Europa

Eurostat: Mężczyźni wyprowadzają się z domu rodzinnego później niż kobiety

Trudno jednoznacznie wskazać wiek, w jakim młodzi Europejczycy decydują się na wyprowadzkę od rodziców. Dane są bardzo zróżnicowane i ściśle zależą od regionu UE. Eurostat wskazuje, że  w przypadku mieszkańców krajów skandynawskich wyprowadzka z domu rodzinnego następuje szybciej, niż w przypadku Chorwatów, Portugalczyków czy Słowaków. 

Wyprowadzka z domu rodzinnego zależna od regionu

Średni wiek, z którym młodzi Europejczycy decydowali się na wyprowadzkę z domu w 2021 roku, wyniósł 26,5 roku. Istnieje jednak spora asymetria, zależna od danego państwa czy regionu.

Najwyższy wiek dzieci wyprowadzających się z domu rodziców odnotowano w Portugalii. Statystyczny Portugalczyk wyprowadza się z domu, mając 33,6 roku. W Chorwacji jest to średnio 33,3 roku, natomiast w Słowacji 30,9 roku. Trzydziestolatkowie opuszczający dom rodziców to również powszechne zjawisko w Grecji (średnia wyniosła 30,7) i Bułgarii (30,3).

Zobacz także: Młodzi Kanadyjczycy nie mogą kupić domów, bo już nikt nie chce ich budować

Po drugiej stronie znajdują się państwa takie jak Szwecja (19 lat), Finlandia (21,2) oraz Dania (21,3).

Wynik zależny jest od regionu zamieszkania. Jak wskazują analitycy Eurostatu, w większości krajów północnych i zachodnich młodzi ludzie opuszczali dom rodzinny średnio w wieku około dwudziestu kilku lat. W krajach znajdujących się na południu i wschodzie UE średni wiek wynosił trzydzieści lat lub więcej.

Eurostat

Zobacz także: Wielkopolska gmina wprowadza darmową komunikację od 1 września

Mężczyźni wyprowadzają się z domu rodzinnego później niż kobiety

Badanie Eurostatu wykazało również, że zazwyczaj to kobiety wcześniej opuszczają dom rodzinny. W UE przeciętnie mężczyźni opuszczali gospodarstwo domowe rodziców w wieku 27,4 roku. W przypadku kobiet średnia wynosiła 25,5 roku. Co ciekawe, trend ten zaobserwowano prawie we wszystkich państwach Wspólnoty. Mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio po 30. roku życia w 11 państwach UE (Chorwacja, Portugalia, Słowacja, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Włochy, Malta, Hiszpania, Rumunia i Polska).

Największą różnicę pomiędzy płciami odnotowano w Rumunii, gdzie młodzi mężczyźni wyprowadzają się zazwyczaj w wieku 30,3 roku, a kobiety w wieku 25,6 roku (4,7 roku różnicy). Z kolei Szwecja, Dania i Irlandia odnotowały najwęższe różnice między młodymi mężczyznami i kobietami opuszczającymi dom rodzinny: odpowiednio 0,4, 0,5 i 0,9 roku. W niektórych krajach państwo próbuje wpływać na młode osoby, oferując wsparcie finansowe. W Hiszpanii zaoferowano młodym dopłaty mieszkaniowe od marca tego roku. Program skierowany jest do grupy osób, które zarabiają maksymalnie 23,7 tys. euro rocznie. Dopłata ma wynosić 250 euro miesięcznie. (Więcej: Dopłaty mieszkaniowe w Hiszpanii. Młodzi uzyskają 250 euro miesięcznie).

Kiedy młodzi Polacy opuszczają dom rodzinny?

Według badania przeprowadzonego jeszcze przed pandemią, przez Główny Urząd Statystyczny, młodzi Polacy często decydują się na pozostanie w domu rodzinnym. GUS definiuje gniazdowników jako osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami i nie założyły jeszcze własnej rodziny. W naszym kraju największa koncentracja gniazdowników występuje na obszarach peryferyjnych, Główny Urząd Statystyczny wskazuje szczególnie na przygraniczne gminy województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Inaczej sytuacja wygląda w największych aglomeracjach Polski oraz na Kaszubach, tam odsetek gniazdowników jest najniższy.

GUS

Gniazdownikami są najczęściej mężczyźni. W 2018 roku udział mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat, którzy mieszkali ze swoimi rodzicami wyniósł 43 proc., podczas gdy wśród kobiet stanowił on 29 proc. Odsetek gniazdowników maleje wraz z ich wiekiem. Z roku na rok nieznacznie, ale stopniowo zwiększa się natomiast dysproporcja kobiet i mężczyzn w ich strukturze. W starszych rocznikach występuje większy udział mężczyzn, którzy mieszkają w domu rodzinnym.

Dane sprzed pandemii mogą się różnić od sytuacji, którą obserwuje się dzisiaj w Polsce. Z uwagi na coraz trudniejsze warunki gospodarcze, szacuje się, że średni wiek osób, które wyprowadzają się z domu, zostanie podniesiony. Wynika to przede wszystkim z wysokiej inflacji czy sytuacji na rynku nieruchomości. Eksperci wskazują również na ważny czynnik, który często bywa pomijany, a więc niepewność dotyczącą przyszłości. Gdy młode osoby nie czują się stabilne w otaczającej rzeczywistości, rzadziej decydują się na opuszczenie domu rodzinnego i rozpoczęcie życia na tzw. własną rękę (Więcej: Gniazdownictwo: młodzi Polacy bardzo często mieszkają z rodzicami oraz Amron Sarfin: Możliwa korekta cen na polskim rynku nieruchomości. Czego można oczekiwać?).

Dopłaty mieszkaniowe w Hiszpanii. Młodzi uzyskają 250 euro miesięcznie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker