Polska

PKN ORLEN: Połączenie z PGNiG przebiega zgodnie z planem

PKN ORLEN i PGNiG uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku PGNiG do PKN ORLEN. W zamian za akcje gazowej grupy jej akcjonariusze otrzymają akcje powiększonego PKN ORLEN. Warunkiem niezbędnym do realizacji transakcji będzie zgoda dotycząca parytetu wymiany oraz pozostałych warunków połączenia wyrażona przez akcjonariuszy obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń. Jak podaje PKN ORLEN, połączenie z PGNiG przebiega zgodnie z planem.

Połączenie PKN ORLEN z PGNiG – najważniejsze informacje

Zgodnie z planem połączenia, akcjonariuszom PGNiG zostaną wydane akcje połączeniowe w stosunku: 0,0925 (akcje PKN ORLEN) : 1 (akcje PGNiG). To oznacza, że w zamian za jedną akcję PGNiG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej, przy czym liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia. W wyniku fuzji PKN ORLEN, Grupy LOTOS oraz PGNiG udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50%.

Połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie, w ramach którego cały majątek spółki PGNiG S.A. (spółka przejmowana) zostanie przeniesiony na PKN ORLEN S.A. (spółka przejmująca). W momencie przejęcia akcjonariusze PGNiG w miejsce posiadanych akcji obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i staną się jego akcjonariuszami. PKN ORLEN przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zobacz także: ORLEN opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2022 roku. Jak kształtują się przychody i zysk?

Połączenie spółek umożliwi zbudowanie zintegrowanego portfolio wytwórczego

Jak podaje ORLEN, połączenie spółek umożliwi zbudowanie zintegrowanego portfolio wytwórczego w kraju, opartego o odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową. Pozwoli także w pełni wykorzystać potencjał jednostek gazowych do bilansowania nieregularnego profilu wytwarzania z OZE.

Jak podaje PKN ORLEN, PGNiG posiada mocną ekspozycję na zmiany cen ropy i gazu w związku z dominującą rolą segmentu wydobycia. Z kolei segment dystrybucji gazu PGNiG, z potencjałem do dalszego wzrostu, ma umożliwić osiąganie nieuzależnionych od koniunktury przepływów finansowych, zapewniających środki niezbędne do finansowania inwestycji.

Zobacz także: Czekają nas masowe zwolnienia w Polsce? 

Integracja spółek w ramach jednego koncernu multienergetycznego ma pozwolić także zoptymalizować działalność segmentu detalicznego. Ma być to możliwe poprzez poszerzenie bazy klientów, którym koncern będzie w stanie zaoferować zintegrowaną ofertę produktową. Pracownicy PGNiG mają zyskać nowe szanse rozwoju zawodowego w koncernie.

Produkcja budowlana w Polsce poniżej oczekiwań. Jakie zmiany pojawiają się na rynku?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker