podaje agencja Bloomberg, możliwym rozwiązaniem jest wykorzystanie rurociągu z Chin lub Indii.

Jak przekazano, na spotkaniu ustalono również, że Birma rozważy plany wspólnego poszukiwania ropy naftowej na swoim terenie. W działaniach tych mają uczestniczyć Rosja i Chiny. Nieznane są jednak dalsze szczegóły dotyczące tej kwestii.

Rządzona przez wojsko Birma planuje importować olej opałowy oraz benzynę celem złagodzenia problemów z dostawami i rosnącymi cenami na światowym rynku. Pierwsze dostawy oleju opałowego mają dotrzeć już we wrześniu.

Zobacz także: Birma: nieoficjalny rząd wykorzysta kryptowaluty, aby obalić juntę

Sankcje na Birmę zostały nałożone po tym, jak w minionym roku doszło do głośnego zamachu stanu, a władzę w państwie przejęło wojsko. Podczas konferencji prasowej rzecznik wojskowy Zaw Min Tun powiedział, że zdecydowano się na bliższe partnerstwo z Rosją głównie z uwagi na „jakość i niski koszt”. Niewątpliwie import z Rosji jest aktualnie dla rządu wojskowego jedną z atrakcyjniejszych opcji. Po zamachu stanu ceny benzyny wzrosły o 350%. W ubiegłym tygodniu w całym państwie częściowo zamknięto stacje benzynowe z powodu braku dostaw. Wcześniej z państwa wycofali się giganci naftowi tacy jak TotalEnergies czy Chevron Corp. (Więcej: Kto najwięcej zarabia na ropie? Zestawienie zysku firm Big Oil). Rzecznik junty Zaw Min Tun zaprzeczył, że w państwie brakuje paliwa, mówiąc, że zapasy zostały zabezpieczone.

Państwa objęte sankcjami „trzymają się razem?”

Wobec pakietu sankcji i obostrzeń gospodarczych wydaje się, że świat zachodni powoli odcina się od handlowych stosunków z Rosją. Obecnie państwa, które już wcześniej zmagały się sankcjami, wydają się tworzyć coraz silniejszy front. Ponadto zubożałe państwa zwracają się w kierunku Moskwy, która w obecnych warunkach politycznych nie odmawia partnerstwa. To właśnie pogrążone w wewnętrznych konfliktach kraje odbierają podaż ropy, która nie trafiła na Zachód. Odrzucone dostawy rosyjskich surowców trafiły już m.in. do Sri Lanki i Pakistanu (Więcej: Obalenie rządu w Sri Lance: płoną rezydencje polityków, państwo przestaje funkcjonować oraz Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW). Po tym, jak niektórzy niezależni dostawcy zaczęli odmawiać sprzedaży, obawiając się braku zapłaty, Rosja zaczęła oferować znacznie przecenioną ropę. W przypadku Sri Lanki kilka tygodni temu doszło nawet do zawrócenia statków z pełnym ładunkiem ropy, po tym, jak okazało się, że państwo nie jest w stanie zapłacić za import (Więcej: Premier Sri Lanki ogłosił, że gospodarka całkowicie się załamała. Paliwa wystarczy na kilka dni).

Zobacz także: Sankcje na Rosję są omijane? Moskwa znalazła sposób na transport ropy

Rosja intensywnie poszukuje klientów poza Europą, aby znaleźć nabywców na surowce energetyczne. Już wcześniej głośno było o umowie zawartej z Indiami, które wydają się balansować pomiędzy Wschodem i Zachodem (Więcej: Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy oraz Stany Zjednoczone, czyli nowy największy partner handlowy Indii!).

Warto dodać, że oprócz ropy naftowej i oleju opałowego, Rosja jest głównym dostawcą broni, amunicji i szkoleń dla wojskowego rządu Birmy. Przyszłość współpracy na linii Moskwa-Naypyidaw maluje się zatem w jasnych barwach.

Gospodarka Birmy będzie rosła bardzo wolno. Winny zamach stanu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker