Europa

W Europie drastycznie spada zaufanie do instytucji publicznych

W ostatnich latach w Europie drastycznie spadło zaufanie do instytucji publicznych. Co jest powodem? 

Spada zaufanie do instytucji publicznych w Europie

Eurofund przeprowadził badanie, z którego wynika, że w ostatnich dwóch latach w Europie drastycznie spadło zaufanie do instytucji publicznych. W Unii Europejskiej średnio zaufanie do sektora publicznego spadło aż o 13,4% w ciągu dwóch lat. Autorzy badania wskazują, że to efekt kumulacji dwóch czynników: pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zobacz także: Demografia Grecji jest jak „tykająca bomba zegarowa”. System emerytalny zagrożony upadkiem

Jak wynika z poniższego wykresu opracowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), największy spadek dotyczył instytucji rządów krajowych (o 24,5%), następnie systemu opieki zdrowotnej (o 10,2%) i mediów (o 13,5%). Natomiast najmniejszy spadek miał miejsce w przypadku instytucji europejskich (o 2%) i policji (o 8,2%). Co ważniejsze spadek zaufania do instytucji publicznych dotyczył również społeczności wysoce usytuowanych, które wcześniej wyrażały wyższy poziom zaufania.

Zobacz także: Hiszpania i Portugalia popierają projekt europejskiego gazociągu. Szykuje się przełom?

Jaki jest powód?

Z odpowiedzi respondentów można wywnioskować, że za tak wysoki spadek zaufania do instytucji publicznych odpowiada pandemia COVID-19, która obniżyła standard życia oraz wojna na Ukrainie, które pogorszyła dobrostan psychiczny Europejczyków w wyniku obaw o bezpieczeństwo narodowe i ryzyko pojawienia się kryzysu energetycznego.

Na obniżenie zaufania do instytucji publicznych mogło wpłynąć m.in. obniżenie standardu życia w wyniku COVID-19, a także spadek dobrostanu psychicznego w wyniku wojny w Ukrainie – aż 76 proc. respondentów wyraziło wysoki lub bardzo wysoki niepokój w związku z Rosyjską inwazją. Co więcej, w badaniu wskazano na powszechną niepewność obywateli UE znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, dla których ubóstwo energetyczne jest realnym zagrożeniem – wskazuje PIE w tygodniku

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Europie: MFW zaleca rządom zmianę polityki wsparcia dla obywateli

Co ciekawe, największy spadek zaufania odnotowano wśród osób, dla których głównym źródłem informacji są media społecznościowe. Dlaczego tak jest?

Wynika to ze słabszego filtra na dezinformacje i fake newsy, które na platformach społecznościowych rozprzestrzeniają się łatwiej niż w tradycyjnych mediach. Dodatkowo nieprawdziwe i wzbudzające oburzenie informacje mają tendencje do szybszego rozpowszechniania się na platformach. Stąd – zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie – tak istotne jest podnoszenie świadomości internautów w zakresie zagrożeń związanych z dezinformacją – wyjaśnia PIE

Zobacz także: Chiny dominują przemysł baterii jonowo-litowych. USA i Europa z niewielkim udziałem w rynku

Jak jest w Polsce?

Z corocznego badania publikowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z 2022 r., wynika, że poziom zaufania społecznego w Polsce odzwierciedla trend panujący w całej Europie. Po stopniowym zwiększaniu się zaufania społeczeństwa do instytucji publicznych od 2010 r. trend ten uległ załamaniu, gdy wybuchła pandemia. W latach 2020-2022 zaufanie do rządu mierzone odsetkiem respondentów odpowiadających „mam zaufanie” lub „raczej mam zaufanie” spadło z 46% do 32%, do sądów z 42% do 33%, do wojska z 83% do 76%, do władz lokalnych z 80% do 70%, a do policji z 71% do 63%.

Opracowanie własne na podstawie badania CBOS: Zaufanie społeczne 2022

Co ciekawe, większe zaufanie do sektora publicznego panuje wśród starszych respondentów (55 lat i więcej) i mieszkańców wsi, natomiast w podziale na grupy społeczno-zawodowe – wśród emerytów. Biorąc pod uwagę poglądy polityczne i aspekty światopoglądowe, większym zaufaniem charakteryzują się badani uczestniczący w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu oraz o prawicowych poglądach, co oczywiście dziwić nie powinno, zważywszy na partię rządzącą, która identyfikuje się z konserwatyzmem.

Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, spośród różnych instytucji i organizacji, o które pytaliśmy w sondażu, Polacy największym zaufaniem darzyli wojsko oraz NATO. Duże zaufanie badani mają również do policji, władz lokalnych oraz Unii Europejskiej. W stosunku do roku 2020, w mniejszym lub większym stopniu, spadło zaufanie do wszystkich instytucji uwzględnionych w sondażu. Zaznaczyć jednak należy, że dwa lata temu odnotowaliśmy wzrost zaufania do wielu instytucji i organizacji, a tegoroczne wyniki nie różnią się znacząco od poprzednich pomiarów – z 2018 roku – wskazują autorzy badania CBOS

Niemcy tworzą nowy plan klimatyczny po tym, jak poprzedni nie wypalił

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker