Chiny

Chiny wprowadzają nowy pakiet wsparcia, aby zabezpieczyć sektor energetyki i uprawę ryżu

Sytuacja gospodarcza w Chinach staje się niestabilna, gdy rekordowe susze wpływają na prognozy gospodarcze. Rząd zapowiedział kolejny pakiet wsparcia. 

Nowe środki zaradcze celem walki z rekordową suszą

Pekin ujawnił 19 środków, które mają umocnić rodzimy sektor energetyki oraz wzmocnić całą gospodarkę. Jest to reakcja na sierpniowe problemy w wielu elektrowniach wodnych, które spowodowały gigantyczne straty dla produkcji, szczególnie w przypadku fabryk w prowincji Syczuan. Ucierpiały również regiony takie jak Jiangsu, Anhui i Zhejiang oraz mnóstwo miast. Tymczasowym środkiem stabilizującym miała być reglamentacja energii, zaczęto również sztucznie wywoływać burze. Warto przypomnieć, że tegoroczne susze są najgorsze od 60 lat, a więc od momentu prowadzenia rejestru.

Rząd stwierdził w oświadczeniu, że obecne ożywienie gospodarcze ma słabe podstawy. Dodatkowe finansowanie ma na celu ustabilizowanie gospodarki. Pekin ogłosił, że przeznaczy ponad 1 bilion juanów (ok. 146 miliardów dolarów) na poprawę infrastruktury, złagodzenie niedoborów energii i walkę z suszą. W planach jest przede wszystkim zabezpieczenie produkcji ryżu. Rząd centralny przeznaczy 10 miliardów juanów (ok. 1,5 miliarda dolarów) z funduszu rezerwowego, koncentrując się na zabezpieczeniu produkcji ryżu podczas kluczowych zbiorów ryżu w połowie sezonu w regionie południowym.

Zobacz także: Świat potrzebuje dodatkowych 10 bln USD, aby złagodzić zmiany klimatyczne

Stymulacja konsumpcji jako przepis na długotrwałe ożywienie

Aby gospodarka odbiła się po tygodniach wiosennych lockdownów, już kilkukrotnie próbowano stymulować konsumpcję oraz inwestycje. W maju rząd ogłosił 33 działania mające na celu ożywienie wzrostu. Przy wsparciu banku centralnego państwowe banki rozwoju mogą pożyczyć 44 miliardy dolarów na finansowanie projektów infrastrukturalnych. To dodatkowe wsparcie, w czerwcu przekazano na ten cel już 161 miliardów dolarów. Pomoc obejmie również samorządy, które będą mogły wyemitować nawet 73 miliardy dolarów długu na sfinansowanie budowy dróg, linii kolejowych, lotnisk, tanich mieszkań i projektów energetycznych.

Pomimo tych znaczących interwencji, problemy ostatniego miesiąca eskalują. Co więcej, rosną napięcia związane z niestabilnym sektorem nieruchomości (Więcej: Gospodarka Chin spowalnia. Winna polityka zero-covid i kryzys na rynku mieszkaniowym) oraz kolejnymi blokadami (Więcej: Chiny po raz kolejny zamykają część fabryk! Powodem rekordowe upały). Już teraz m.in. Tesla i Toyota raportują obniżenie prognoz dotyczących produkcji z uwagi na przerwy w dostawie energii.

Sytuacja gospodarcza w Chinach – konieczna rewizja prognoz wzrostu?

Wobec trudnej sytuacji wiele banków inwestycyjnych dokonało rewizji prognoz wzrostu. Goldman Sachs i Nomura obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego Chin na 2022 r. do 3% lub mniej. Analitycy Goldman Sachs napisali w notatce:

Te środki mogą pomóc zrównoważyć ostry spadek dochodów rządowych i wesprzeć do pewnego stopnia wzrost inwestycji infrastrukturalnych w nadchodzących miesiącach.

Natomiast według analityków Nomura nie wpłynie to znacząco na kondycję gospodarki w tym roku:

Polityka zero-Covid nadal pochłania dużą ilość zasobów fiskalnych samorządów lokalnych. Sektor nieruchomości wciąż jest w poważnych tarapatach.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku rząd postawił za cel osiągnięcie wzrostu na poziomie 5,5% (Więcej: Chiny będą dążyć do osiągnięcia wzrostu PKB na poziomie 5,5% w 2022 roku). Już w marcu był to wynik poniżej wcześniejszych oczekiwań. Premier ChRL Li Keqiang wygłosił wówczas przemówienie, które było jednym z najważniejszych elementów posiedzenia parlamentarnego. Polityk potwierdził, że najważniejsze dla Chin jest zapewnienie stabilności gospodarczej:

Ożywieniu światowej gospodarki brakuje motywacji, a ceny towarów pozostają wysokie i są podatne na wahania. Wszystko to sprawia, że ​​nasze środowisko zewnętrzne jest coraz bardziej niestabilne, poważne i niepewne.

Obecnie wydaje się, że słowa te znalazły potwierdzenie w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Już wówczas szacowano, że tegoroczne zbiory pszenicy mogą być jednymi z najgorszych w historii. Gospodarka dodatkowo ucierpiała przez problemy na rynku nieruchomości, który pozostaje ważną częścią tamtejszej gospodarki (Więcej: Chiny: budownictwo się załamuje. Ciemne chmury nad gospodarką Chin).

Zobacz także: Stany Zjednoczone zawieszają 26 lotów do Chin w odpowiedzi na działania Pekinu

Wyznaczenie przez Chiny celu gospodarczego na poziomie 5% na początku tego roku wydawało się kluczowe dla zachowania miejsc pracy. Obecnie trudno przewidywać, co przyniosą kolejne miesiące. Wiele zależy od ustabilizowania się sytuacji epidemicznej.

Dług Afryki wobec Chin zostanie częściowo umorzony

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker