Uncategorized

Etiopia zrezygnowała z zakazu kryptowalut i postanowiła je uregulować

Kryptowaluty w Afryce zaczynają być coraz popularniejsze. Po wprowadzeniu przez Nigerię szeregu regulacji ułatwiających ich pozyskiwanie, podobną drogę wybrała Etiopia, odchodząc od całkowitego zakazu. 

Etiopia reguluje rynek kryptowalut, odchodząc od zakazu

Kryptowaluty nieustannie budzą kontrowersje. Podczas gdy część krajów stara się je symbolicznie sankcjonować, część za wszelką cenę chce je zablokować. Jeszcze inne państwa przyjmują odmienną strategię polegającą na opieraniu swojej gospodarki na cyfrowych aktywach (Więcej: Bankructwo Salwadoru zbliża się wielkimi krokami. Winny krach na rynku kryptowalut oraz Ile bitcoinów ma Salwador? Historia zakupu kryptowaluty z dużą zmiennością).

Niejasne działania skierowane w kryptowaluty podejmuje rząd Etiopii. W czerwcu tego roku ogłoszono, że kryptowaluty zostaną całkowicie zablokowane, a wszelka działalność kryptograficzna w tym kraju staje się nielegalna. Jednakże niecały kwartał później rząd cofnął tę decyzję, narzucając operatorom obowiązek zarejestrowania się w krajowej w Administracji Bezpieczeństwa Sieci Informacyjnej (INSA).

Zobacz także: Dwie największe afrykańskie linie lotnicze będą współpracować, aby przetrwać kryzys

Nieoczekiwany ruch rządu Etiopii ma na celu proaktywną ochronę obywateli przed cyberprzestępczością związaną z kryptowalutami. Jak przyznali przedstawiciele INSA:

Istnieje zainteresowanie wśród osób i podmiotów świadczeniem usług kryptograficznych, w tym wydobywaniem i transferem.

Osoby, które się nie zarejestrują, będą ścigane przez organy rządowe. W czerwcu INSA poinformowała, że udaremniono 97% ataków cybernetycznych na różne instytucje w kraju od lipca 2021 roku, co miało przełożyć się na oszczędności na poziomie 26,3 mln USD.

Zobacz także: Zadłużenie krajów rozwijających się może być źródłem głębokiego kryzysu!

Etiopia chce tym samym wyznaczać nowe trendy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne Afryki. Kontynent jest bardzo słabo zabezpieczony przez potencjalnymi atakami ze strony hakerów. Pojedyncze państwa podejmują próby ochrony sieci przed złośliwym oprogramowaniem lub próbami kradzieży danych. Żaden kraj natomiast wciąż nie zdecydował się na złagodzenie cyberataków ukrytych na internetowych rynkach kryptograficznych. Etiopia chce przewodzić na tym froncie. Pomimo że największymi ośrodkami pozyskiwania kryptowalut znajdują się w państwach takich jak Nigeria, Kenia, RPA i Egipt, Etiopia chce podjąć się próby regulacji. Z 1,8 milionami traderów, Etiopia zajmuje siódme miejsce w Afryce pod względem zdolności przechowywania kryptowalut.

Kryptowaluty w Afryce – Nigeria dominuje

Obecnie w Nigerii działa niemal 1/3 właścicieli kryptowalut w Afryce. Nigeria zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem liczby traderów na rynku krypto. Według najnowszych informacji państwo planuje stworzyć wirtualną wolną strefę z giełdą Binance Crypto. Agencja ds. Stref Przetwarzania Eksportu w Nigerii prowadzi rozmowy z giełdą kryptograficzną Binance w sprawie planów stworzenia wirtualnej strefy wolnej skupiającej się na blockchain i gospodarce cyfrowej. Projekt ma być podobny do wirtualnej strefy wolnocłowej w Dubaju.

Adesoji Adesugba, dyrektor zarządzający NEPZA, powiedział o planach Nigerii:

Naszym celem jest stworzenie kwitnących wirtualnych stref wolnych, aby wykorzystać wirtualną gospodarkę o wartości prawie bilionów dolarów w blockchainach i gospodarce cyfrowej.

Inicjatywa ta jest następstwem wprowadzenia w październiku cyfrowej waluty banku centralnego Nigerii, drugiej na świecie, po Bahamach. Do sierpnia eNaira została wykorzystana do przeprowadzenia transakcji o wartości ok. 9,2 miliona dolarów (Więcej: Cyfrowa waluta w Nigerii: Na razie eNaira nie odnosi zapowiadanego sukcesu).

Handel kryptowalutami jest zakazany w większości państw afrykańskich. Jedynym krajem, który pozwala na legalny obrót, wciąż jest Republika Środkowoafrykańska. Według raportu Chainalysis straty wynikające z oszustw kryptowalutowych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosły o 60% i osiągnęły tym samym poziom 1,9 miliarda dolarów. Giełdy, postrzegane kiedyś jako trudne cele ataków, stały się siedliskiem wszelkiego rodzaju oszustw, a wpływy z kradzieży i nieuczciwych transakcji dynamicznie wzrosły w ostatnich miesiącach.

Etiopia chce zmienić prawo dotyczące kryptowalut, jednak w bardziej przejrzysty i uregulowany sposób, niż robi to Nigeria. Wkrótce Afryka może okazać się ważnym ośrodkiem dla miłośników cyfrowych aktywów. W Unii Europejskiej natomiast wciąż podchodzi się do tego tematu bardziej sceptycznie (Więcej: Inwestujesz w kryptowaluty? Według UE powinieneś być przygotowany na utratę wszystkiego oraz Prezeska Europejskiego Banku Centralnego: kryptowaluty są nic nie warte).

W Togo powstaje centrum cyberbezpieczeństwa. Zasięgiem ma objąć całą Afrykę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker